En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
19 Mayıs 2018

Fıkralar ve düşündürdükleriFıkralar ve düşündürdükleri

Şimdi seçim zamanı. Ortalık da çok toz duman. Bir taraftan da dünya siyaseti ve dolayısıyla dünya ekonomisinde sıcak gelişmeler var. Bu tablo hepimizi geriyor. Bu nedenle, gevşeyelim diye, bu hafta değişik bir yazı yazmak istedim.

Adil olmayan soru

Olay, komünizm zamanı Rusya’da geçiyor. Komünist partiye girmek isteyen adayla mülâkat yapılıyor. Parti komiseri ilk soruyu soruyor: “Yoldaş, diyelim ki iki tane yazlık köşkün var.

Bunlarla ne yapardın?” Aday hiç düşünmeden cevaplıyor: “Birisini partiye bağışlardım.”

Mülâkatı yapan komiser hemen aday değerlendirme formundaki “olumlu” hanesine bir “tik” atıyor. Arkasından ikinci soru geliyor: “Yoldaş, diyelim ki iki Mercedes araban var. Bunlarla ne yapardın?” Aday yine düşünmeden, hemen cevaplıyor “Birisini partiye bağışlardım.” Komiser “olumlu” hanesine bir “tik” daha atıyor. “Yoldaş, diyelim ki iki palton var. Bunlarla ne yapardın?” Önceki iki soruya hiç düşünmeden cevap veren adayı bir düşünce alıyor. Sonra da mırıldanıyor “Bu, adil bir soru değil.”

DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: Şimdi de bir aday adayları panayırı var. Kimbilir milletvekili aday adaylarına ne tür sorular soruyorlardır ve de onlar can havli ile nasıl cevaplıyorlardır. Acaba cevaplar ve sorular adil mi?

Dudaklarına bakarım...

Siyasetçinin eşine sormuşlar: “Eşiniz bir politikacı. Zaman zaman yalan söylediği de oluyordur. Bunca yıldır da evlisiniz. Eşinizi yeterince tanıyorsunuzdur. Eşinizin yalan söylediğini vücut dilinden anlayabilir misiniz?” Politikacının eşi gülümsemiş ve şöyle konuşmuş “Tabii ki anlarım. Çok basit. Onun yüzüne bakarım. Eğer dudakları kımıldıyorsa, muhakkak bir yalan söylüyordur.”

DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: Ne dersiniz? Bu politikacının eşi kadar politikacıların vücut dilini çözebiliyor musunuz? Ya da televizyona çıkan, kerametleri kendinden menkul yorumcuların?

Kabul etmiyorum

Ekonomiden sorumlu bakan “Kurdaki yükselişi kabul etmiyorum” demiş.

DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: Doğru söze ne demeli... Bu kur yükseldikçe, cari açığı bu kadar yüksek bir ülke olarak, iğneden ipliğe her şeyin fiyatı artıyor. Bu nedenle, bir yurttaş olarak kurdaki yükselişi ben de kabul etmiyorum. Yalnız kurdaki yükseliş mi kabul etmediğim? Tabii ki hayır. Örneğin, üşüttüğümde ateşimin çıkışını kabul etmiyorum. Tuzlu yediğimde tansiyonumun çıkmasını da kabul etmiyorum.

İsraf eden, iflas eder

Televizyonda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bir kamu spotu: “İsraf eden, ifl as eder” diye bitiyor.

DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: Sadece lafl a iş bitse idi, peynir gemisi de yürürdü. Acaba tarım arazileri betona feda edilirken, su kaynakları israf edilirken bu spotlardaki mesajlar hatırlandı mı? Yoksa vatandaş olarak, “Hocanın dediğini yap, yaptığını yapma” atasözüne mi kulak vermeliyiz?

Kaptanın su kayağı

Forsalarla hareket ettirilen bir gemi. Forsaların başı, kaptanla yaptığı görüşme sonunda aşağı inip forsalara seslenmiş. “Size biri iyi, biri kötü haberim var” demiş. “İyi haberim şu: Öğle yemeğinde size şarap ve biftek vereceğiz.” Bunu duyan forsalar “Hurra” deyip sevinçlerini göstermişler. Forsaların başı “Kötü haberi de söyleyeyim. Yemekten sonra kaptan su kayağı yapmak istiyor.”

DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ: Tüm adaylar bir sürü vaatte bulunuyorlar. İyi haberler veriyorlar. Ama kimse bu değirmenin suyunun nereden geleceğini, sonunda faturayı kimin ödeyeceğini söylemiyor. İyi haberi veriyorlar, ama kötü haberi saklıyorlar. Seçimi kim kazanırsa kazansın, seçim sonrası da ha hızlı kürek çekmeye hazır olmalıyız diye düşünüyorum.

Son söz

Bu ülkede yaşamıyor olsak, söylemler çok eğlendirici…Bu yazı 195 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Ocak 2019 Siyaset ve yalan
  • 10 Ocak 2019 Flaş, flaş, flaş: Değerlerimiz tehlikede
  • 3 Ocak 2019 Çevik şirketler
  • 27 Aralık 2018 Yol üstüne kurdum kara kazanı, ben isterim okuyanı yazanı
  • 13 Aralık 2018 Moda ve teknoloji
  • 6 Aralık 2018 Özlediklerimiz
  • 4 Ekim 2018 Basın özgürlüğü, halkın özgürlüğüdür
  • 27 Eylül 2018 Piyasada durgunluk mu var; haydi eğitime
  • 20 Eylül 2018 Adaylara gereken saygıyı gösteriyor musunuz?
  • 13 Eylül 2018 Sebep ve sonuç ilişkisi
  • 6 Eylül 2018 Yabancı dil meselesi
  • 16 Ağustos 2018 Tükenmeden çalışmak
  • 10 Ağustos 2018 Üniversiteler ve çalışma saatleri
  • 3 Ağustos 2018 Sigortacılık ve güven meselesi
  • 28 Temmuz 2018 Bir kurtarma operasyonu
  • 21 Temmuz 2018 Öğrenmek ya da öğrenmemek
  • 14 Temmuz 2018 Seçmelerde yapay zeka
  • 9 Haziran 2018 Sorunumuz altyapı sorunudur
  • 2 Haziran 2018 Sadece unvan karın doyurmaz
  • 26 Mayıs 2018 Bir buluş ve bazı gerçekler

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">29456 µs </span>