En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
22 Haziran 2018

Kreş yardımında gelir vergisi istisnasıKreş yardımında gelir vergisi istisnası

7103 sayılı Kanun'la kadın hizmet erbabı adına verilecek kreş ve gündüz bakımevi hizmetine ilişkin gelir vergisi istisnası getirilmişti. Gelir vergisi istisnasının ne şekilde uygulanacağı merak konusuydu. 11 Haziran 2018 tarihinde yayınlanan 303 Sayılı Gelir Vergisi Genel Tebliği ile konuya açıklık getirilmiş oldu.

***
Muafiyet nasıl uygulanacak?

Yapılan düzenlemeye göre kreş ve gündüz bakımevi hizmetinin işverenlerce iş yerinde verilmesi halinde, bu hizmetten faydalanan kadın hizmet erbabına sağlanan menfaatin tamamı gelir vergisinden istisna olacak. Bu hizmetin, işverenin kendisine ait veya kiralamış olduğu diğer yerlerde verilmesi de istisna uygulamasına engel teşkil etmeyecek. İşverenin kreş ve gündüz bakımevi hizmetini işyerinde vermediği, kadın çalışan adına işletilen kreş ve gündüz bakım evlerine ödeme yaptığı durumlarda sağlanan menfaatler de istisna kapsamındadır.
Kadın çalışana sağlanan menfaatin ücret istisnasına tabi tutulabilmesi için; bu hizmetin gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletilen kreş ve gündüz bakım evlerinden alınması şarttır. Yapılan ödemenin kadına çalışana değil doğrudan bu hizmeti sağlayan mükelleflere yani kreşe yapılması gerekmektedir. Kadın çalışana doğrudan yapılan ödemeler ve sağlanan menfaatler ise ücret olarak vergilendirilecektir. Kreş hizmeti gelir vergisi istisnasından sadece kadın çalışanlar yararlanabilecektir. Eğer bir işveren kendi işyerinde kreş hizmeti veriyorsa ve bu hizmetten 10 kadın işçi 2 erkek işçi yararlanıyorsa sadece 10 kadın işçi için gelir vergisi muafiyeti uygulanacaktır. 2 erkek işçi için verilen menfaatler ücret olarak vergilendirilecektir.

***
Kreşe yapılan ödemeler için muafiyet sınırı var!

İşverenlerce, gelir veya kurumlar vergisi mükelleflerince işletilen kreş ve gündüz bakım evlerine ödeme yapıldığı durumlarda, istisnadan yararlanılacak tutar her bir çocuk için asgarî ücretin aylık brüt tutarının yüzde 15’i olacaktır. Bu tutarı aşan kısım ücret olarak vergilendirilecektir.
Yüzde 15 oranını yüzde 50’ye kadar artırmaya yetkisi Bakanlar Kurulu’ndadır. 5 Mayıs’ta yayımlanan 2018/11674 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde 15 oranı, asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50’si olarak belirlenmiştir. 2018 yılı için istisna tutarı 1.014,75 TL olacaktır. 
Kadın çalışan adına doğrudan kreş ve gündüz bakımevi işleten mükelleflere toplu ödeme yapılması durumunda, her bir aya isabet eden tutar dikkate alınarak istisna uygulanacaktır.

***
Kreş hizmetinin asıl ücrete ilave olması şart!

Bazı işyerlerinde bireysel veya toplu iş sözleşmelerine istinaden çalışanların asıl ücretine ilave olarak bazı ödemeler yapılabilmektedir. Yapılan bu tür ödemeler 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uygulamasında ücret kapsamında değerlendirilir.

Kreş hizmeti istinasında da temel şart, kadın çalışana işyerinde kreş hizmeti verilmesi veya bu hizmetlerin verilmediği durumlarda, bu hizmetleri kreş işletmelerine doğrudan ödeme yapılması suretiyle sağlanması durumunda kadın çalışanın asıl ücretine ek olarak sağlanan menfaatlerin gelir vergisinden istisna edilmesidir.

Buna göre gelir vergisi istisnadan faydalanılması için kadın çalışa sağlanan menfaatin, ödenen asıl ücrete ilave olarak sağlanması şarttır. Kadın çalışanın asıl ücretinin bir kısmının kreş ve gündüz bakımevi hizmeti ödemesi gibi değerlendirilmek suretiyle istisnaya konu edilmesi mümkün değildir.Bu yazı 55 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Temmuz 2018 Yıllık izinde merak edilenler
  • 19 Temmuz 2018 Bedelli askerlikte püf noktalar
  • 17 Temmuz 2018 Mobbing nedir, ne değildir?
  • 13 Temmuz 2018 Mali tatil, SGK işlemlerini nasıl etkileyecek?
  • 12 Temmuz 2018 Geleceğin meslekleri
  • 10 Temmuz 2018 Otomatik BESte kapsam genişliyor
  • 6 Temmuz 2018 Ölüm yardımında SGK primi ve vergi
  • 5 Temmuz 2018 Bağ-Kurluya Emeklilik Şansı
  • 3 Temmuz 2018 Emeklilere yeni haklar
  • 29 Haziran 2018 İşverenler dikkat, istihdam desteğinde şartlar belli oldu!
  • 28 Haziran 2018 Emeklilikte hak kaybına uğramayın
  • 26 Haziran 2018 Tarım Bağ-Kurlusu mağdur olmasın
  • 22 Haziran 2018 Kreş yardımında gelir vergisi istisnası
  • 21 Haziran 2018 Vergi kaçakçısı Cumhurbaşkanı adayı
  • 19 Haziran 2018 Tazminatta bunlara dikkat
  • 14 Haziran 2018 "Gören Gözler" engelleri kaldırıyor
  • 12 Haziran 2018 Bayram gelmeden ikramiyesi geldi!
  • 8 Haziran 2018 Az vergi, çok teşvik
  • 7 Haziran 2018 Gençlere destek var
  • 5 Haziran 2018 Yıllık izin kullanırken bunlara dikkat!

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">14810 µs </span>