En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
4 Ekim 2018

Basın özgürlüğü, halkın özgürlüğüdürBasın özgürlüğü, halkın özgürlüğüdür

En faydalı kim?

Bazen eğitimlerde bir çizim gösteririm; bir atsız araba ve beş kişi. Bu beş kişiden birisi arabanın önünde arabayı çekmeye çalışmaktadır; birisi de arabanın arkasında, arabayı durdurmaya. Diğer üçü de arabanın üstündedir. Birisi, arabayı çekene bağıra bağıra bir şeyler söylemektedir. Bir diğeri ise, şaşkın şaşkın bakmakta ve düşünmektedir. Sonuncu ise, kıs kıs gülmektedir.

Katılımcılara sorarım: Bu resme bakın ve bunu bir şirket olarak düşünün. Bu beş kişiden hangisi şirket için faydalıdır ve niçin faydalıdır? Herkes bir kişiyi seçerek yorumunu yapar. Arabanın arkasında, arabayı durdurmaya çalışan kişiyi şirkete en faydalı kişi olarak seçenlere itirazlar gelir:

“Olur mu? Adam şirketi durdurmaya çalışıyor”. O zaman genel olarak cevapları şöyle olur: “Ama ya öndeki adam, şirketi uçuruma sürüklüyorsa; bunu birisinin durdurması gerekir.”

İmzasız yazı

Geçen ay The New York Times gazetesinde benim eğitimlerdeki çizime benzer bir çizim vardı. Çizimde dört kişi, Kuzey Amerika Kıtası'nı iple bağlamışlar, uçuruma düşmesin diye çekiyordu. Bu çizim, bir imzasız makaleye de eşlik ediyordu. Gazetenin söylediğine göre, bu yazıyı Trump yönetiminden, üst kademelerinden birisi yazmıştı. Gazete “Eğer kişinin ismini yayınlarsak, bu kişinin işi tehlikeye girer; onun için imzasız yayınlıyoruz” diyordu. Yazının başlığı bir itiraf cümlesi idi “Ben, Trump yönetimi içindeki direnişin bir parçasıyım”.

Söz konusu yazıyı yazan şunları söylüyordu: “Başkan Trump, başka hiçbir Amerikan liderinin karşılaşmadığı bir sınavla karşı karşıya. Bu test, sadece özel savcının çok önem taşıyan soruşturması veya Trump liderliğinde ülkenin çok şiddetli biçimde kutuplaşması da değildir. Ve hatta kendisine karşı olunmasından dolayı, partisinin temsilciler meclisi seçimini kaybedebileceği de değildir.

Başkanın tam olarak anlayamadığı ikilem şudur: Kendisinin atadığı kıdemli yöneticilerin bir çoğu, onun gündemini ve daha kötü eğilimlerini çok azimli bir biçimde içerden engellemeye çalışmaktadırlar.

Nasıl mı biliyorum? Çünkü ben onlardan birisiyim.

Açık olmak gerekirse, biz popüler bir sol direnişçi değiliz. Yönetimin başarılı olmasını istiyoruz. Bir çok uygulamanın da Amerika’yı daha güvenli ve zengin yaptığını düşünüyoruz.

Fakat birinci görevimiz bu ülkeye hizmet etmektir. Ve Başkan bu Cumhuriyetin esenliğine zarar verecek biçimde davranmaya devam etmektedir.

Bir cumhuriyetçi olarak seçilmesine rağmen, muhafazakârların idealleri olan özgür düşünce, serbest pazar ve özgür insan kavramlarına yakınlığı yoktur.

“Basın halk düşmanıdır” nosyonu her fırsatta ve her yerde pazarlamaktadır. Dürtüleri, serbest ticaret ve demokrasi karşıtıdır.
…….
Daha büyük endişemiz, başkanlığa ne yaptığı değil, bir ulus olarak onun bunu bize yapmasına izin vermemizdir. Onunla daha dibe batıyoruz ve tarzımız uygarlıktan uzaklaşıyor.”

Senatör Mccain, veda mektubunda en iyi biçimde konuyu dile getirdi. Başkanın sözlerini önemsemeliyiz ve bu büyük ulus için olan sevgimiz ve paylaşılan değerlerimiz çevresinde tek vücut olarak bu kabile kapanından kurtulmalıyız.”

Yorum

Başkan Trump, bu yazı üstüne küplere bindi. Attığı twitte şöyle diyordu. “Acaba bu sözde “Kıdemli Yönetici” gerçekten mevcut mu, yoksa New York Times’ın başka bir uyduruk kaynağı mı? Eğer böyle birisi varsa, ulusal güvenlik dolayısıyla, hemen bu kişiyi devlete teslim etmelidir”. Ancak orası Amerika. Basın özgürlüğü sadece sözde değil, ete kemiğe bürünmüş olarak mevcut. The New York Times’a bir şey olmadı; çıkmağa devam ediyor.

Yukarıdaki olayın bir ilginç yanı da, yönetimin içinden birisi çıkıp açık yüreklilikle böyle bir şeyi kamuoyuna duyurabiliyor. Dünyada hala, bağlılığımız önce ülkemize diyen, etikleri yeminin hakkını veren insanlar var.

Yönetimlerde, gerektiğinde, krala çıplaksın, yanlış yoldasın denilebilmelidir. Halkın, yanlış giden şeyleri bilme hakkı vardır. Basın bu duyurma işini özgürce yapabilmelidir. Basının özgür olması, halkın özgür olmasıdır.Bu yazı 348 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 9 Mayıs 2019 Abiler çoğaldıkça
  • 2 Mayıs 2019 İneklerin adımlarını okumak
  • 7 Şubat 2019 Liyakate değer verilmezse, kurumlar değersizleşir
  • 24 Ocak 2019 Kalitenin sürdürebilirliği ve iletişim meselesi
  • 17 Ocak 2019 Siyaset ve yalan
  • 10 Ocak 2019 Flaş, flaş, flaş: Değerlerimiz tehlikede
  • 3 Ocak 2019 Çevik şirketler
  • 27 Aralık 2018 Yol üstüne kurdum kara kazanı, ben isterim okuyanı yazanı
  • 13 Aralık 2018 Moda ve teknoloji
  • 6 Aralık 2018 Özlediklerimiz
  • 4 Ekim 2018 Basın özgürlüğü, halkın özgürlüğüdür
  • 27 Eylül 2018 Piyasada durgunluk mu var; haydi eğitime
  • 20 Eylül 2018 Adaylara gereken saygıyı gösteriyor musunuz?
  • 13 Eylül 2018 Sebep ve sonuç ilişkisi
  • 6 Eylül 2018 Yabancı dil meselesi
  • 16 Ağustos 2018 Tükenmeden çalışmak
  • 10 Ağustos 2018 Üniversiteler ve çalışma saatleri
  • 3 Ağustos 2018 Sigortacılık ve güven meselesi
  • 28 Temmuz 2018 Bir kurtarma operasyonu
  • 21 Temmuz 2018 Öğrenmek ya da öğrenmemek

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,288,813 µs