En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
13 Aralık 2016

Polisimize sahip çıkacağız!Polisimize sahip çıkacağız!

Milliyet

Geçtiğimiz cumartesi akşamı, ülkesi için fedakârca, canını bile hiçe sayarak çalışan Çevik Kuvvetimize yönelik hain saldırı hepimizin canını yaktı. Binlerce insan takımının attığı golleri coşkuyla karşılasın, ardından güven ve huzur içinde evlerine dönsün diye yaz kış demeden görev alan vatan evlatları, o kara cumartesi gecesinde, daha yeni “Çok şükür, bu maçı da olaysız atlattık” demişken şehit edildi.

 

Günlük mesai 12 saat

Polislik mesleği, 24 saat esasına göre ifa edilen, kesintisiz hizmet verilen bir meslek. Polislerimiz, bir devlet memurunun yaptığı mesaiden yaklaşık yarı yarıya daha fazla çalışıyorlar. Bir memurun günlük çalışması 8 saat iken polislerin günlük çalışma süresi 12 saati aşıyor. Buna bağlı olarak, aylık çalışma süreleri kamuda ve özel sektörde 180 saat iken, polislerde bu rakam 240 saati buluyor. Diğer taraftan, yapılan fazla çalışmalara karşılık polislere fazla mesai ücreti ödenmiyor.

 

Ek gösterge

Polisler için geçmişte en önemli sorunlarından biri ek göstergelerdi. Polislerin ek göstergesi düşük olduğundan emekli olduklarında emekli maaşı, çalıştıkları dönemde aldıkları maaşa oranla yüzde 48-50 oranında düşüyordu. Polislerin ek göstergesi, geçtiğimiz dönemde çıkarılan bir yasayla 2200’den 3000’e yükseltildi. Ancak bu artış emniyet çalışanlarımızın emekli aylıklarına istenilen katkıyı yapmadı, sadece 2. derece emniyet çalışanları açısından emekli aylıklarında 253 TL’lik bir artışa neden oldu.

 

Geçtiğimiz ocak ayında ek gösterge artışının yapılması emniyet teşkilatına mensup çalışanlar için mevcut maaşların yükselmesi anlamına geliyor. Ancak hemen ifade etmekte fayda var, bu rakam jandarma astsubaylarının ek göstergesinin (3600) hâlâ altında. Dolayısıyla, ek göstergelerde yapılan geçen yılbaşındaki artış önemli bir düzenleme olmakla birlikte, bir miktar daha artırılması emniyet teşkilatı açısından son derece önemlidir.

 

Özlük hakları

Bu husus, yani ek göstergelerin artırılması, örneğin 3000’den 3600’e yükseltilmesi, şu sıralar bütçe görüşmelerinde ele alınması gereken konular arasındadır. Böylece sadece 2. derece emniyet çalışanlarının değil, tüm teşkilat mensuplarının emekli aylıklarında iyileştirme sağlanmış olacaktır.

 

Polisler 657 sayılı Devlet Memurları Kanununa tabi. Ancak 250 bini aşkın polis için bu yasadaki bazı koşulların yeterli olmadığı, özel bir yasal düzenleme yapılması gerekliliğinin söz konusu olduğu görülüyor. Olası bir yasal düzenlemede ek gösterge, fazla mesai, mesai saatleri gibi konularda polislerin çalışma koşulları göz önünde bulundurularak özel düzenlemeler yapılması çok anlamlı olacaktır.

 

Polislik zor meslek

Polisler, hayatın içinde mesai yaptıklarından ve çoğu kez belirli bir mekâna bağlı çalışmadıklarından günlük ihtiyaçlarını karşılamak açısından bazı sorunlar yaşadıklarını dile getiriyorlar. Yapılan araştırmalar, polislerin 12 saatlik mesaileri boyunca yeme, içme ve benzeri fiziksel ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk yaşadıklarını gösteriyor.

 

Görevleri gereği üstlendikleri ağır yük, zorlu görevler, bazı zamanlarda 24 saate varan mesailer, günlük ihtiyaçların karşılanamaması, eve, eşe, çocuklara vakit ayıramama gibi sorunlar, polisler üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. Polislerle ilgili yapılan araştırmalara göre, son yıllarda sağlanan bazı iyileştirmelere rağmen, ikinci emir ve keyfi mesai uzatımının devam etmekte olduğu görülüyor. Özellikle Karakol Amirliği gibi belli bazı görevler, adeta iş yerinde yatmayı gerektirecek şekilde ifa ediliyor. Bu durum, aktif polislik yapılan birimlerden diğer birimlere yönelik talebi artırıyor.

 

Bu vatan evlatları için ne yapsak az kalır

Karakollarda ve 24 saat kesintisiz çalışan yerlerde, 24 saat esasına göre çalışacak yardımcı hizmetlilere ihtiyaç var. Ayrıca yıllardır polisin fazla çalışması sorunu çözülememiş durumda. Bu konularda muhakkak yeni düzenlemelere ihtiyaç var.

 

Yurtdışında oynanan maçlarda güvenliğin sağlanması ile ilgili sorumluluklar, spor kulüplerine ait. Yani, spor kulüpleri tarafından görevlendirilen güvenlik görevlileri maçlardaki güvenliği sağlıyor. Türkiye’de de benzer bir yaklaşım içinde, spor kulüplerinin sorumluluk alması yoluna gidilebilir. Böylece, zaten çok zor şartlar altında çalışan emniyet teşkilatı mensuplarının görev alanı bir nebze de olsa azaltılabilir.

 

Polis Akademisi’nde ders veren bir öğretim üyesi arkadaşım geçen gün derse gittiğinde genç komiser adaylarına, “Devletinizden başka kimseden emir almayın, vatana bağlılık dışında bağlılığınız olmasın” diyor. Daha sonra yine sınıfa seslenerek, “Bir gün belki bu sınıftan da şehit vereceğiz, hazırlıklı olun” diyor, bunun üzerine genç komiser adayları hep bir ağızdan “İnşallah” diye yüksek sesle cevap veriyorlar. İşte bu vatan evlatlarıyla gururlanmamak elde değil. Onlar için ne yapsak az kalır...

 

Türkiye’nin içinde bulunduğu dönem, zorlu bir dönem. Millet olarak kenetlenmeli, hep birlikte bizi bizden ayırmak isteyenlerle mücadele etmeliyiz. Cumartesi gecesi kaybettiğimiz tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, yakınlarının acısını canı gönülden paylaşıyorum.


Bu yazı 1,442 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  10,998 µs