En Sıcak Konular

Bumin Doğrusöz
www.bumindogrusoz.com

Bumin Doğrusöz
19 Ekim 2017

Torba Tasarı'da Komisyon değişiklikleriTorba Tasarı'da Komisyon değişiklikleri

Dünya 

Bir süredir öngördüğü düzenlemeleri aktardığımız Torba Kanun Tasarısı Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. Daha önce aktardığımız bir kısım tasarı düzenlemelerinde, özellikle kamuoyunda yapılan eleştiriler de dikkate alınarak bazı değişiklikler yapıldı. Bunları aşağıda ana hatları aktarmak istiyorum.

Tasarıda kısaca finansman kurumları diyeceğimiz bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktöring şirketleri, finansman şirketleri, ödeme ve elektronik para kuruluşları, yetkili döviz müesseseleri, varlık yönetim şirketleri sigorta ve reasürans şirketleri, emeklilik şirketleri ile sermaye piyasası kurumlarının tabi oldukları vergi oranını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkartan düzenlemeden, Komisyon'da vaz geçildi.

Hatırlanacağı üzere bir yazımda bu düzenlemeye ilişkin olarak, Hazine'nin geliri varsa, niçin yükün sadece bu kurumlara yüklendiğini sormuştuk. Nitekim bir Komisyon'da verilen bir önerge ile kurumlar vergisindeki 2 puanlık artış bütün kurumlara yayıldı. Ancak bu artışın, 2018 ilâ 2020 yılları için uygulanması hükme bağlandı. 2018’de verilecek 2017 son dönem geçici vergi beyannameleri ile nisanda verilecek yıllık beyanlarda geçerli olup olmayacağı ancak yürürlük maddesinin Komisyon'dan geçmesi ile belli olacaksa da görünen hava, bu beyannameleri de kapsayacağı yönünde. Öte yandan hazinenin gelir durumunu düzelmesi halinde oranı düşürmek amacıyla da Bakanlar Kuruluna bu konuda yetki verildi. Tahminim, 2019 seçim yılında bu oran düşüklüğünün gerçekleşeceği yönünde.

Tam mükellef kurumların elde ettikleri vergi sonrası kazançlarından dağıtılmayan kazançlar üzerinden yapılması öngörülen stopaja ilişkin düzenlemeden de vaz geçildi ve Tasarıdan çıkartıldı. Zaten daha önce bu düzenlemenin sorunlu olduğunu yazmıştık. Fikri düzeyde savunulabilecek bu stopaja ilişkin düzenlemenin yol açacağı hukuki sorunlar dolayısıyla Tasarıdan çıkartılması, bence olumlu.

Gelir vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki ücretler için yapılacak vergi kesintisi oranının yüzde 27 yerine yüzde 30 olarak uygulanmasına ilişkin tasarı hükmü de bir önerge ile metinden çıkartıldı. Brüt ücret üzerinden anlaşmış ücretliler açısından ve net ücret üzerinden anlaşmış ücretlilerde ise işverenler bakımından olumlu bir değişiklik.

Gayrimenkul sermaye iradı sahiplerinden götürü gider yöntemine vergilendirmeyi tercih edenler için uygulanmakta olan yüzde 25 götürü gider oranı, şimdilik yüzde 15’e düşmüş görünüyor. Bu düzenleme, söz konusu yöntemi tercih edenler için ilave vergi yükü doğuracak.

Bu arada daha önce yazdığımız Vergi Usul Kanunu'nda yapılan değişiklikler de Komisyon'dan geçti. Büyük bir mükellef kitlesini ilgilendiren Emlâk Vergisi Kanunu'nun değişiklikleri de komisyondan geçti. Böylece arsa ve arazi takdir komisyonlarında belirlenen değer artışlarına çizilen yüzde 50 sınırı Komisyon'da da kabul edildi.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne ilişkin önemli değişiklikler de yapıldı. Ancak başlı başına bir yazı konusu olabilecek bu düzenlemeleri, Genel Kurul'da da değişebilir düşüncesi ile sonraya bıraktım.Bu yazı 224 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2018 Kiralanmış taşınmazın satışında KDV istisnası
  • 12 Temmuz 2018 Yenileme fonu (2)
  • 10 Temmuz 2018 Kontrol edilen yabancı kurum kazancı (2)
  • 5 Temmuz 2018 Kontrol edilen yabancı kurum kazancı
  • 3 Temmuz 2018 Adli tatilin vergi yargısına etkisi
  • 28 Haziran 2018 Hatalı işlemlerde mükellefi korumak
  • 26 Haziran 2018 Vergi affı ve davadan feragat
  • 21 Haziran 2018 Geçici vergide altı değişiklik ihtiyacı
  • 19 Haziran 2018 Geçici vergide matrah sorunları
  • 14 Haziran 2018 İkmalen tarhiyatın önemi
  • 12 Haziran 2018 Vergide ceza yığılması yargı freni
  • 8 Haziran 2018 Bir özelgenin düşündürdükleri
  • 8 Haziran 2018 'Home-ofiste gider sorunu
  • 19 Nisan 2018 Kusursuz mükellefe de ceza
  • 29 Mart 2018 Vergide ceza yığılması ve insan hakları sözleşmesi
  • 22 Mart 2018 Ücretlilerde birden fazla işveren
  • 8 Mart 2018 Vergilendirme işlemlerinde kamu denetçisine başvuru
  • 20 Şubat 2018 Vergi kabahatlerinde tekerrür sorunları
  • 15 Şubat 2018 Zamanaşımını aşma çabaları
  • 13 Şubat 2018 Elektronik tebligat ve VUK

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">29879 µs </span>