En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
24 Mayıs 2016

İşverenin kendi çalışanı da engelli statüsünde çalıştırılabilirİşverenin kendi çalışanı da engelli statüsünde çalıştırılabilir

 

Milliyet

 

İş Kanunu uyarınca işverenler, 50 veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde 3 engelliyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlü. Bu yükümlülük kapsamında engelli çalıştırmak zorunda olan işverenler, çalıştıracakları engellileri kendileri bulabilecekleri gibi İŞKUR aracılığıyla da temin edebiliyor.

Mevcut çalışanlardan engelliliği olanlar, bu durumun sağlık raporuyla tespiti halinde, işyerinde uygun işlerde ve engelli statüsünde çalıştırılmaya başlanabilecek. Hatta İş Kanunu’na göre, işyerinin işçisiyken engelli hale gelenlere öncelik tanınır. İşçi halihazırda çalışsın veya işten ayrılmış olsun, işyerinde diğer engellilere göre öncelik tanınarak engelli statüsünde istihdam edilebilir.

Malul ve engelli...

Sigortalının veya işverenin talebi üzerine, SGK’nın yetkilendirdiği sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usulüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbi belgelerin incelenmesi sonucu, çalışma gücünün en az yüzde 60’ını veya vazifelerini yapamayacak şekilde meslekte kazanma gücünü kaybettiği SGK Sağlık Kurulu’nca tespit edilen sigortalı “malûl” sayılır.

Doğuştan ya da sonradan herhangi bir hastalık veya kaza sonucu bedensel, zihinsel, ruhsal, duygusal ve sosyal yeteneklerini çeşitli derecelerde kaybederek, toplumsal yaşama uyum sağlama ve günlük gereksinimlerini karşılamada güçlükleri olan birey ise, “engelli” olarak tanımlanıyor. Kişilerin engelli olup olmadıklarının değerlendirilmesi, “Engellilik Ölçütü Sınıflandırılması ve Engellilere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik”e göre yapılıyor. Dolayısıyla, malul sayılan her sigortalı engelli raporu alabilirken, her engelli malul sayılmayabiliyor. Engellilik oranı en az yüzde 40 olan kişiler engelli kabul edildiğinden, engelli olan, ancak çalışma gücündeki kayıp en az yüzde 60 olmayan kişi malul sayılamıyor.

İki seçenek var

Kişi maluliyet nedeniyle işten ayrılmışsa, daha sonra maluliyetinin ortadan kalkması ve işverene başvurması halinde işveren tarafından eski veya benzer işlere “boş yer varsa” derhal, yoksa “boşalacak ilk yere” diğer isteklilere göre öncelik vererek alınmak zorunda.

Fakat maluliyet nedeniyle işten ayrılmakla birlikte maluliyeti azalmış veya azalmamakla birlikte başka bir işi yapmasına engel oluşturmayan hallerde (bu durumda, işverene bir zorunluluk yüklenmiyor), bu kişiler işyerinde meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde engelli statüsünde istihdam edilebiliyor.

Engelli raporu alımı

Engelli kartının alınması için kişinin önce, engelli sağlık kurulundan en az yüzde 40 engelli olduğuna dair rapor alması gerekiyor. Engelli sağlık raporu, Sağlık Bakanlığı’nın bu raporu vermeye yetkili saydığı kamu hastanelerinden alınıyor.

Sağlık raporunu alabilmek için engellinin bizzat kendisi, velisi, vasisi ya da raporu isteyen kurum bizzat başvurabilir. Başvuruda bulunması gereken belgeler, hastanenin doldurulması için vereceği dilekçe, nüfus cüzdanı ve fotokopisi, en az 5 adet fotoğraf... Başvuru yapıldıktan sonra sağlık kurulu, kişileri ilgili bölümlere yönlendirerek muayene ve tetkik yapılmasını sağlıyor. Çıkan sonuca göre Sağlık Kurulu Raporu veriliyor.

Rapor ve kartın faydaları...

Sağlık Kurulu Raporu, nüfus cüzdanının aslı ve bir fotoğrafla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri’ne başvuran engelliler, alacakları engelli kartıyla bazı kolaylıklardan yararlanabiliyor. 

Engellilerden bir işverene bağlı olarak çalışanlar, engellilik oranı ve ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre emeklilikte farklı koşullara tabidir. İlk kez 1 Ekim 2008 ve sonrasında sigortalı olan engelliler, SGK’dan alacakları sevkle, yetkili hastanelerden aldıkları sağlık raporları uyarınca çalışma gücündeki kayıp oranına göre emekli olur. Engellilere şehir içi ulaşım, Devlet Demir Yolları ve Deniz Yolları’na ait şehir içi ve şehir dışı seyahatler bedava. Şehirlerarası özel otobüs şirketleri indirim uyguluyor. THY’de yüzde 20 indirim mevcut.

Pek çok GSM operatörü engelliler için özel indirim uyguluyor. Belediyeler de, su faturalarında indirim uyguluyor. Engelli birey veya ailesi alacakları “0” otomobillerde ÖTV ve MTV gibi vergi muafiyetlerinden de yararlanabiliyor.


Bu yazı 1,078 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,593 µs