En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
23 Mart 2017

Denetim illa ki ceza demek değildirDenetim illa ki ceza demek değildir

Milliyet

Çalışma yaşamımızı düzenleyen kurallara yeri geldikçe buradan değinmeye çalışıyorum. Katıldığım toplantılarda gözlemlediğim temel sorun ise birçok kuralın gerektiği şekilde uygulanmaması. Kuralların gerektiği şekilde uygulanmaması, kimi zaman işverenlerin hatta çalışanların menfaatlerine aykırı düşmelerinden kaynaklansa da büyük bir çoğunluğu kuralların bilinmemesinden veya bilinen kuralların yorumlanmasında tereddüde düşülmesinden kaynaklanıyor.

 

Tarafların menfaatlerine aykırı olması nedeniyle uygulanmayan kuralları bir tarafa bırakacak olursak, bilgi eksikliğinin veya yorum sıkıntısının yetkili mercilerce giderilmesi zorunluluğu doğuyor.

 

Denetimsiz olmaz

Bunun için başta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere birçok kurum ve kuruluş eğitimler düzenleniyor, bilgilendirme toplantıları yapıyor. Fakat kuralların hayata geçirilmesinde bir yöntem diğer yöntemlerden ayrılıyor, onların bir adım önüne geçiyor. Bahsettiğimiz bu araç denetim mekanizmasının işletilmesi.

 

Denetim sisteminin kurulup işletilmediği yerlerde, çalışma hayatına ilişkin hangi kural konulursa konulsun, bu kuralların hayata geçirilmesinin mümkün olmadığı görülmüştür. Kurallar sadece kağıt üzerinde kalmış, çalışma hayatının içine işlememiştir.

 

Hem kuralların işlerliğinin sağlanması için hem de sosyal devletin bir gereği olarak bizim ülkemizde de denetim örgütü kurulmuştur. Bugün çalışma yaşamının denetimi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kuruluna bağlı iş müfettişleri tarafından yürütülmektedir.

 

Para cezası son çaredir

İş müfettişlerinin yürüttüğü faaliyetin temeli iş mevzuatının doğru şekilde uygulanarak yaşama geçirilmesini sağlamaktır. Birçok kişi bu faaliyeti yaptırım uygulamakla eş tutmakta, denetimi, sonunda karşılaşılacak bir ceza olarak görmektedir.

 

Aslında denetim danışmanlıkla yaptırım uygulamak arasında bir dengenin kurulmasıdır. İş müfettişleri bir işyerine denetime gittiklerinde çoğunlukla ve öncelikle eksikliklerin giderilmesini sağlamaya yönelirler. İşverene eksikliklerin giderilmesi için yol ve yöntem önerirler, akabinde süre vererek eksikliklerin giderilmesini talep ederler. Yaptırım, yani idari para cezaları, kurallara uymamakta direnen işverenlere nihai olarak uygulanan sonuçlardır.

 

Danışmanlık önemli

Bilgi eksikliğinin giderilmesinde veya yorum sıkıntısının aşılmasında iş müfettişlerinin yürüttüğü denetim faaliyetleri temel yöntem olarak karşımıza çıkıyor. Bu kadar etkili bir faaliyetin, sadece fiilen denetimi yapılan işyeriyle sınırlı kalması haliyle sonuçlarını da sınırlandırıyor.

 

İş müfettişlerinin danışmanlık faaliyeti geniş işveren kesimleri için denetimin öncesinden başlatılabilirse, çalışanlar açısından daha verimli sonuçlar doğabilecektir. Denetimi gerçekleştiren iş müfettişleri ile kuralların çalışma yaşamında uygulayıcıları olan işveren veya işveren vekillerinin denetim dışında da bir araya gelmeleri oldukça faydalı sonuçlar sağlayacaktır.

 

Güvenlik’te GÜSOD ilk adımı attı

Denetimin danışmanlık boyutunu gören, buna önem veren Güvenlik Servisleri ve Organizasyonları Birliği Derneği (GÜSOD) bu yönde ilk adımı attı. Güvenlik sektöründe faaliyet gösteren dernek, 29 Mart tarihinde sektörün önde gelen isimleriyle, İş Teftiş Kurulu’nun temsilcilerini bir araya getirmeyi planlıyor. 

 

Ankara’da yapılacak ‘farkındalık’ seminerinde, kurulun iş hukuku ile iş sağlığı ve güvenliği konularında yönlendirmeleri talep edilecek, iş mevzuatının hayata geçirilmesinde rehberliklerine başvurulacak. Dolayısıyla, tüm sektörlere örnek olması açısından bir ilk yaşanacak. Bu tür toplantıların yaygınlık kazanması, ilerleyen süreçte bir yandan kurulun danışmanlık faaliyetini ön plana çıkarırken, bir yandan da işverenlere emin bir rehberlik yolu sunacaktır. Sonuçta, kazanan çalışan olacaktır.Bu yazı 687 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Ağustos 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14,627 µs