En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
8 Ağustos 2018

Muhasebecilere bu bayram tatil yokMuhasebecilere bu bayram tatil yok

Yazının başlığına baktığınızda ‘ne demek oluyor bu’ diye düşünebilirsiniz. Fakat aşağıda yazılanları okuduktan sonra başlığa emin olun siz de hak vereceksiniz. Bu Gazete, İstanbul Ticaret Odası’nın gazetesi olduğundan ve Mali Müşavirlik Meslek Komitesi de İstanbul Ticaret Odası bünyesinde bir komite olarak yer aldığından, doğal olarak onlarla ilgili bir konunun kendisi de Yeminli Mali Müşavir unvanını taşıyan ve bu meslek örgütünün üst birliğinde yönetim kurulu üyeliği yapmış bir meslek mensubu tarafından dile getirilmesi de doğal olacak. Şimdi gelelim yazının başlığında ne demek istediğimizin açıklanmasına.

Ağustos ayı geçici vergi ikinci döneminin beyanname verilme ayı, aynı zamanda temmuz ayına ilişkin Katma Değer Vergisi beyannamesinin de ayın 24’üne kadar verilmesi gerekiyor. Aylık olarak muhtasar beyanname verenler için ayın 23’üne kadar bir de temmuz ayı muhtasar beyannamesinin verilmesi gerekli. Gelir İdaresi süre uzatması yaparsa ödeme tarihine kadar beyanname verme imkanı oluyor. Bu tarih de normal şartlarda ayın 26’ncı günü oluyor.

Bu yıl özelinde duruma baktığımızda geçici vergi beyannamesi süre uzatımı yapılsa dahi bayramdan önceki haftanın son günü olan 17 Ağustos’a kadar verilmesi gerekiyor. Normalde beyanname verme son günü 14 Ağustos. Muhtasar ve Katma Değer Vergisi beyannameleri bakımından ise son günleri Kurban Bayramı’na denk geldiği için beyanname verme o ödeme süresi ile birleşiyor ve 27 Ağustos son gün oluyor. Oysa 18 Ağustos’tan itibaren hafta tatili ile birlikte Kurban Bayramı tatili de başlıyor. Hal böyle olunca da 10 günlük bir süre olduğu için hem geçici vergi beyannamelerinin hem de muhtasar ve Katma Değer Vergisi beyannamelerinin hazırlanması süresi ayın 17’sinde bitmesi gerekiyor. Zira hafta sonu ve bayram tatilinden sonra iki beyanname için sadece 27 Ağustos pazartesi günü kalmış oluyor. Yasal olarak yetki bulunmadığı için Gelir İdaresi’nin süreyi uzatma imkanı da bulunuyor. Hal böyle olunca da muhasebecilerin yine büyük bölümü bayram tatili yerine beyannameyi süresinde yetiştirmek koşuşturması içerisinde olacak ve genel ekseriyetin tatil yaptığı bir dönemde kocaman bir meslek grubu tatil yapamadan, bir yandan da kurban bayramının gereği gibi idrak edememiş olmanın üzüntüsünü yaşayacaklar.

Takip edenlerin bileceği üzere neredeyse TBMM’nde kapsamlı her Torba Yasa görüşmesi sırasında beyanname verme sürelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiği konusu bu köşede dile getirilmiştir. Bu vesileyle onu elbette bir kez daha dile getirmek istiyoruz. Ancak bu köşede de daha önce dile getirmediğimiz bir hususu da Kurban Bayramı tatilinin bu sene oluşturduğu özel durum itibari ile bir başka öneriyi de dile getirmek istiyoruz. O da şudur; normal hafta sonu tatilleri dışında resmi tatil günleri kadar veya tatil süresinin üç günden fazla olduğu zamanlarda, beyanname verme ve ödeme sürelerinin otomatik olarak 3 gün uzamasının yasal mevzuata konulması konusunda bir düzenlemenin yapılmasıdır. Böyle bir düzenlemenin elbette, zaman zaman vergi ödemelerinin aylar arasında daha çok kaymasına neden olacağı söylenebilir.

Böyle bir düzenlemenin bütçeye yük getireceği konusu dikkate sunulabilir. Ancak o konularda tecrübesi olan biri olarak belirtmek isterim ki, yıllık bütçe ve aylık bazda gelir tahminleri yapılırken pek ala o resmi tatil sürelerinin vergi gelirleri üzerindeki kayma etkisi dikkate alınarak aylık gelir ve gider bütçeleri düzenlenebilir. Böylece de muhasebeci mali müşavir meslek mensupları da herkes gibi bayramı bayram gibi yaşayan, mesleki ödevlerini de normal zamanlarında yerine getirenler olarak bu düzenlemeyi yapanlara müteşekkir olacak. Bu yazı 407 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Temmuz 2019 Yurtdışı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasında yeni dönem
  • 28 Haziran 2019 Kur savaşları
  • 27 Mayıs 2019 Döviz kuru, enflasyon ve dış ticaret
  • 13 Mayıs 2019 Çalışanlara verilen Ramazan çekleri
  • 30 Nisan 2019 Sermaye artırım ve azaltımı aynı genel kurulda yapılabilir mi?
  • 15 Nisan 2019 Bir sorumlu bürokratlık örneği, beyanname sürelerinin yeniden düzenlenmesi
  • 1 Nisan 2019 Okul, yurt ve cami yapımında KDV istisnası
  • 18 Mart 2019 KDV oranları ve prefabrik konutlarda KDV uygulaması
  • 25 Şubat 2019 Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin birleştirilmesi
  • 4 Şubat 2019 Şirket kuruluşu ve imza beyannamesinin düzenlenmesi
  • 14 Ocak 2019 Vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulamasında iyileştirme yapılıyor
  • 2 Ocak 2019 Devlet, kanun, karar, uygulama
  • 17 Aralık 2018 Grup içi borçlanma konusunda hata TBMMden döndü
  • 3 Aralık 2018 Trafik kurallarının önemi
  • 19 Kasım 2018 İş dünyamızdan bir yıldız daha kaydı
  • 5 Kasım 2018 Örtülü sermaye uygulamasında istisna getirilebilir mi?
  • 23 Ekim 2018 Kurdaki iyileşme devam edecek mi?
  • 24 Eylül 2018 Döviz cinsinden işlemlerde TLye dönülecek
  • 10 Eylül 2018 Yapılabileceklerin sonuna gelinmedi
  • 27 Ağustos 2018 Kamu-özel el ele kriz yönetimi

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,606,884 µs