En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
18 Ekim 2017

İşçi ile işveren arasındaki bağ: Sendika temsilcileriİşçi ile işveren arasındaki bağ: Sendika temsilcileri

Milliyet

Sanayileşmiş toplumlarda sendikal örgütlenmeler çalışma hayatının vazgeçilmez unsurlarıdır. Sendikalar bir yandan çalışma hayatını şekillendirirken diğer yandan uzun vadede toplumları şekillendirmektedirler. Bu işlevlerini yerine getirebilmeleri için gerekli kurumsal yapılarını oluşturmaları, bu kurumsal yapı ile çalışma hayatının aktörleri arasında bağ kurmaları gerekmektedir. Yani sendikaların hem işçilere hem de işverenlere ulaşabilmeleri, kendisi ile bu aktörler arasında ve de aktörlerin kendi aralarında gerekli sosyal diyaloğu kurmaları zorunludur. Sosyal diyaloğun kurulmasında işyeri sendika temsilcilerine önemli görevler düşmektedir. İşyeri sendika temsilcileri sendika ile üye, sendika ile işveren ve üye ile işveren arasında bağ kuran kişilerdir.

 

Sendika temsilcisi kimdir?

6356 sayılı Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu sendikaların işyerlerine sendika temsilcisi atama haklarını düzenlemiştir. Kanuna göre, işyeri sendika temsilcisi toplu iş sözleşmesi yetkisi kesinleşen sendika tarafından o işyerinde çalışan işçiler arasından atanan kişidir. Dolayısıyla sendika temsilcisi olabilmenin iki şartı bulunmaktadır. Bunlardan ilki o işyerinde çalışıyor olmak, ikincisi ise yetkisi kesinleşmiş sendika tarafından atanmış olmaktır. Sendikanın, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na başvurusu üzerine yetki tespiti yapıldıktan sonra gerekli süreçlerin sonunda yetkisi kesinleşirse, işyeri sendika temsilcisi atama hakkı doğmaktadır. Eğer sendikanın tüzüğünde işyeri sendika temsilcisinin atama yerine o işyerindeki sendika üyeleri tarafından seçileceğine ilişkin bir hüküm varsa bu durumda yetki kesinleştikten sonra işyeri sendika temsilcisi seçimle belirlenecektir. Ne var ki sendikalar çoğunlukla atama yöntemini tercih etmektedirler.

 

Kaç tane sendika temsilcisi vardır?

İşyerinde görevlendirilecek sendika temsilcisi sayısı işyerinde çalışan işçi sayısına göre belirlenmektedir. İşyerindeki işçi sayısı elliye kadar ise bir, elli bir ile yüz arasında ise en çok iki, yüz bir ile beş yüz arasında ise en çok üç, beş yüz bir ile bin arasında ise en çok dört, bin bir ile iki bin arasında ise en çok altı, iki binden fazla ise en çok sekiz işyeri sendika temsilcisi görevlendirilebilecektir. Sendika ilgili işyerinde çalışan üyeleri arasından seçtiği bu kişileri, yetkisi kesinleştikten sonra on beş gün içinde işverene bildirecektir.

 

Sendika temsilcisi bağ kurar

Sendika temsilcilerinin başlıca görevleri, işçilerin isteklerini dinlemek, şikâyetlerine ilişkin çözüm yolları bulmak, işçilerin hak ve çıkarlarını gözetmek, toplu iş sözleşmesinde düzenlenen çalışma koşullarının uygulanmasına yardımcı olmak ve işçi ile işveren arasındaki işbirliğini sağlamaktır. Sendika temsilcilerinin işçilerin işyeri yönetimine katılımlarında da önemli görevleri bulunmaktadır. İşyeri sendika temsilcileri, yıllık ücretli izin kuruluna katılacak işçi temsilcilerini seçerler. Aynı şekilde işyeri sendika temsilcilerinin kendi aralarından seçeceği bir kişi iş sağlığı ve güvenliği kuruluna katılır ve sendika temsilcileri iş sağlığı ve güvenliği konusunda çalışan temsilcisi olarak hareket ederler.

 

TİS ile sendikal izin verilebilir

Temsilcilerin yıllık izin veya iş sağlığı ve güvenliği kuruluna katılma gibi Kanundan doğan görevleri dışında temsilcilik görevlerini iş saatleri içinde yapmaları ve buna karşılık ücretli izinli sayılmaları Kanunda kabul edilmemiştir. Temsilciler ancak işverenden izin alarak iş saatleri içinde faaliyetlerini yerine getirebilirler. Fakat birçok toplu iş sözleşmesinde temsilcilerin faaliyetlerini iş saatleri içinde yapacakları ve sözleşmede belirlenen sınırlı süreyle ücretli izinli sayılacakları kabul edilmektedir. Toplu iş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm varsa artık işverenin iznine gerek kalmadan iş saatleri içinde faaliyetlerini yerine getirebilirler.

 

Sendika temsilcisinin görev süresi ne kadardır?

Sendika temsilcilerinin görev süresi kural olarak sendikanın yetkisi devam ettiği sürece devam edecektir. Sendikanın yetkiyi kaybetmesi halinde sendika temsilcilerinin görevleri sona erecektir. Sendikanın imzaladığı toplu iş sözleşmesinin sona ermesi ve sendikanın tekrar yetki alamamış olması durumunda da sendika temsilcilerinin görevi sona erecektir.

 

Temsilci haklı nedenle işten çıkarılabilir

İşyeri sendika temsilcileri işçiler ile işveren arasında köprü görevi gördükleri için işverenin daha kolay tepkisini çekme riski altındadırlar. Şikâyetleri ileten kişi olarak işverenle doğrudan muhatap olmak zorunda kaldıklarından sürekli işten çıkartılma korkusunu da taşımaktadırlar. Bu nedenle Kanunda sendika temsilcilerine yönelik özel koruyucu düzenlemeler getirilmiştir.

İşyeri sendika temsilcisi sadece İş Kanunu'nun 24. maddesindeki derhal fesih nedenlerinin olması halinde işten çıkarılabilir. İşyeri sendika temsilcisinin süreli fesih uygulanarak işten çıkartılması mümkün değildir. İşverenin buna aykırı davranması halinde temsilci veya sendika işe iade davası açabilir. İşe iade davası sonucunda işverenin haksız olduğu ortaya çıkarsa, temsilci normal işçilerden farklı olarak boşta geçirdiği bütün sürenin ücretine hak kazanır. Ayrıca işe tekrar başvuran temsilcinin başlatılmaması halinde, iş ilişkisinin devam ettiği kabul edilerek temsilcinin ücret ve diğer hakları temsilcilik süresinin sonuna kadar kendiliğinden doğar. İşverenin iş güvencesi tazminatı gibi bir tazminat ödeyerek iş ilişkisini sonlandırma imkânı bulunmamaktadır. Bununla birlikte işveren, temsilcinin açık yazılı rızasını almadan işyerini de değiştiremez. Değiştirmesi halinde değişiklik geçersiz sayılır. Bu yolla temsilcinin dolaylı şekilde yıldırılmasının da önüne geçilmek istenmiştir.
Bu yazı 347 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 15 Ekim 2018 Doğum borçlanması emekliliği nasıl etkiler?
  • 10 Ekim 2018 İş kazası geçiren işçinin hakları neler?
  • 8 Ekim 2018 Her ekonomik güçlük fesih nedeni değil
  • 4 Ekim 2018 Diplomalı bahçıvanlar
  • 3 Ekim 2018 Kadroya geçen taşerona ikramiye
  • 1 Ekim 2018 Yaşlılar için sosyal koruma şart
  • 26 Eylül 2018 Uzaktan çalışanlar işçi sayılır mı?
  • 24 Eylül 2018 Çalışan emeklinin aylığı ve tazminatı
  • 19 Eylül 2018 Önemli olan ekonomik değil, insani gelişme
  • 17 Eylül 2018 Fazla çalışma ve ücretler
  • 12 Eylül 2018 Kadroya geçen taşeron da işsizlik maaşı alabilecek
  • 10 Eylül 2018 İstihdama mültecilerin katılımı zorlu süreç
  • 6 Eylül 2018 Sendikal örgütlenmede yeni yöntemler
  • 3 Eylül 2018 Çeyiz parası hakkında merak edilen her şey
  • 29 Ağustos 2018 Sosyal hayata yeni ayar
  • 27 Ağustos 2018 İşi korumak için kısa çalışma formülü
  • 27 Ağustos 2018 İşi korumak için kısa çalışma formülü
  • 15 Ağustos 2018 Arife günü tatil edilebilir mi?
  • 13 Ağustos 2018 Silinen Bağ-Kur borcu emekliliği etkiler mi?
  • 8 Ağustos 2018 Girişimci gençlere müjdeler var

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">35644 µs </span>