En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
3 Nisan 2018

İşe alımda kişisel verilere dikkat!İşe alımda kişisel verilere dikkat!

Bir yandan istihdam teşvikleri ile getirilen avantajlar, öbür yandan ekonomideki büyüme ve bir yandan da baharla birlikte işletmelerin personel ihtiyaçları artıyor.

İşe alımlarda öncelikle iş başvuru formları kişisel verileri koruma mevzuatına uygun şekilde düzenlenmeli ve kişisel bilgilerin güvenliği sağlanmalıdır.

İşe alınması uygun görülenlerin teşviklerden faydalanıp faydalanamayacağına bakılarak koşulların sağlanması durumunda SGK teşvikleri kullanılmalıdır.

İşe alınanların özlük dosyaları mevzuata uygun şekilde düzenlenmelidir.

İşe alım süreci işverenler tarafından profesyonelce yönetilmeli; bu süreçte dil, din, renk, cinsiyet gibi ayrımcılık yapılmamalıdır. Ayrıca, işin gereği ve niteliği olmadığı sürece adayların özel hayatlarını doğrudan ilgilendiren konular hakkında bilgi alınmamalıdır. Bu nedenle hem “ayrımcılık” hem de “özel hayatın gizliliğine” dikkat edilmelidir.

Son yıllarda yapılan düzenlemeler de bu noktalara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiliyor. 6701 Sayılı İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu’na göre işe alım süresince ayrımcılık yapılmaması gerekiyor; ayrıca, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanuna göre işin gereği ve niteliği olmayan bilgilerin istenmemesi, işlenmemesi ve muhafaza edilmemesi gerekiyor.

Ayrımcılık iddialarına dair Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’na başvuru yapılması ve haksızlığın giderilmesi istenebiliyor.

Kişisel verilerin aykırı olarak işlenmesinde ise Kişisel Verileri Koruma Kurulu’na başvuru yapılabiliyor. Her iki kurum, bağımsız karar alma, inceleme ve yaptırım uygulama yetkisine sahiptir.

Türkiye’de işverenler en çok referans yoluyla işçi bulmayı tercih ediyor. Çalışanlar, eş, dost, akraba önerileriyle işçi alımı yapılıyor. İkinci tercih edilen iş arama kanalı ise internet ilanları oluyor. İnternet ilanları herkesin görümüne açık kariyer sitelerinden ve diğer sosyal medya uygulamalarından yayınlanabiliyor. Ancak bu ilanlarda kimi zaman doğrudan “ayrımcılık” ifadelerine yer verecek kriterler yayınlanabiliyor. 6701 Sayılı Kanun’a göre sadece işçi-işveren ilişkisinde değil, işe alım şartlarında da ayrımcılık yapılmaması gerekiyor.

Bazı iş ilanlarında üniversite ayrımı yapılabiliyor. Özel bir nedeni olmadığı sürece, ilgili üniversitesinin pozisyon için özel bir eğitimi içermesi gibi, doğrudan “X üniversitesi” mezunu olmak koşulu getirilmemelidir. Bu tür eğitim ayrımcılığından kaçınmak gerekiyor.

Diğer yandan dil, din, renk, siyasi görüş, cinsiyet ayrımları gibi temel ayrımcılık ifadelerine yer verilmemesi gerekiyor. Örneğin, “tercihen kadın ya da erkek” gibi kriterler ayrımcılığa destek olarak kabul ediliyor. Ancak kanunen belirli cinsiyetin çalışmasının yasaklandığı durumlar ayrımcılık sayılmıyor. Örneğin yeraltı kablo döşeme işlerinde kadın işçi çalıştırılamaması gibi.

İş ilanlarında gebelik ve medeni durum, tercihen bekar gibi ifadelerden de kaçınmak gerekiyor.  Bir çalışanın evli veya bekar olması gibi kriterler doğrudan ayrımcılık niteliğindedir. Ancak yapılan iş gebe çalışanlar için tehlikeli ise böyle bir durumda kriter koyulmasında sakınca bulunmuyor. Benzer ayrımcılık türlerinin sadece iş ilanlarında değil, iş görüşmesi veya iş başvuru formunda da kullanılmaması gerekir.

Tüm bu süreçlerde amacı dışında kişisel verilerin de istenmemesi çok önemlidir. İş için gerekli olmayan, özel hayatın gizliliğini ihlal eden soruların sorulmaması ve işe alım kriteri olarak belirlenmemesi gerekir.

Adaylardan açık rıza alarak referans kontrolü yapılmalıdır. Açık rıza kapsamında, kişi hakkında referans kişilerden bilgi alınacağı ve değerlendirme sürecinde bu bilgilerin kullanılacağı belirtilmelidir.

Bazı işyerleri iş başvurusu olumsuz değerlendirilse dahi iş başvuru formu gelecekteki işlerde kullanmak üzere bilgi havuzunda saklamaktadır. Başvuru sahibinden izin almaksızın bilgilerin muhafaza edilmemesine dikkat edilmelidir. Bu durumda adaya bilgi verilerek, bilgilerinin saklanması konusundaki tercihini belirtmesi istenmelidir. Bu yazı 381 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Temmuz 2018 Yıllık izinde merak edilenler
  • 19 Temmuz 2018 Bedelli askerlikte püf noktalar
  • 17 Temmuz 2018 Mobbing nedir, ne değildir?
  • 13 Temmuz 2018 Mali tatil, SGK işlemlerini nasıl etkileyecek?
  • 12 Temmuz 2018 Geleceğin meslekleri
  • 10 Temmuz 2018 Otomatik BESte kapsam genişliyor
  • 6 Temmuz 2018 Ölüm yardımında SGK primi ve vergi
  • 5 Temmuz 2018 Bağ-Kurluya Emeklilik Şansı
  • 3 Temmuz 2018 Emeklilere yeni haklar
  • 29 Haziran 2018 İşverenler dikkat, istihdam desteğinde şartlar belli oldu!
  • 28 Haziran 2018 Emeklilikte hak kaybına uğramayın
  • 26 Haziran 2018 Tarım Bağ-Kurlusu mağdur olmasın
  • 22 Haziran 2018 Kreş yardımında gelir vergisi istisnası
  • 21 Haziran 2018 Vergi kaçakçısı Cumhurbaşkanı adayı
  • 19 Haziran 2018 Tazminatta bunlara dikkat
  • 14 Haziran 2018 "Gören Gözler" engelleri kaldırıyor
  • 12 Haziran 2018 Bayram gelmeden ikramiyesi geldi!
  • 8 Haziran 2018 Az vergi, çok teşvik
  • 7 Haziran 2018 Gençlere destek var
  • 5 Haziran 2018 Yıllık izin kullanırken bunlara dikkat!

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">29165 µs </span>