En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
11 Kasım 2017

Ücreti düşenler dikkatDr.Resul KURT

İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK

info@resulkurt.com

                                                 Ücreti düşenler dikkat

Star

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin yoğun gündemini vergi yasalarında düzenleme yapan torba yasa oluşturuyor. Bu hafta yapılan TBMM Genel Kurulu görüşmelerinde asgari geçim indirimi ilavesi dahil olmak üzere torba yasanın yaklaşık yüzde yirmisi görüşüldü. Ancak net asgari ücret gelir vergisi dilimi nedeniyle Eylül ayından itibaren düştü; asgari ücretli çalışanlar tarafından merak edilen ise torba yasanın ne zaman yürürlüğe gireceği.

2017 yılının Ocak ayından itibaren asgari ücretlilere brüt asgari ücret tutan üzerinden yasal kesintiler yapıldıktan sonra asgari geçim indirimi uygulanmak suretiyle bekâr ve çocuksuz olan asgari ücretliye 1.404,06 TL net ücret ödenmesi sağlanmıştır. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bekâr ve çocuksuz bir asgari ücretlinin durumu esas alınmak suretiyle, gerek bu durumdaki ücretlilerin gerekse net ücreti 1.404,06 TL’nin altına düşecek diğer ücretlilerin elde edecekleri net ücretleri 1.404,06 TL’ye tamamlayacak şekilde ilave asgari geçim indirimi sağlanmaktadır

Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri gelir vergisi dilimi nedeniyle 1404 TL nin altında kalanlara, gelir vergisi nedeniyle yaşanan kayıp kadarlık tutar asgari geçim indirimi verilecek. Bu düzenlemeden sadece kendisi için asgari geçim indirimi hesaplanan asgari ücretliler yararlanacak. Asgari geçim indirimi ilavesinden sadece 2017 yılı Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ilişkin net ücretleri 1.404,06 TL’nin altına düşen çalışanlar yararlanacaktır.

Gelir vergisi tarifesi nedeniyle ücretlerinde düşüş olsa dahi net ücretleri 1.404,06 TL’nin altına düşmeyenler ile ücret aldığı dönemde işe başlaması veya işten ayrılması, ücretsiz izin ve benzeri nedenlerle net ücretinin 1.404,06 TL’nin altına düşmesi durumunda ilave asgari geçim indirimi uygulanmayacaktır.

Malul annesine erken emeklilik

Kadın sigortalılardan, başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede malul çocuğu bulunanlar, 01.10.2008 tarihinden sonra geçen prim ödeme gün sayılarının dörtte biri, prim ödeme gün sayısına eklenmekte ve eklenen bu süreler ayrıca emeklilik yaş hadlerinden indirilmektedir.

Bu düzenlemeyle, başkasının bakımına muhtaç malul çocuğu bulunan kadın sigortalıların daha erken emekli olması söz konusudur. Prim ödeme gün sayısına eklenen ve yaştan indirilen bu süre ayrıca ilk defa sigortalı olunan tarihi geriye götürmez.  Bu uygulamada;

- Kadın sigortalının sigortalılık başlangıcının 5510 sayılı Kanunun yürürlük tarihinden önce veya sonra olmasına,

- Çocuğun doğum tarihine, ölmesi halinde ölüm tarihine,

- Başka birinin sürekli bakımına muhtaç derecede malul durumda olma halinin başlangıç ve bitiş tarihine,

- Çocuğun evli olup olmadığına, Kadın sigortalı boşanmış ise velayetin kadın sigortalıda olup olmadığına bakılarak tespit edilir.

Kadın sigortalının çocuğunun doğum tarihi dikkate alınarak, çocuğun maluliyetinin işe giriş tarihinden önce olması halinde işe giriş tarihinden; işe giriş sonra olması maluliyet olması halinde ise maluliyet tarihinden itibaren kanunun erken emekliliğe ilişkin hükümleri uygulanır. Eğer çocuğun başka birinin bakımına muhtaç derecede malullüğü 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde oluşmuşsa bu durumda kadın sigortalının 1 Ekim 2008 tarihinden sonra primi ödenen sürelere ilave edilecek ve yaştan indirilecek sürelerin hesabında başlangıç olarak 1 Ekim 2008 tarihi dikkate alınır.

“Suriye Yolunda Sessiz Ölüm”
mutlaka izlenmeli

TRT World ekibi Lübnan’da yaptığı yoğun çalışmaları sonucunda önemli bir insanlık ayıbını ortaya çıkardı. Suriyeli mültecilerin yaşam koşullarının gün be gün ağırlaştığı Lübnan’daki koşulları inceleyen ekip, Ortadoğu’da yasadışı ve insanlık dışı organ ticaretini ortaya çıkardı. “Suriye Yolunda Sessiz Ölüm” belgesi Lübnan’da yaşayan Suriyeli mültecilerin hayatta kalmak için organlarının bir bölümünü nasıl sattıklarını, ailelerini beslemek için başka çare bulamayan Abu-Ahmed ve Abdallah’ın kan donduran hikayeleri ve özel görüntülerle hazırlandı.

TRT World’de yayınlanan “Off the Grid” belgesel serisinin “Suriye Yolunda Sessiz Ölüm” adlı yeni bölümü 11 Kasım Cumartesi (Bugün) günü, Türkiye saatiyle 12:15’te yayınlanacak. Mutlaka izlenmeli…Bu yazı 526 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 23 Ekim 2018 İşçi çalıştırana yeni teşvik
  • 18 Ekim 2018 Emeklilik yaşı düşecek mi?
  • 11 Ekim 2018 Memurların ek göstergesine dikkat!
  • 9 Ekim 2018 Yıllık izin kullananlar cumartesi gününü düşecek mi?
  • 5 Ekim 2018 Performansa Dayalı Fesihlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
  • 4 Ekim 2018 Erken emeklilik geliyor mu?
  • 2 Ekim 2018 Asgari ücretli işçinin maaşı düşmeyecek
  • 28 Eylül 2018 Gebe kadınların çalışma yasaklarına dikkat!
  • 25 Eylül 2018 Sözleşmeler Türk Lirası olacak!
  • 21 Eylül 2018 Fazla çalışmada püf noktalar!
  • 20 Eylül 2018 Kimler SGKdan rapor parası alabilir?
  • 18 Eylül 2018 Sağlık çalışanları erken emekli olacak
  • 14 Eylül 2018 İşçiye rekabet yasağı konabilir mi?
  • 13 Eylül 2018 Kanser hastalarına kolay emeklilik
  • 11 Eylül 2018 Devamsızlık yapan işçiler, dikkat!
  • 7 Eylül 2018 Bedelli askerlikte kıdem tazminatı var mı, yok mu?
  • 6 Eylül 2018 Deneme süresine dikkat
  • 4 Eylül 2018 Kıdem tazminatında özel durumlara dikkat
  • 31 Ağustos 2018 Stajyere ücret zorunlu mu?
  • 30 Ağustos 2018 Emekli olamayan yaşlılara aylık bağlanması kolaylaştı

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">28263 µs </span>