En Sıcak Konular

İbrahim Işıklı
Dünya

İbrahim Işıklı
26 Şubat 2018

Yabancıların çalışma izninde yeni şartlara dikkat!Yabancıların çalışma izninde yeni şartlara dikkat!

Dünya 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB), çalışma izni işlemlerinde güvenilir bir sistemin kurulması amacıyla çeşitli çalışmalar yapıyor. Bu anlamda Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sistemi'nin yenilenmesi çalışmalarında uygulama yakın bir zamanda başlayacak. ÇSGB, işverenlerin ve yabancı çalışanların mağduriyet yaşamaması için 12.02.2018 tarihli duyurusu ile bazı önemli hatırlatmalarda bulunmuştur. Buna göre, yapılacak her türlü çalışma izin başvurusunda başvuru sahibinin (işveren veya vekili) ve bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın; Elektronik tebligata elverişli KEP hesabının bulunması zorunlu olacaktır. Başvuruların elektronik imza ile yapılması zorunlu olacaktır. Başvuru sahibinin KEP hesabı ve elektronik imzasının bulunmaması halinde başvuru mümkün olamayacaktır.
Yeni sistemde işyerlerinin ilk kayıtları SGK e-Bildirge sorumluları tarafından yapılacak olup, daha sonra bu kişiler sistem üzerinden şirketleri ya da kurumları adına başvuru ve işlem yapacak kişileri yetkilendirecektir.

***

KEP hesabı zorunluluğu

25/8/2011 tarihli ve 28036 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Kayıtlı Elektronik Posta Sistemi'ne İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri gereğince yetkilendirilmiş Kayıtlı Elektronik Posta Hizmet Sağlayıcısından alınmış kayıtlı elektronik posta adresidir. 
Buna göre; Yurtiçinden ve yurt dışından yapılacak her türlü çalışma izin başvurusunda ilgili işverenin, Yurtiçinden bağımsız çalışma izni veya süresiz çalışma izni başvurusunda adına çalışma izni talep edilen yabancının; Elektronik Tebligata Elverişli KEP hesabının bulunması zorunludur.

***

Elektronik imza zorunluluğu

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda; Güvenli Elektronik İmza, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edilmiş ve Güvenli Elektronik İmza ile oluşturulmuş verilerin senet hükmünde olacağı, bu verilerin aksi ispat edilinceye kadar kesin delil sayılacağı belirtilmiştir.

Bu çerçevede, çalışma izin başvurularında ibraz edilen verilerin bütünlük ve güvenliğinin korunması, başvuru sahibinin bilgilerinin doğruluğunu kayıt altına alınması amacıyla 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu çerçevesinde yabancıların çalışma izin başvurularının Elektronik İmza ile yapılması zorunludur.

Bakanlığa bazı önerilerimiz var!

Türkiye artık dünyanın sayılı ekonomilerinden birisini oluşturuyor, çok önemli yabancı yatırımları var ve bu bağlamda yabancı şirketlerin ülkemize gönderdikleri expat personellerinin sayısı da artıyor.

Öncelikle bunun dikkate alınarak yabancı çalışma izinlerinin değerlendirilmesi yapılmalıdır. Ülkemize gelen her yabancı çalışana sığınmacı gözüyle bakılmamalıdır. Çok nitelikli yabancı çalışanların sayıca yüksek oranda olduğu unutulmamalıdır. Global şirketlerde, çalışanların tecrübe ve yetenekleri dikkate alınarak farklı ülkelerde çalışmaları sağlandığı gibi, bu kişilerin bilgi ve deneyimlerinin Türk çalışanlara da aktarıldığına dikkat edilmelidir. Tecrübe paylaşımının önemi dikkate alınmalıdır.

Uluslararası işgücü politikası doğrultusunda; eğitim düzeyi, mesleki deneyimi, bilim ve teknolojiye katkısı, Türkiye’deki faaliyetinin veya yatırımının ülke ekonomisine ve istihdama etkisi ile Uluslararası İşgücü Politikası Danışma Kurulu önerileri ve bakanlıkça belirlenen usul ve esaslara göre başvurusu uygun görülen yabancılara Turkuaz Kart sistemi bir an önce aktif şekilde kullanılmalıdır. Yabancı sermayenin önünün açılması ve yatırımlarının artması için çalışma izni bürokrasisi azaltılmalı, özellikle büyük yatırımcıların talepleri hızlı ve kolay şekilde çözülmelidir.

Ayrıca, Uluslararası İşgücü Kanunu’nun “Çalışma izni başvurusu ve değerlendirilmesi” başlıklı 7. Maddesinde belirtildiği üzere, çalışma izni başvuruları yetkili aracı kurum tarafından da yapılabilmesi yönünde yönetmelik çıkarılmalı, buna ilişkin süreçler kolaylaştırılmalıdır.Bu yazı 558 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 28 Ocak 2019 İş güvenliği kurallarına dikkat!
  • 21 Ocak 2019 Korunan çocuklara Bir Meslek Bir Gelecek
  • 14 Ocak 2019 İşçinin mazeret izni var
  • 7 Ocak 2019 İşverenler dikkat, her yılbaşında fazla çalışma onayı alınmayacak!
  • 31 Aralık 2018 Otomatik BESte neler değişti?
  • 24 Aralık 2018 Kaza olmayan işyerlerine teşvik var
  • 17 Aralık 2018 İşsizlik Fonu istihdam sağlayacak
  • 10 Aralık 2018 Otomatik BESte neler değişti?
  • 19 Kasım 2018 Üniversite Öğrencilerine Toplum Yararına Çalışma Geldi!
  • 12 Kasım 2018 TÜRKLERE VE SURİYELİ GİRİŞİMCİLERE KOBİ DESTEĞİ
  • 5 Kasım 2018 Sağlık Muayenesi Ücretini Kim Ödeyecek?
  • 22 Ekim 2018 İşe İlk Adım Projesinde Ücret Desteği Var!
  • 15 Ekim 2018 Kötü niyet tazminatını kimler alabilir?
  • 8 Ekim 2018 İşverenler dikkat, mesleki yeterlilik belgesi almayana ceza var!
  • 1 Ekim 2018 Zamanaşımına giren SGK borçları silinir mi?
  • 24 Eylül 2018 Yeni bir çalışma modeli: Uzaktan çalışma
  • 17 Eylül 2018 İŞKURdan toplum yararına istihdam
  • 10 Eylül 2018 İş kazasını bildirmeyene ceza var
  • 3 Eylül 2018 Anlaşmalı fesihte makul yarar şart!
  • 27 Ağustos 2018 Ayrımcılığa uğrayan işçi tazminat alır

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">48888 µs </span>