En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
9 Ekim 2018

Sağlıkçının yaş indirimi için on yıl çalışması gerekiyorSağlıkçının yaş indirimi için on yıl çalışması gerekiyor

Sağlık personelinin yıllardır süre gelen yıpranma hakkı verilmesiyle ilgili talepleri, 3 Ağustos 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7146 sayılı Kanunla yapılan düzenlemeyle nihayet karşılandı.

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun fiili hizmet süresi zammı (FHZ) süresi ile ilgili 40. maddesine 20. sıra eklenerek yapılan ve 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren yürürlüğe giren düzenlemeye göre; insan sağlığına ilişkin işlerde “1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San’atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun, 6283 sayılı Hemşirelik Kanunu ve 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamında sağlık meslek mensubu sayılan ve insan sağlığı için koruyucu, teşhis, tedavi ve rehabilite edici hizmetlerde” 4/a (SSK) ve 4/c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışanların prim ödeme gün sayılarına, bu işyerlerinde ve işlerde geçen çalışma sürelerinin her 360 günü için 60 gün, FHZ olarak eklenecek. 360 günden eksik sürelere ait FHZ orantılı olarak belirlenecek.

Hesaplanan FHZ süresi, beş yılı geçmemek üzere prim ödeme gün sayısına/fiili hizmet süresine eklenecek. Eklenen bu sürelerin, üç yılı geçmemek üzere yarısı emeklilik yaş hadlerinden indirilecek. Ancak çalışma süresinin tamamı için FHZ hesaplanmayacak, yaş indirimi açısından da sonuçlarını hemen doğurmayacak.

FHZ İÇİN FİİLİ ÇALIŞMA GEREKİYOR

Çalışmanın FHZ kapsamında değerlendirilebilmesi için, asker ve emniyet mensupları hariç, kapsamdaki işyerleri ile birlikte, belirtilen işlerde fiilen çalışılması ve söz konusu işlerin risklerine maruz kalınması şart. Bu bağlamda, yer altı işlerinde çalışanlar hariç, FHZ’den yararlanılacak dönem içinde kalan; yıllık ücretli izin süresi, sıhhi izin (raporlu olunan dönem) hafta tatili, ulusal bayram ve genel tatil günleri ile eğitim, kurs, iş öncesi ve sonrası hazırlık süreleri için FHZ hesaplanmıyor.

Buna göre, insan sağlığına ilişkin hizmetlerde çalışanların FHZ süreleri, 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren fiilen çalıştıkları ve işin risklerine maruz kaldıkları süreler üzerinden hesaplanacak. Yukarıda belirtilen izin ve tatil günleri, FHZ hesaplanmasında dikkate alınmayacak.

YAŞ İNDİRİMİ İÇİN ON YIL GEREKİYOR       

Yaş indiriminden yararlanabilmek için milletvekilleri ile dışarıdan atanan bakanlar hariç, yeraltı işlerinde çalışan sigortalılar için en az 1800 gün, diğer sigortalılar için ise en az 3600 gün belirtilen işyeri ve işlerde çalışmış olma şartı aranıyor.

Fiili Hizmet Süresi Zammı Uygulamasının Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin geçici 1. maddesinin 6. fıkrasında; 2008 yılı Ekim ayı başından önce 5434 sayılı Kanunun mülga 32. maddesi kapsamında fiili hizmet süresi zammı ve 506 sayılı Kanunun ek 5. maddesinin itibari hizmet süresi kapsamında sayılan işlerden olmadığı halde, 5510 sayılı Kanunun 40. maddesinde sayılan işler ve işyerlerine girecek nitelikte çalışması olanların 2008 Ekim ayı öncesi bu kapsamda geçen çalışmalarının emeklilik yaş haddi indiriminden yararlanmak için aranan gün sayısı hesabında dikkate alınmayacağı açıklanmıştır.

Buna göre, insan sağlığına ilişkin işlerde ilgili kanunlarına göre sağlık meslek mensubu olarak 3 Ağustos 2018 tarihinden önce geçen çalışma süreleri, emeklilik yaş haddi indiriminden yararlanabilmek için aranan 3600 gün hesabında dikkate alınmayacak.

Söz konusu sağlık personelinin emeklilik yaş haddi indiriminden yararlanabilmeleri için 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren en az 3600 gün Kanunda tanımlanan insan sağlığına ilişkin işlerde çalışmış olmaları gerekecek. Bu da emekliliğine on yıldan az kalmış olan sağlık personelinin yaş indirimi ile erken emekli olmayacağı anlamına geliyor.


Bu yazı 92 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 7 Aralık 2018 Prim gününüzü isteğe bağlı olarak tamamlayabilirsiniz
  • 6 Aralık 2018 Ayda 15 gün çalışan sağlık yardımı alabilir mi?
  • 4 Aralık 2018 Kimler 4/a (SSK) kapsamında prim ödeyebilir?
  • 3 Aralık 2018 Dul ve yetim aylığı bağlatırken dikkat edilmesi gerekenler
  • 1 Aralık 2018 Yurtdışı borçlanması yapmadan emekli olabilir miyim?
  • 29 Kasım 2018 Emeklilik için hangi yolu izlemeliyim?
  • 27 Kasım 2018 Kapıcının kıdem tazminatı
  • 26 Kasım 2018 Emekli olmak mı çalışmaya devam etmek mi avantajlı?
  • 22 Kasım 2018 Yurtdışı borçlanması ile emekli olabilir
  • 20 Kasım 2018 Yetim aylığı alan öğrenci sigortalı çalışabilecek
  • 15 Kasım 2018 Yetim çocuğa anne ve babadan aylık bağlanması
  • 14 Kasım 2018 Emekli olduğunuzda eşinizden bağlanan aylık kesilmez
  • 12 Kasım 2018 Bulgaristanda ki hizmet süreleri birleştirilebilir mi?
  • 11 Kasım 2018 Yılbaşından önce mi sonra mı emekli olmak daha avantajlı?
  • 8 Kasım 2018 Önce arabulucu sonra mahkeme
  • 7 Kasım 2018 Emekli Sandığından emekli olur, ikramiyenizi de alırsınız
  • 5 Kasım 2018 Vergi indirimi alırsanız yaş beklemeden emekli olabilirsiniz
  • 1 Kasım 2018 Peşin ödenen emekli aylığı ölüm halinde geri alınır mı?
  • 31 Ekim 2018 Ölüm sigortasında hak sahipliği koşulları değişti
  • 30 Ekim 2018 Toptan ödeme yapıldıysa ihya gerekir

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">44474 µs </span>