En Sıcak Konular

Resul KurtResul Kurt
10 Temmuz 2018

Otomatik BESte kapsam genişliyorOtomatik BES’te kapsam genişliyor

 

Çalışanların İşverenleri Aracılığıyla Otomatik Olarak Emeklilik Planına Dâhil Edilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik’te, işyerindeki çalışan sayısına göre bireysel emeklilik planına geçilmesi gereken tarihler belirlenmiştir. 6770 Sayılı Kanun’la, banka sandıkları iştirakçileri de Otomatik BES kapsamına alınmıştır.

Otomatik BES kapsamına girmek için;

-Türk vatandaşı olmak veya doğumla Türk vatandaşı olup, çıkma izni almak suretiyle Türk vatandaşlığını kaybedenlerden ve kendileri ile birlikte işlem gören çocuklarından olmak,

-45 yaşını doldurmamış olmak,

-İşyerinin kapsama girmiş olması,

- Kamuda veya özel sektörde ücret karşılığı çalışıyor olmak koşulları aranmaktadır.

Buna göre, yabancı uyruklu çalışanlar, 45 yaşını dolduran ücretli çalışanlar ve Bağ-Kurlular kapsam dışındadır.

 

10-49 çalışanı olan işyeri işçileri

 

İşte işverenlerin çalışan sayılarına göre aşağıdaki tabloya göre değişen Otomatik BES giriş tarihi bulunmaktadır. Buna göre çalışan sayısı 10 ile 49 arasında (bu sayılar dahil) olan işyerlerinde çalışanlar 01.07.2018 tarihinden itibaren otomatik katılımla bireysel emeklilik sistemine dahil edilmişlerdir.

Bireysel emeklilik sistemine kademeli geçiş tablosu

Çalışan sayısının belirlenmesinde, birden fazla işyeri olan işverenler için bütün işyerlerindeki çalışanların toplamı göz önünde bulundurulur.  Çalışan sayılarının tespitinde, kapsama alınma tarihleri itibarıyla geçerli Sosyal Güvenlik Kurumu verileri dikkate alınır. Kapsama alınma tarihini izleyen dönemler bakımından ise bu tarihi izleyen takvim yılı başları esas alınır. Bir defa kapsama alınan işverenin çalışan sayısında, kapsama alınma tarihini müteakip gerçekleşen azalmalar dikkate alınmaz.

 

Ücretten yüzde 3 kesilecek 

Çalışan katkı payı, çalışanın SGK matrahının (prime esas kazancının) yüzde 3'üne karşılık gelen tutar olacak. Bu şekilde hesaplanan çalışan katkı payı tutarının virgülden sonraki kısmı dikkate alınmaz. Bu da 2018 yılı için 60 TL ile 456 TL arasında değişecek bir ücret olacak.

Çalışan adına bireysel emeklilik hesabına ödenen katkı payları üzerinden yüzde 25 devlet katkısı sağlanacak. Çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, bin lira ilave devlet katkısı sağlanacak.

Katılımcı, sisteme giriş tarihinden itibaren en az on yıl sistemde bulunmak koşulu ile ellialtı yaşını tamamladıktan sonra emekli olmaya hak kazanır

Bu tutar, en geç çalışanın ücretinin ödeme gününü takip eden işgünü, işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumlu olacak. Çalışan, otomatik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını isteyebilecek.

İşveren, hangi emeklilik şirketi ile anlaşmışsa ve hangi emeklilik planını seçmişse, çalışan bu plana girebilecek. Çalışanın, istediği şirketi ya da istediği emeklilik planını seçme olanağı olmayacak.

İlgili emeklilik planına göre çalışanın ücretinden kesilmek suretiyle yapılan ilk katkı payının şirket hesaplarına nakden intikal ettiği tarihi takip eden işgünü emeklilik planına dâhil edildiği şirket tarafından çalışana posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçları ile bildirilecek.

 

Cayma hakkı 

Çalışan, bu bildirimi müteakip iki ay içinde cayma hakkını kullanabilecek. Cayma süresinden sonra da çalışan dilediği zaman sistemden ayrılabilecek. Cayma talebi, çalışan tarafından posta yoluyla veya güvenli elektronik iletişim araçlarıyla ilgili emeklilik sözleşmesi hükümlerine göre işverene veya şirkete bildirilecek. Cayma bildiriminin ulaşmasını müteakip on iş günü içinde ödenen katkı payları, varsa hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte çalışana iade edilecek.

Çalışan, iki ay içinde sistemden isterse çıkacak ancak bin liralık devlet katkısını ve diğer katkıları alamayacak.

İşverenin yükümlülüklerine ve yürürlüğe konulan düzenlemelere uymaması halinde, her bir ihlal için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 100 lira idari para cezası uygulanacak.Bu yazı 48 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Temmuz 2018 Yıllık izinde merak edilenler
  • 19 Temmuz 2018 Bedelli askerlikte püf noktalar
  • 17 Temmuz 2018 Mobbing nedir, ne değildir?
  • 13 Temmuz 2018 Mali tatil, SGK işlemlerini nasıl etkileyecek?
  • 12 Temmuz 2018 Geleceğin meslekleri
  • 10 Temmuz 2018 Otomatik BESte kapsam genişliyor
  • 6 Temmuz 2018 Ölüm yardımında SGK primi ve vergi
  • 5 Temmuz 2018 Bağ-Kurluya Emeklilik Şansı
  • 3 Temmuz 2018 Emeklilere yeni haklar
  • 29 Haziran 2018 İşverenler dikkat, istihdam desteğinde şartlar belli oldu!
  • 28 Haziran 2018 Emeklilikte hak kaybına uğramayın
  • 26 Haziran 2018 Tarım Bağ-Kurlusu mağdur olmasın
  • 22 Haziran 2018 Kreş yardımında gelir vergisi istisnası
  • 21 Haziran 2018 Vergi kaçakçısı Cumhurbaşkanı adayı
  • 19 Haziran 2018 Tazminatta bunlara dikkat
  • 14 Haziran 2018 "Gören Gözler" engelleri kaldırıyor
  • 12 Haziran 2018 Bayram gelmeden ikramiyesi geldi!
  • 8 Haziran 2018 Az vergi, çok teşvik
  • 7 Haziran 2018 Gençlere destek var
  • 5 Haziran 2018 Yıllık izin kullanırken bunlara dikkat!

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">15322 µs </span>