En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
10 Haziran 2018

Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim?Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim?

36 yaşında, bayanım. Bir bankada 14 yıldır çalışıyorum. Sigorta başlangıcım Ocak 2003, bankaya giriş tarihim 1 Mart 2004. 7000 prim günü ile 58 yaşında emeklilik hakkı elde ediyorum. 7000 prim günü ile 20 çalışma yılını tamamladığımda, emeklilik için yaş hariç diğer şartları tamamlamış olacağım, emeklilik yaşımı bekleyeceğim. Kıdem tazminatı alarak işten ayrılabilir miyim? Ayrıca farklı bir yerde çalışmazsam yine bankadan yaş dolunca emekli aylığı alabilir miyim? Ferayi Gayretli

Bankadan emekli aylığı alıp alamayacağınızı sorduğunuza göre, bankanın emekli sandığına tabi olarak çalışıyor olmalısınız.

1475 sayılı (eski) İş Kanunun 14. maddesine göre, emeklilik için gereken yaş dışındaki (sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı) şartlarını sağlayarak kendi isteğiyle işten ayrılanlar kıdem tazminatına hak kazanıyor. Siz de İş Kanununa tabi olduğunuza göre, 7000 prim gününü tamamladığınızda yaş dışındaki emeklilik şartlarını sağlamış olacağınızdan bu hakkınız var. Ancak bunun için SGK’dan bu durumu teyit eden “kıdem tazminatı alabilir” yazısı alarak işverene ibraz edilmesi gerekiyor.

Özel emekli sandığı olan işyerlerinde çalışanlara SGK bu belgeyi veremiyor. Özel emekli sandıkları da vermeyebiliyor. Bu nedenle de özel emekli sandığı olan bazı bankalar, yasanın bu hükmüne göre işlem yapmıyor. Ancak bu durumda dahi yargı yoluyla kıdem tazminatınızı almanız mümkün olabilir.

Bunun için işten ayrılmadan önce çalıştığınız kurumun emekli sandığından, emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladığınıza ilişkin yazı talep etmeniz gerekiyor. Yazıyı verirlerse, sorun yok. Bu yazıyı çalıştığınız bankaya ibraz ederek işten ayrılmanız halinde, kıdem tazminatınızın ödenmesi gerekir. Ancak yazının verilmemesi halinde çalıştığınız kurumun emekli sandığı aleyhine dava açmanız ve yargı kararının lehinize sonuçlanmasına bağlı olarak alacağınız yazı ile çalıştığınız bankaya başvurmanız gerekir.

Bankadan sonra farklı bir yerde 1230 günü aşmamak koşuluyla çalışmanız halinde de banka emekli sandığından emekli olursunuz.

 

Azerbaycan’da ödenen primler Türkiye’de dikkate alınır mı?

Eşim Azerbaycan uyruklu idi, 2018 Şubat ayında TC vatandaşı oldu. Bakü’de yaşarken 1989 yılında üniversite öğrencisi olunca, devlet öğrencileri çalışır gibi tüm üniversite yaşamında sigortalı yapıp primlerini yatırır idi. Şu anda var olan SGK kaydına eşimin Bakü’deki bu hizmetlerini saydırıp, borçlanma ile emekliliğe hak kazandırtabilir miyim? Eşim 1970 Mayıs doğumlu. Bedri Sivrikaya

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki sosyal güvenlik sözleşmesine göre eşiniz, hak ve yükümlülük bakımından Türkiye vatandaşları ile eşit işlem görür. Azerbaycan mevzuatına göre sahip olduğu haklar, Türkiye’de bulunduğu ve daimi ikamet ettiği sırada da devam eder.

Türk vatandaşı olarak yurtdışında geçen çalışma süreleri ile yurtdışında ev kadını olarak geçen süreler borçlanılabildiğinden, eşiniz Azerbaycan’daki sigortalılık sürelerini borçlanamaz. Ancak her iki ülkede geçen sigortalılık sürelerinin birleştirilmesiyle emekli olması mümkün olabilir. Bu durumda, birleştirilen hizmet süreleri toplamı üzerinden hesaplanacak emekli aylığı, Türkiye’de geçen sigortalılık süresine oranlanarak kısmi aylık bağlanabilir.

 

Ağabeyim ne zaman ve hangi statüden emekli olur?

Ağabeyim 1 Ağustos 1966 doğumlu. 4/a sigorta başlangıcı 22 Kasım 1985.  1 Ekim 2008-30 Kasım 2015 arasında 4/b kapsamında sigortalılığı, 1986-1988 arası yaptığı 540 gün askerlik borçlanması var. 1 Şubat 2017’den beri 4/a’lı olarak çalışıyor. 4/a prim gün sayısı 3180. Ne zaman ve hangi statüden emekli olur? Fikret Aksoy

Ağabeyinizin son 2520 günlük prim ödemesi daha çok hangi sigortalılık kapsamında olursa, o sigortalılık statüsünden, yine o sigortalılık statüsünün şartlarıyla emekli olur.

4/a (SSK) statüsünden emekliliği için gereken 25 yıl sigortalılık süresi, 5300 prim günü ve 49 yaş şatlarını sağlamış olmakla birlikte, 4/b (Bağ-Kur)’dan sonraki 4/a kapsamındaki prim gününü 1260 güne tamamladığında 4/a statüsünden emekli olabilir.

Mevcut durumda toplam prim günü 5400 günden fazla olup, son 2520 günlük prim ödemesinin yarıdan fazlası 4/b kapsamında olduğundan, bundan sonra prim ödemese de 58 yaşını doldurduğunda 4/b statüsünden emekli olabilir.


Bu yazı 111 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 14 Ağustos 2018 Borçlanma emeklilik yaşınızı değiştirmiyor
  • 13 Ağustos 2018 Kim ne kadar bayram ikramiyesi alacak?
  • 10 Ağustos 2018 En az 1800 gün yeraltı maden işinde çalışanın emeklilik şartları
  • 8 Ağustos 2018 Bedelli askerliğe giden kıdem tazminatı alabilir mi?
  • 7 Ağustos 2018 Uygun görülmesi halinde 72 yaşına kadar çalışabilirsiniz
  • 6 Ağustos 2018 Yıllık izin sürem kaç gün olur?
  • 5 Ağustos 2018 Yapılandırmada süre uzatıldı fırsatı kaçırmayın!
  • 1 Ağustos 2018 İlave ödeme emekli öğretim üyelerini kapsıyor mu?
  • 31 Temmuz 2018 Aynı işyerinde yeniden çalışmaya başlayanın yıllık izin süresi
  • 30 Temmuz 2018 3600 ek gösterge sonbahara kaldı
  • 27 Temmuz 2018 Çalışan emekli doktora ilave ödeme yok!
  • 25 Temmuz 2018 Ağır engelli çocuğu olan anne erken emekli olabilir mi?
  • 24 Temmuz 2018 Sağlıkçıya yıpranmayla erken emeklilik hakkının ince noktaları
  • 23 Temmuz 2018 135 günlük borçlanma emekli aylığımı artırır mı?
  • 21 Temmuz 2018 Prim borcu yapılandırmasında son gün 31 Temmuz
  • 18 Temmuz 2018 Emekli Sandığından emeklilik için daha fazla mı çalışmalıyım?
  • 17 Temmuz 2018 Beşinci yılın izin süresi kaç gün?
  • 16 Temmuz 2018 Kıdem tazminatı tavanı Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanının ikramiyesi oldu
  • 14 Temmuz 2018 Babamdan yetim aylığı alabilir miyim?
  • 10 Temmuz 2018 Askerlik borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi?

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">14108 µs </span>