Piyasalar

23 Mayıs 2018, Çarşamba tsi
°C

En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
13 Şubat 2018

Emekli aile hekimi olarak kesilen aylıklarımı geri alabilir miyim?



Emekli aile hekimi olarak kesilen aylıklarımı geri alabilir miyim?

Sözcü

Tıp doktoruyum ve aile hekimi olarak çalışıyorum. 2013 Ekim ayında emekli oldum. İki ay sonra sözleşmeli aile hekimi olarak tekrar çalışmaya başladım. O günden itibaren SGK’dan emekli maaşımı kestirdim. Ancak 5335 sayılı yasanın 30. maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine, 5947 sayılı kanunun 18. maddesiyle “yükseköğretim kurumlarının öğretim üyeliklerine” ibaresinden sonra gelmek üzere “ve sağlık bakanlığının tabip ve uzman tabip kadrolarına” ibaresi eklenmiştir. Bu durumda geçmiş emekli maaşlarımı alabilir miyim, beni aydınlatırsanız çok müteşekkir olurum. Mahmut Barutçuoğlu

5335 sayılı Kanunun birinci fıkrası, fıkrada belirtilen istisnalar dışında herhangi bir kurumdan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların, genel bütçeye dahil dairelerin, katma bütçeli idarelerin, döner sermayelerin, kefalet sandıklarının, sosyal güvenlik kurumlarının ve bütçeden yardım alan kuruluşların kadrolarına açıktan atanamayacaklarına ilişkin olup, fıkranın (i) bendi yok.  

Aynı maddenin ikinci ve üçüncü fıkralarında, herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan emeklilik veya yaşlılık aylığı alanların bu aylıkları kesilmeksizin ikinci fıkrada sayılan kamu kurum ve kuruluşlarında çalışamayacaklarına ilişkin düzenleme yapılmış; dördüncü fıkrada ise ikinci ve üçüncü fıkra hükümlerinin istisnaları sayılmış. (i) bendi, dördüncü fıkrada yer almakta olup, sizin durumunuzla ilgisi yok.

Sizin durumunuzda olan aile hekimleri 4/a (SSK) kapsamında sigortalı sayılmakta olup, primleri sağlık il müdürlüklerince ödenmektedir. Sağlık il müdürlüklerinin Sağlık Bakanlığının taşra teşkilatı olması ve 5335 sayılı Kanunun 30. maddesinde belirtilen kamu kurumları arasında yer alması, aile hekimlerinin dördüncü fıkrada sayılan istisnalar arasında da yer almaması nedeniyle, emekli olup aile hekimliği yapan kişilerin emekli aylıkları kesilmektedir. Bu nedenle, aile hekimliği göreviniz devam ettiği sürece emekli aylığınızı alamayacağınız gibi, geçmiş döneme ilişkin emekli aylıklarınızı almanız da mümkün değil.

Memuriyet sürem için ikramiye alabilir miyim?

10 yıl 6 ay devlette çalıştıktan sonra özel öğretim kurumlarında devam ettim, 2001 Şubat ayında SSK’dan emekli oldum. Devletteki hizmetlerim karşılığı ikramiye almaya hak kazanmış oluyor muyum? Kazandım ise nasıl alabilirim? Nuri Durmuş

Memuriyetten istifa ettiğiniz tarihte geçerli olan yasa hükümlerine göre, son defa Emekli Sandığına tabi görevdeyken emekli olmadığınızdan, SGK memuriyet süreniz için ikramiye ödemez. Zaten ödeseydi, emekli olduğunuzda öderdi. İkramiyenizi ancak yargı yoluyla almanız mümkün olabilir. Konuyla ilgili olarak Danıştay 11. Dairesi 13.04.2017 Tarih, E. 2016/4287, K. 2017/3474 sayılı kararı var. 

Bunun için önce SGK Kamu Görevlileri Emeklilik Daire Başkanlığına memuriyet sürenize ilişkin ikramiye ödenmesi için yazılı olarak başvurmanız; talebinizin reddine ilişkin yazının tebliğ edildiği tarihten itibaren 60 gün içinde, hakkınızda 6270 sayılı Kanunla yapılan düzenleme öncesi hükümlerin Anayasa Mahkemesinin iptal kararları da dikkate alınarak uygulanması gerektiği iddiası ve idarenin işleminin iptali ile emekli ikramiyenizin ödenmesine karar verilmesi talebiyle idare mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Anonim şirket ortağının sigortalılık statüsü

16 Ocak 2018 tarihli yazınızda A.Ş.’ye dönüşen şirkette, şirket ortağı yönetim kurulu üyesi olmaz ise 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olabileceğini belirttiniz. Bu ortak 3 yıl süreyle 4/a’lı olur ise ortak olarak tekrardan yönetim kurulu üyesi olabileceğini duyduk. Böyle bir yönetmenlik var mıdır, varsa hangi yönetmeliktir? Özkan Gölbaşı

Yönetim kurulu üyesi olmayan anonim şirket ortağı, ortağı olduğu şirkette 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olabilir. Ancak ister 3 yıl ister 10 yıl geçmiş olsun yönetim kurulu üyesi olduğu tarihten itibaren 4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı sayılır. Ortağı olduğu anonim şirkette belli bir süre 4/a kapsamında sigortalı olduktan sonra yönetim kurulu üyesi olan ortağın 4/a kapsamındaki sigortalılığının devam edeceğine ilişkin bir yönetmelik yok.








Yorumlar

 + Yorum Ekle 
    kapat

    Değerli okuyucumuz,
    Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
    Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
    · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
    · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
    · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
    · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
    · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
    · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
    · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
    Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.





    Diğer köşe yazıları

     Tüm Yazılar 
    • 22 Mayıs 2018 SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışmanıza gerek yok
    • 17 Mayıs 2018 Anneye aylık bağlanmasında SSKnın şartları farklı
    • 9 Mayıs 2018 Emekli Sandığı dul ve muhtaç anneye aylık bağlıyor
    • 4 Mayıs 2018 KKTCden sağlık yardımı alma hakkı olan GSSli sayılır mı?
    • 2 Mayıs 2018 Ne kadar doğum borçlanması yapabilirim?
    • 28 Nisan 2018 Memuriyetten ayrılacaksanız yaştan emekli olmayı beklemelisiniz
    • 3 Nisan 2018 Emekli Sandığında fiili hizmet süresi dikkate alınıyor
    • 30 Mart 2018 Çalışmaya devam edersek maaşımız düşük mü bağlanacak?
    • 29 Mart 2018 İsteğe bağlı prim ödemeye ne zaman başlamalıyım?
    • 28 Mart 2018 Babanızdan aylık alamamanızın nedeni emekli olmanız
    • 23 Mart 2018 Eşim kendi isteğiyle işten ayrılırsa kıdem tazminatı alabilir mi?
    • 22 Mart 2018 16 yaşımdaki sigorta başlangıcım kabul olur mu?
    • 20 Mart 2018 Vakıf üniversitesine geçersem emeklilik haklarım nasıl değişir?
    • 14 Mart 2018 Tazminat için hangi işe giriş tarihim esas alınır?
    • 9 Mart 2018 Emekli aylığım bağlanana kadar nasıl sağlık yardımı alırım?
    • 7 Mart 2018 Vergi indirimi başvurusu için çalışıyor olmak gerekiyor
    • 1 Mart 2018 Toptan ödeme tutarı taksi parasını karşılamaz
    • 25 Şubat 2018 Emlak ve gelir vergisi verecek miyim?
    • 23 Şubat 2018 Hizmet tespit davası için süreyi geçirmişsiniz
    • 22 Şubat 2018 Öğretmenlerin FHZsi yok

    BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
    TWİTTER/resulkurt34





    Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
    ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">18372 µs </span>