En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
10 Şubat 2018

Kapıcı sigortasına kolaylıkDr.Resul KURT

İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK

info@resulkurt.com

 

                   Kapıcı sigortasına kolaylık

Star

Apartman görevlisi ya da bilinen adıyla kapıcılar bir zamanlar filmlerin baş karakteriydi. Kemal Sunal’ın Kapıcılar Kralı filmi halen unutulmaz sahneleriyle her zaman izleyici buluyor.

Apartmanlarda mevzuat takibini yapabilecek sakinler olmadığında, değişen mevzuattan dolayı mevzuata uyulmadığı gerekçesiyle veya sürelere dikkat edilmediğinde SGK tarafından idari para cezaları uygulanabiliyor. Bu da haliyle apartman sakinlerini üzüyor.

İşte bugün sizlere apartman hayatının vazgeçilmezi kapıcıların sosyal güvenlikleri ile ilgili Torba Yasa’yla yapılan yenilikleri yazmak istiyorum.

Torba Yasa’yla apartmanlarda ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili getirilen kolaylaştırılmış sigorta bildirim ve prim ödeme işlemlerinin apartmanlar (kapıcılık işyerleri) için de uygulanmasına yönelik değişiklik yapılıyor.  

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olan sigortalılar ile konut kapıcılığı işyerlerinde çalıştırılan sigortalılar hakkında 4/(a) bendi kapsamındaki sigortalılara ilişkin hükümler uygulanacak. Bunların bildirimi, işverenler/apartman yönetimi tarafından örneği SGK tarafından hazırlanan belgeyle en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar yapılacak. Süresinde yapılmayan bildirim için işverene İPC uygulanacak.

 

Vakıf Üniversitelerine SGK Teşviki

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları, okul aile birlikleri ile SGK’nın yurtiçinde hizmet satın aldığı vakıf üniversiteleri ve özel sektör işyerleri, 5510, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu, 4857 Sayılı İş Kanunu, 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun, 5225 sayılı Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu, 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ve diğer kanunlarda yer alan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanacak.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan dönemlerde vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları, okul aile birlikleri ve SGK’nın yurtiçinde hizmet satın aldığı vakıf üniversiteleri ve özel sektör işyerleri tarafından geriye yönelik teşviklerden yararlanma hükmü saklı kalmak kaydıyla, önceki dönemlere ilişkin olmak üzere ilgili kanunlarla sağlanan prim teşvik, destek ve indirimlerinden geriye yönelik olarak yararlanamayacak ve yararlanılmış olan söz konusu teşvik, destek ve indirimler değiştirilemeyecek.

 

Çeyiz ve konut hesabında devlet katkısı artıyor

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, ev sahibi olmak isteyenler için ileriye dönük birikim ve tasarruf amacıyla getirilen konut hesabı sisteminde devlet katkısı artıyor. Mevcut Konut Hesabı Sistemi’ne işlerlik kazandırılması amacıyla, Devlet katkısı tutarı 15.000 liradan, 20.000 liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25’e çıkarılacak.

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, çeyiz desteğinin artırılması ve bu alanda tasarrufların özendirilmesi için devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkı 5.000 liradan 7.500 liraya yükseltilecek.

 

BES’te değişiklik

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin teşvikine yönelik olarak, devlet katkısı tutarlarının nemalandırılması ve nemalarıyla birlikte ödenmesine, ek devlet katkısının azami limiti ile iade edilmesine, 1.000 lira ilave devlet katkısının yıllar itibarıyla yeniden değerlemeye tabi tutulabilmesine ve iki ay olan cayma süresinin üç katına kadar artırılabilmesine imkân sağlanacak. Bu yazı 353 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 18 Ekim 2018 Emeklilik yaşı düşecek mi?
  • 11 Ekim 2018 Memurların ek göstergesine dikkat!
  • 9 Ekim 2018 Yıllık izin kullananlar cumartesi gününü düşecek mi?
  • 5 Ekim 2018 Performansa Dayalı Fesihlerde Nelere Dikkat Edilmeli?
  • 4 Ekim 2018 Erken emeklilik geliyor mu?
  • 2 Ekim 2018 Asgari ücretli işçinin maaşı düşmeyecek
  • 28 Eylül 2018 Gebe kadınların çalışma yasaklarına dikkat!
  • 25 Eylül 2018 Sözleşmeler Türk Lirası olacak!
  • 21 Eylül 2018 Fazla çalışmada püf noktalar!
  • 20 Eylül 2018 Kimler SGKdan rapor parası alabilir?
  • 18 Eylül 2018 Sağlık çalışanları erken emekli olacak
  • 14 Eylül 2018 İşçiye rekabet yasağı konabilir mi?
  • 13 Eylül 2018 Kanser hastalarına kolay emeklilik
  • 11 Eylül 2018 Devamsızlık yapan işçiler, dikkat!
  • 7 Eylül 2018 Bedelli askerlikte kıdem tazminatı var mı, yok mu?
  • 6 Eylül 2018 Deneme süresine dikkat
  • 4 Eylül 2018 Kıdem tazminatında özel durumlara dikkat
  • 31 Ağustos 2018 Stajyere ücret zorunlu mu?
  • 30 Ağustos 2018 Emekli olamayan yaşlılara aylık bağlanması kolaylaştı
  • 28 Ağustos 2018 Ekonomi nereye koşuyor?

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">24692 µs </span>