En Sıcak Konular

Arif Temir
Güneş Gazetesi

Arif Temir
11 Temmuz 2018

Bağ-Kurluya emekllik fırsatıBağ-Kur’luya emekllik fırsatı

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 4/b maddesi (eski Bağ-Kur) kapsamında bulunan muhtar sigortalılar ile kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan sigortalıların, Sosyal Sigortalar Kurumuna olan prim borçlarınındurdurulması suretiyle ortadan kaldırılması, yapılandırılması ve ortadan kaldırılan sürelerin yeniden canlandırılması konusunda 11.05.2018 tarihli  ve7143 sayılıVergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun  ile düzenleme yapıldı.Söz konusu düzenlemelerin ayrıntılarını açıklayalım. 

Sigortalılığın durdurulması 

7143 sayılı Kanununa göreköy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan 31.05.2018 tarihi itibarıyla borcu olanlar yararlanacaklar. Buna göre bu kişiler 31.07.2018 tarihine  kadar prim borçlarını  ödememeleri veya prim borçlarını yapılandırmamaları durumunda  sigortalılık süreleri tescil tarihi itibariyle dondurulacak ve bu süreler sigortalı hizmet süreleri olarak değerlendirilmeyecek. Hizmet süresinin bir kısmı için prim ödenmişse bu primlerde geçerli olacak. 

İsteyen ödeyebilecek 

Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan isteyenler 31.07.2018 tarihine kadar  borçlarını ödeyerek veya yapılandırarak, sigortalılık hizmet sürelerinin geçerli olmasını sağlayabilecekler. Böylece emekli olabilmek için eksik olan prim ödeme gün sayılarını tamamlama imkanına kavuşmuş olabilecekler. 

Canlandırma imkanı 

Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlarla tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan mevcut durum itibariyle sigortalılık süreleri durdurulanların sigortalılıkları  çalışmanın devam ediyor olması şartıyla 01.06.2018 tarihi itibarıyla yeniden başlatılacak. 

Faizsiz iade edilecek 

Sigortalı veya  hak sahipleri tarafından daha sonra talep edilmesi halinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde 5510 sayılı Kanunun 80. Maddesine göre belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak ihya edilebilecek. Durdurulan sigortalılık süresinin yeniden canlandırılması durumunda  hesaplanan borç tutarının tamamının, borcun tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenmesi gerekiyor. İhya edilerek kazanılacak hizmet süreleri borcun ödendiği tarihten itibaren geçerli sayılacak. 

Tebliğ edilen borç tutarının bu süre içinde tamamen ödenmemesi halinde bu süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmeyecek. Ödenmiş olan tutarlar ilgilinin prim ve prime ilişkin borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilecek. Dondurulan sigortalılık hizmet sürelerinin canlandırılabilmesi için sigortalının veya hak sahiplerinin, Sosyal Güvenlik Kurumuna talepte bulunması gerekiyor. Bu yazı 310 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 6 Kasım 2018 İşyeri yananların primleri erteleniyor
  • 30 Ekim 2018 Doğum sonrası yarım çalışma parası
  • 24 Ekim 2018 Doğum ve evlat edinme sonrası izin hakları
  • 16 Ekim 2018 Çalıştığı yerde temizlik yapana ek ücret var
  • 9 Ekim 2018 İş sözleşmelerinde TL dönemi
  • 5 Ekim 2018 Engelli çocuğu olan annenin primi ve ücreti devletten
  • 3 Ekim 2018 1800 gün prim ödeyen de emekli olabilir
  • 1 Ekim 2018 Her yaşlıya maaş var
  • 25 Eylül 2018 Devlet işyerlerine yardım ediyor
  • 21 Eylül 2018 Babalar da analık izni kullanacak
  • 18 Eylül 2018 İflas eden patrona maaş desteği
  • 28 Ağustos 2018 Yaşlı aylığı bağlanmasının şartları
  • 24 Ağustos 2018 Fazla Mesai Yapana Ücret Ödenmeyebilir
  • 8 Ağustos 2018 Genç girişimciye büyük teşvik
  • 3 Ağustos 2018 Çalışana ücretsiz yol izni hakkı
  • 1 Ağustos 2018 Bu işleri yapan erken emekli oluyor
  • 24 Temmuz 2018 Hangi işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu kurulacak?
  • 21 Temmuz 2018 İzin Kurulu hangi işyerlerinde kurulur
  • 20 Temmuz 2018 Bedelli yapacak çalışanlar dikkat
  • 17 Temmuz 2018 15 Temmuzda çalışanlar iki yevmiye ücret alacak

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">15770 µs </span>