En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
28 Şubat 2017

Ne zaman nerede olursa olsun mobil çalışmaNe zaman nerede olursa olsun ‘mobil’ çalışma

Milliyet

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ile Avrupa Yaşam ve Çalışma Koşullarını İyileştirme Vakfı (Eurofound) işbirliğiyle yayımlanan yeni bir rapor, çalışma hayatında bilgi iletişim teknolojilerinin kullanılmasının daha iyi bir iş yaşam dengesi kurulmasını kolaylaştırdığını ortaya koyuyor. Bilgi iletişim teknolojilerinin nimetleri olan akıllı telefonlar, tabletler, taşınabilir bilgisayarlar ve tabii ki internet, ne zaman nerede olursanız olun çalışabilmenizi ve işvereninizin sizden beklediği işi işyerinde olmadan da yapabilmenizi sağlıyor. Yani, teknolojik gelişmeler sayesinde özellikle masa başı işler açısından işinizi yapmak ve teslim etmek sadece bir tık uzağınızda. Diğer taraftan, raporda söz konusu kolaylığın bazen çalışma hayatı ile özel hayat arasındaki sınırları bulanıklaştırdığına da dikkat çekiliyor.

 

Evde misin, işte mi?

ILO ve Eurofound’un işbirliğinde hazırlanan “Ne Zaman Nerede Olursa Olsun Çalışma: Çalışma Yaşamı Üzerindeki Etkileri” başlıklı rapora göre; akıllı telefon, tablet, dizüstü ve masa üstü bilgisayar gibi dijital teknolojilerin işte, evde, kısacası her yerde gitgide yaygınlaşan kullanımı geleneksel çalışma şeklini hızla dönüştürüyor. Raporda, bu durumun işe gidiş geliş için harcanan zamanı azaltabileceği, işyerindeki verimliliği artırabileceği ve böylece iş hayatı ve özel hayat arasındaki dengeyi iyileştirebileceği ifade ediliyor. Buna karşılık, işin eve de taşınması ve işte geçirilecek zaman ile özel hayat arasındaki sınırların belirsizleşmesi nedeniyle daha uzun çalışma saatleri, çalışma yoğunluğunun artması ve ev yaşamına müdahale gibi bazı olumsuzlukların ortaya çıkabildiğinin de altı çiziliyor.

 

Yüzde 17’si mobil

Rapordaki araştırmanın kapsamında AB üyesi on ülke (Belçika, Fransa, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İtalya, Hollanda, İspanya, İsveç ve Birleşik Krallık) ile Arjantin, Brezilya, Hindistan, Japonya ve ABD olmak üzere toplam 15 ülke var. Araştırmada, işverene ait işyerinin dışında çalışan ve yeni teknolojileri kullanan çeşitli çalışan tipleri tanımlanmış. Bunlar düzenli olarak evden çalışanlar, düzensiz şekilde, yani zaman zaman evden çalışma içinde yer alanlar ve mobil işlerde çalışanlar.

 

Araştırma kapsamındaki ülkelerde, internet sayesinde ne zaman nerede olursa olsun mobil çalışanlar, toplam çalışanların yüzde 2’si ile yüzde 30’u arasında önemli düzeyde farklılık gösteriyor. Bununla birlikte, mobil istihdam oranı ülkeye, mesleğe, sektöre ve çalışanların bu tür işler yapma sıklığına göre de değişiyor. Örneğin, Avrupa Birliği ülkelerinde çalışanların yaklaşık yüzde 17’si mobil işlerde çalışıyor. Mobil çalışanlar itibarıyla en yüksek oranın İsveç (yüzde 32) ve Finlandiya’da (yüzde 28) olduğu görülüyor. Buna karşılık en düşük oranlar, Macaristan ve Arjantin’de.

 

Bağımsız çalışanlar

Raporda, mobil çalışmanın olumlu sonuçlarına da yer verildiği görülüyor. Buna göre, geleneksel mesai saatlerinde daha fazla bağımsız olunması, çalışmanın daha esnek biçimlerde düzenlenebilmesi, işe gidiş geliş için harcanan zamanın azalması sayesinde iş-yaşam dengesinin daha iyi kurulması ve verimlilik artışı, mobil çalışmanın olumlu yönleri. Diğer taraftan, söz konusu çalışma biçimi daha uzun saatler çalışma ve ücretli işle kişisel yaşamın birbirine girmesi gibi aşırı strese yol açabilecek çeşitli olumsuzluklar da içeriyor. Yani, mobil çalışarak iş  yaşam dengesini daha iyi kurabileceğiniz gibi, fazla iş yükü ve stres nedeniyle daha yüksek riske maruz kalan “aşırı mobil” çalışanlardan biri de olabilirsiniz.

 

Bağlantı dışı kalma

Bu anlamda, mobil çalışanların evdeyken yaptıkları ek çalışmalar, yani fazla mesailerin ücretinin ödenmesi ile asgari dinlenme sürelerine uyulması gibi hususlara özellikle dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Mobil çalışma giderek yaygınlaşırken ücretli çalışmayla özel yaşamı birbirinden ayırmak için bağlantı dışı kalma ihtiyacı da ortaya çıkıyor. Yani, her an ulaşılabilir (çevrimiçi) olma çalışanları zorlayabiliyor. Bu anlamda, çalışanları korumak adına Fransa ve Almanya gibi ülkelerde yeni yasal düzenlemelere gidilmeye başlanmış. Örneğin, Fransa’da iş yasasında yapılan bir değişiklikle çalışanlara “bağlantı dışı kalma” hakkı tanındı.

 

Bu tür düzenlemeler, gelecekte iş yaşamının özel yaşam alanına daha az girmesini sağlayacak başka somut düzenlemelere başlangıç teşkil edebilir. Bu açıdan, dinlenme zamanlarında ve yıllık izinlerde ya da tatil günlerinde çalışanların işle ilgili e-posta almalarının önlenmesi için bilgisayar hizmet sunucuların çalışma saatleri dışında kapatılması gibi uygulamalar, bazı firmalarda şimdiden uygulanmaya başlanmış durumda.

 

Türkiye’de durum

Mobil çalışma, Türkiye’de özellikle yöneticiler açısından ve satış  pazarlama gibi alanlarda sıkça karşılaşılan bir çalışma biçimi. Araştırma sonuçları, yaş ve işteki statü yükseldikçe, mesai saatleri dışında, hafta sonları veya tatillerde müşteri ve yöneticilerinden gelen e-postalara cevap verenlerin oranının da yükseldiğini gösteriyor. Türkiye’de mobil çalışanların hakları 2016 yılında “uzaktan çalışma” şeklinde yasalaşarak güvence altına da alınmış durumda.  
Bu yazı 770 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,815 µs