En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
10 Şubat 2018

Kapıcı sigortasına kolaylıkDr.Resul KURT

İŞ HUKUKU VE SOSYAL GÜVENLİK

info@resulkurt.com

 

                   Kapıcı sigortasına kolaylık

Star

Apartman görevlisi ya da bilinen adıyla kapıcılar bir zamanlar filmlerin baş karakteriydi. Kemal Sunal’ın Kapıcılar Kralı filmi halen unutulmaz sahneleriyle her zaman izleyici buluyor.

Apartmanlarda mevzuat takibini yapabilecek sakinler olmadığında, değişen mevzuattan dolayı mevzuata uyulmadığı gerekçesiyle veya sürelere dikkat edilmediğinde SGK tarafından idari para cezaları uygulanabiliyor. Bu da haliyle apartman sakinlerini üzüyor.

İşte bugün sizlere apartman hayatının vazgeçilmezi kapıcıların sosyal güvenlikleri ile ilgili Torba Yasa’yla yapılan yenilikleri yazmak istiyorum.

Torba Yasa’yla apartmanlarda ev hizmetlerinde çalışanlarla ilgili getirilen kolaylaştırılmış sigorta bildirim ve prim ödeme işlemlerinin apartmanlar (kapıcılık işyerleri) için de uygulanmasına yönelik değişiklik yapılıyor.  

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, ev hizmetlerinde bir veya birden fazla gerçek kişi tarafından çalıştırılan ve çalıştıkları kişi yanında ay içinde çalışma saati süresine göre hesaplanan çalışma gün sayısı 10 gün ve daha fazla olan sigortalılar ile konut kapıcılığı işyerlerinde çalıştırılan sigortalılar hakkında 4/(a) bendi kapsamındaki sigortalılara ilişkin hükümler uygulanacak. Bunların bildirimi, işverenler/apartman yönetimi tarafından örneği SGK tarafından hazırlanan belgeyle en geç çalışmanın geçtiği ayın sonuna kadar yapılacak. Süresinde yapılmayan bildirim için işverene İPC uygulanacak.

 

Vakıf Üniversitelerine SGK Teşviki

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları, okul aile birlikleri ile SGK’nın yurtiçinde hizmet satın aldığı vakıf üniversiteleri ve özel sektör işyerleri, 5510, 4447 Sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu, 4857 Sayılı İş Kanunu, 5746 Sayılı Araştırma, Geliştirme ve Tasarım Faaliyetlerinin Desteklenmesi Hakkında Kanun, 5225 sayılı Kültür Yatırımları ve Girişimlerini Teşvik Kanunu, 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu, 2828 Sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu ve diğer kanunlarda yer alan prim teşviki, destek ve indirimlerinden yararlanacak.

Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan dönemlerde vakıflar tarafından kurulan yükseköğretim kurumları, okul aile birlikleri ve SGK’nın yurtiçinde hizmet satın aldığı vakıf üniversiteleri ve özel sektör işyerleri tarafından geriye yönelik teşviklerden yararlanma hükmü saklı kalmak kaydıyla, önceki dönemlere ilişkin olmak üzere ilgili kanunlarla sağlanan prim teşvik, destek ve indirimlerinden geriye yönelik olarak yararlanamayacak ve yararlanılmış olan söz konusu teşvik, destek ve indirimler değiştirilemeyecek.

 

Çeyiz ve konut hesabında devlet katkısı artıyor

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, ev sahibi olmak isteyenler için ileriye dönük birikim ve tasarruf amacıyla getirilen konut hesabı sisteminde devlet katkısı artıyor. Mevcut Konut Hesabı Sistemi’ne işlerlik kazandırılması amacıyla, Devlet katkısı tutarı 15.000 liradan, 20.000 liraya, yüzde 20 olan azami devlet katkısı oranı yüzde 25’e çıkarılacak.

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, çeyiz desteğinin artırılması ve bu alanda tasarrufların özendirilmesi için devlet katkısı oranı yüzde 20'den yüzde 25'e, azami katkı 5.000 liradan 7.500 liraya yükseltilecek.

 

BES’te değişiklik

Torba Yasa’yla yapılacak değişikliğe göre, Bireysel Emeklilik Sistemi’nin teşvikine yönelik olarak, devlet katkısı tutarlarının nemalandırılması ve nemalarıyla birlikte ödenmesine, ek devlet katkısının azami limiti ile iade edilmesine, 1.000 lira ilave devlet katkısının yıllar itibarıyla yeniden değerlemeye tabi tutulabilmesine ve iki ay olan cayma süresinin üç katına kadar artırılabilmesine imkân sağlanacak. Bu yazı 442 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 22 Ocak 2019 SGKlıların süt parası arttı
  • 18 Ocak 2019 Yapılandırması bozulan işverenlere ikinci bir şans!
  • 17 Ocak 2019 Biz bu filmi daha önce de görmüştük
  • 15 Ocak 2019 İşverenler dikkat! Stajyer ücretleri değişti!
  • 11 Ocak 2019 İşyerinde hırsızlık yapan tazminatsız çıkarılır!
  • 10 Ocak 2019 Kıdem tazminatı ne kadar arttı?
  • 8 Ocak 2019 İş kazası olmayan işyerlerine teşvik geldi!
  • 4 Ocak 2019 2019 YILINDA UYGULANACAK SGK VE VERGİ PARAMETRELERİ
  • 3 Ocak 2019 İsteğe bağlı sigortaya dikkat
  • 1 Ocak 2019 Erken emeklilik fırsatı kaçtı mı?
  • 28 Aralık 2018 Beş puan teşvikinde indirim sanayiciyi vuracak
  • 27 Aralık 2018 Asgari Ücret Ne Oldu?
  • 25 Aralık 2018 İşçi onayı olmadan çalışma şartları değişmez
  • 21 Aralık 2018 Kar tatiline telafi çalışması
  • 20 Aralık 2018 İşverenler dikkat, ayrımcılık yapan tazminat öder
  • 18 Aralık 2018 Banka sandıkları teşvikten yararlanmalıdır
  • 14 Aralık 2018 Sigorta prim teşviklerinin avantajları
  • 13 Aralık 2018 En düşük emekli aylığı 1000 TL oluyor
  • 11 Aralık 2018 Savunması alınmayan işçi davayı kazanır
  • 7 Aralık 2018 Tüp bebekte yaş şartı var mı?

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">46971 µs </span>