En Sıcak Konular

Ekrem Sarısu
Posta

Ekrem Sarısu
19 Kasım 2017

SGK yeni rapor isteyebilirSGK yeni rapor isteyebilir

Posta

Soru: 5 yıl önce sürekli engelli raporu ve vergi indirimi aldım. Daimi olarak psikolojik değerlendirmede var. 5 yıl geçti diye emekli olurken kontrol istenir mi?

SABRİ

Cevap: Sosyal Güvelik Kurumunun inisiyatifine kalmış bir konudur. SGK’ nın her zaman kontrol muayene yaptırma yetkisi var. Emekli olacağınız zaman yeni rapor istenebilir.

 

Prim geri almayı değil emekli olmayı düşünmelisiniz

Soru: 4 Kasım.2017 tarihindeki köşenizdeki bir konu hk. bilgi almak isterim. " Emekli olamayanlara prim iadesi" başlıklı bölüm için kanun yürürlüğe girdi mi acaba? Ben 2650 prim günü olan ve 60 yaşında biriyim.1980 de giriş yaptım. Emekli olamadım. Acaba bu kanunla prim iadesi alabilir miyim?

Nilgün DENEY

Cevap: Kanun  yıllardan beri  yürürlükte. Emekli olmak için aranan yaşı doldurduğu halde emekli olacak kadar primi olmayanlar; talep etmeleri halinde ödedikleri primi “yaşlılık toptan ödemesi”adı altında geri alabiliyorlar. Ödediğiniz primleri talep etmeniz halinde geri alabilirsiniz. Ancak primlere 1 Ekim 2008’e kadar faiz veya herhangi bir fark işletilmediğinden,  prim iadesi olarak alacağınız para taksi dolmuş paranızı karşılamaz. Bu nedenle prim iadesini değil, emekli olmayı düşünmelisiniz.  950 gün daha prim ödeyerek priminiz 3600 güne tamamlayarak emekli olabilirsiniz. İlk defa sigortalı olduğunuz 1980’den sonra doğum veya doğumlarınız varsa, doğum borçlanmasıyla da priminizi tamamlamanız mümkün olabilir. Varsa doğumlarınızın tarihlerini ve doğum sonraki iki yıl içinde prim ödeyip ödemediğinizi bildirirseniz daha net cevap verebiliriz. 

 

Birden fazla yerden çalışma süresi bildirilmesi iyidir

Soru: Resmi bir kurumda kadrolu işçi olarak çalışıyorum. Kısmi olarak bir sürücü kursunda ek iş yapıyorum. Resmi kurumda normal sigortam işliyor. Sürücü kursuda ayda birkaç gün sigorta gösteriyor. E-devlet ile bakınca ayda 32--35 gün prim görünüyor bunun geçerliliği nedir? Beni aydınlatırsanız sevinirim:

Turgay ÖZDAMAR

Cevap: Ay içinde birden fazla işyerinden 30 günden fazla çalışma süresi bildirilmesi halinde, sigortalılık süresi bir ay için 30 gün olarak dikkate alınır. Örneğin; Kasım 2017 ayında SGK’ya işyerinizden 30 gün, ek iş yaptığınız işyerinden 5 gün çalışma süresi bildirilmesi halinde, Ekim ayı prim ödeme gün sayısı 35 değil 30 gün olarak dikkate alınır. Prime esas kazançlarınızda prime esas kazancın tavan tutarını aşmamak üzere birleştirilir. Örneğin, Kasım ayında prime esas kazancınızın çalıştığınız işyerinden 3.000 lira, ek iş yaptığınız işyerinden de 300 lira bildirildiğini varsayarsak, Kasım 2017 ayı için prim esas kazancınız 3.300 lira olarak dikkate alınır. Bu da emekli aylığınıza olumlu yansır.

 

Annem 3 nü maaşı da alabilir mi?

Soru: Annem SSK emeklisi. Vefat eden memur eşinden dolayı Emekli Sandığından dul maaşı alıyor.  Ölen babasından 3 ncü maaşı alabilir mi?

Erdem ATAKAN

Cevap: Babasının tabi olduğu kurumu bildirmemişsiniz. Annenizin babası SSK ve Bağ-Kura tabiyse; anneniz emekli olduğundan babasından yetim aylığı alamaz. Sadece Emekli Sandığı, SSK veya Bağ-Kur emeklisi kız çocuğuna yetim aylığı bağlar. Ancak babası Emekli Sandığı mensubu olsa bile, eşinden dolayı Emekli Sandığından da dul aylığı aldığından, Emekli Sandığı da annenize yetim aylığı bağlamaz. Annenizin eşi Bağ-Kurlu veya SSK’lı, babası da Emekli Sandığı mensubu olsaydı üçüncü aylığı alabilirdi. Çevrenizde bu durumda olup 3 aylık alanlar olabilir. Kanunlar arasındaki farktan kaynaklanan bu durum sizi yanıltmasın.

 

Çalışan emeklinin emekli aylığı artar mı?

Soru: Emekli olalı dört yıl oldu. Ama aynı şirkette hala çalışmaktayım. Bu çalışmamdan maaşıma ilerde artı bir katkı olur mu?

Hasan ALKAN

Cevap: Emekli olduktan sonra emekli aylığınızı kestirmeden destek primine tabi olarak çalışıyor olmalısınız.  Destek priminin emekliye maalesef iş kazası ve meslek hastalığı dışında hiç bir faydası yok. Emekli aylığını artırmaz. Prim iadesine konu edilmez. Ancak bir iş kazası geçirilmesi veya meslek hastalığına yakalanılması halinde, kısa vadeli sigorta kollarından yapılan yardımlardan yararlanmayı sağlar.

 

Dava açsam kazanabilir miyim?

Soru: Emekli astsubayım. Astsubay sınıf okulunda okurken sınıf okullarının hizmetten sayılması için son bir ayda kanun çıkmıştı. Ben sadece okulun son ayından ücretsiz yararlandım. Diğer 11 ay paralı sayıldı. Bu haksızlık değil mi? Mahkemeye başvursam kazanabilir miyiz?

Mehmet ÖZCAN

Cevap: Maalesef bunun gibi uygulamanın değiştirildiği geçiş süreçlerinde bazı haksızlıklar olabiliyor. En azından 11 aya borçlanma hakkı verilmiş ve borçlanarak okul süresini hizmetten saydırmışsınız. Tabi’ ki dava açma açabilirsiniz. Ancak sonuç alacağınızı tahmin etmiyoruz.
Bu yazı 346 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Kasım 2018 Girişin başlangıç sayılması için prim de ödenmiş olması gerekiyor
  • 18 Kasım 2018 Doğum borçlanması ne gibi avantaj sağlar?
  • 17 Kasım 2018 Borçlanma emekli olacağınız yaşı değiştirmez
  • 16 Kasım 2018 Eksik günleri borçlanarak emekli olma usulü yok
  • 15 Kasım 2018 Prim yeterli borçlanmaya gerek yok
  • 14 Kasım 2018 55 yaşı dolduracaksınız
  • 13 Kasım 2018 363 gün daha prim ödeyip 57 yaşı dolduracaksınız
  • 12 Kasım 2018 10 gün askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olabilirsiniz
  • 11 Kasım 2018 Primi 9000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz
  • 10 Kasım 2018 Prim yeterli ancak 55 yaşta dolacak
  • 9 Kasım 2018 5675 gün prim ve 54 yaşı birlikte sağlamanız gerek
  • 8 Kasım 2018 Mayıs 2025de emekli olmanız mümkün
  • 7 Kasım 2018 Stajın başlangıç sayılması ancak kanunla olur
  • 7 Kasım 2018 Stajın başlangıç sayılması ancak kanunla olur
  • 6 Kasım 2018 Borçlanma emeklilik şartlarını değiştirmese de primi artırır
  • 5 Kasım 2018 Dikkat etmezseniz BAĞKUR'dan emekli olmak zorundasınız
  • 4 Kasım 2018 Askerliğimi borçlanmama gerek var mı?
  • 3 Kasım 2018 Kurumdan başlangıç tarihinizin düzeltilmesini talep edin
  • 2 Kasım 2018 Askerlik borçlanması hangi memurların yaşını değiştirmiyor?
  • 1 Kasım 2018 SSKda 53 Bağ-Kurda 58 yaş dolacak

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">39590 µs </span>