En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
15 Ağustos 2018

Avantajlı ihya fırsatını kaçırmayın!Avantajlı ihya fırsatını kaçırmayın!

4/b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlardan, SGK’ya kayıt ve tescilleri yapıldığı hâlde, zaman zaman çıkarılan yasalarla belirlenen tarih itibarıyla prim borcu bulunanlara, prim borçlarını ödemeleri için bir süre veriliyor. Verilen süre içinde borçlarını ödememeleri halinde, prim ödemesi bulunan sigortalıların daha önce ödedikleri primlerin tam olarak karşıladığı ayın sonu itibarıyla, prim ödemesi bulunmayan sigortalıların ise tescil tarihi itibarıyla sigortalılıkları durduruluyor.

Durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilmiyor ve bu sürelere ilişkin primler SGK tarafından takip edilmeyerek siliniyor. Sigortalılıkları durdurulanlardan 4/b kapsamında çalışması devam edenlerin sigortalılıkları yeniden başlatılıyor.   

Sigortalılığın durdurulmasından sonra sigortalı ya da hak sahipleri tarafından talep edilmesi hâlinde durdurulan sigortalılık sürelerinin tamamı, talep tarihinde belirlenecek prime esas kazanç tutarı üzerinden borç tutarı hesaplanarak bu süreler ihya ediliyor.

Örneğin, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun geçici 63. maddesine göre 2015 Nisan ayı sonu itibarıyla 12 ay ve daha fazla süreye ilişkin prim borcu bulunan ve prim borcunu 2015 Temmuz ayı sonuna kadar ödemediği için sigortalılık süresi durdurulan 4/b sigortalısının,  durdurulan sigortalılık sürelerini 2018 yılında ihya etmek istemesi halinde, her bir gün için en az asgari ücretin yüzde 34,5’i kadar prim ödemesi gerekecek. Buna göre de bir aylık ihya primi 700 TL olacak.

FIRSATTAN YARARLANIN

7143 sayılı borç yapılandırma yasası ile 4/b kapsamında tescilleri yapıldığı halde prim borçları nedeniyle sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan, 18 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla ihya etmemiş olanlara, 31 Temmuz 2018 tarihine kadar müracaat etmeleri ve durdurulmuş süreler için sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilerek, Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutarları en geç ilk taksit ödeme süresi olan 31 Ağustos 2018 tarihine kadar (bu tarih dâhil) ödemeleri halinde, bu sürelerin sigortalılık süresi olarak değerlendirilmesine imkân sağlandı.

31 Temmuz 2018 olan müracaat tarihi, 7 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile 27 Ağustos 2018 tarihine kadar uzatıldı. Buna göre, daha az prim ödemek suretiyle ihya imkânı sağlayan bu düzenlemeden yararlanmak için son başvuru tarihi 27 Ağustos 2018.

AVANTAJINIZ NE OLACAK?

Düzenlemenin sağladığı avantajı, durdurulan sigortalılık süresinin 2010 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin olduğu varsayımıyla şöyle hesaplamak mümkün.

Fırsattan yararlanılmaması halinde, 2010 yılının ilk altı aylık dönemine ilişkin olarak 2018 yılında ihya edilecek her bir aylık sigortalılık süresi için mevcut yasal düzenlemeye göre asgari ücret üzerinden 700 TL prim ödenmesi gerekecek.

Fırsattan yararlanılması halinde ise ödenecek prim tutarının hesabında, 2010 yılının ilk altı aylık döneminde geçerli olan asgari ücret (729 TL) esas alınacak ve prim aslı 251,51 TL olacak. Bu tutara Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanan tutarlar eklenecek. Böylece, daha az prim ödemek suretiyle ihya işlemi gerçekleşmiş olacak. Ancak hesaplanan tutarın tamamının 31 Ağustos 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) ödenmesi gerekecek.


Bu yazı 82 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Eylül 2018 Ücreti kanun hükümlerine uygun ödenmeyen işçinin hakları
  • 18 Eylül 2018 EYT ile ilgili teklif yasalaşırsa emekli olabilirsiniz ancak
  • 12 Eylül 2018 Dededen toruna aylık bağlanır mı?
  • 11 Eylül 2018 İlave aylık, ilave ödemeden mahsup edilecek mi?
  • 10 Eylül 2018 Dul aylığı ile birlikte yetim aylığı almak zorlaştı
  • 4 Eylül 2018 Emeklilik için yılbaşından önce mi sonra mı başvurmalıyım?
  • 3 Eylül 2018 65 yaş aylığı Yönetmeliği nihayet değiştirildi
  • 1 Eylül 2018 Yurtdışında ödenen kira indirim konusu yapılabilir mi?
  • 1 Eylül 2018 Yurtdışında ödenen kira indirim konusu yapılabilir mi?
  • 30 Ağustos 2018 Ücret kesme cezası
  • 28 Ağustos 2018 Yaşınız dolmadan vereceğiniz emeklilik dilekçesi işleme alınmaz
  • 26 Ağustos 2018 Bayramda çalışana ilave ödeme
  • 15 Ağustos 2018 Avantajlı ihya fırsatını kaçırmayın!
  • 14 Ağustos 2018 Borçlanma emeklilik yaşınızı değiştirmiyor
  • 14 Ağustos 2018 Borçlanma emeklilik yaşınızı değiştirmiyor
  • 13 Ağustos 2018 Kim ne kadar bayram ikramiyesi alacak?
  • 10 Ağustos 2018 En az 1800 gün yeraltı maden işinde çalışanın emeklilik şartları
  • 8 Ağustos 2018 Bedelli askerliğe giden kıdem tazminatı alabilir mi?
  • 7 Ağustos 2018 Uygun görülmesi halinde 72 yaşına kadar çalışabilirsiniz
  • 6 Ağustos 2018 Yıllık izin sürem kaç gün olur?

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">42653 µs </span>