En Sıcak Konular

Sezgin Özcan
Sözcü Gazetesi

Sezgin Özcan
3 Aralık 2018

Dul ve yetim aylığı bağlatırken dikkat edilmesi gerekenlerDul ve yetim aylığı bağlatırken dikkat edilmesi gerekenler

Son dönemde kız çocuğuna yetim aylığı bağlanması, eşten ve anne/baba üzerinden iki aylık alınması konularında sizlerden gelen sorular yoğunlaşınca, bir değişiklik yapıp, konu ile ilgili özet bir bilgilendirme sonrası, örnek olması açısından farklı soruların yanıtlarına yer verdim. Yararlı olması dileğiyle…

Kız çocuğuna anne/babadan aylık bağlanmasında temel koşul evli olmamak, evli olmakla birlikte sonradan boşanmış veya dul kalmış olmak. Sonraki koşul, anne/babanın ve kız çocuğunun sigortalılık statüsüne göre değişiyor.

Emekli Sandığına tabi anne/babadan aylık bağlanması için kız çocuğunun Emekli Sandığı iştirakçisi/emeklisi olmaması yeterli. SSK veya Bağ-Kur’lu anne/babadan aylık bağlanması için ise herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmamak/emekli olmamak gerekiyor.

Eşten ve anne/baba üzerinden iki aylık ödenmesi için aranan şartlar ise daha değişken. Ancak genel olarak şöyle özetlemek mümkün;

■ Eşin ölümü 1 Ekim 2008 öncesi ve eşin ölümü nedeniyle 1 Ekim 2008 öncesinde aylık bağlanmışsa, eş ile anne/babanın sigorta statüsünün farklı olması halinde iki aylık bağlanır.

■ Eşin ölümü 1 Ekim 2008 sonrası olmakla birlikte, anne/baba ölümü nedeniyle 1 Ekim 2008’den önce hak sahipliğinden dolayı ölüm aylığı bağlanmış ise (aylığın sonradan kesilmiş olma hali dahil) sigorta statülerinin farklı olması koşuluyla yine iki aylık bağlanır.

■ Ölüm tarihine bakılmaksızın ölen eşin ve anne/babanın sigortalılık statüsünün biri 5434 sayılı Emekli Sandığı, diğer ölenin ise 4/c (Emekli Sandığı) hariç farklı sigorta statüsünde ise iki aylık bağlanır.

* * *

Emekli öğretmenim. Emekli Sandığından maaş alıyorum. Üç yıl önce eşimden boşandım. Babam Bağ-Kur emeklisiydi. Daha önce SGK, maaşımın asgari ücretten fazla olduğu gerekçesiyle talebimi geri çevirdi. Bu konuda yeni bir düzenleme yapıldı mı?

Bağ-Kur sigortalısının kız çocuğuna aylık bağlanmasında aranan gelir şartı 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren kaldırıldı. Ancak bekar veya dul ya da boşanmış olma şartının yanı sıra, Türkiye’de veya yurtdışında sigortalı çalışmamak ya da kendi çalışmasından dolayı gelir veya aylık almıyor olmak şartı aranıyor. Emekli Sandığından emekli aylığı aldığınızdan, Bağ-Kur emeklisi babanızdan aylık bağlanmaz.

* * *

Çalışmayan bekâr bir bayanım. Annem ve babam SSK emeklisi. Allah geçinden versin vefatları halinde maaş alma hakkım olur mu?

Allah geçinden versin anne veya babanızdan birinin vefatı halinde, vefat eden anne veya babanızdan aylık bağlanır. Diğerinin de vefatı durumunda, her ikisinden de 5510 sayılı Kanuna göre hak sahibi olacağınızdan, sonradan vefat edenden de aylık alabileceksiniz. Ancak yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.

* * *

Babam 15 Mart 2018’de vefat etti. Kendisi Bağ-Kur emeklisiydi. Annemin rahmetli anne ve babası da SSK emeklisiydiler. Annem Bağ-Kur dul maaşı ile birlikte, anne veya babasından da yetim aylığı alabilir mi?

Babanız 1 Ekim 2008 tarihinden sonra vefat ettiğinden, annenize 5510 sayılı Kanuna göre babanızdan aylık bağlanıyor. Anne ve babasından dolayı hak sahipliği de yine babanızın vefatıyla 5510 sayılı Kanununa göre oluşuyor. 5510 sayılı Kanuna göre hem eşinden hem de anne ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da anne ve/veya babasından aylık bağlanıyor. Bu durumda annenize hem babanızdan hem de anne ve/veya babasından aylık bağlanmaz, tercih yapabilir. Anne ve/veya babasından bağlanacak aylığı tercih ederse yüksek olan aylığın tamamı, düşük olan aylığın yarısı bağlanır.

* * *

Emekli asker olan babam 24 Ekim’de vefat etti. Babam üzerinden anneme maaş bağlanacağından eminiz. Anneme Ocak 1996’da vefat eden SSK’lı babasından da aylık bağlanabilir mi?

Anneniz herhangi bir sigortalılık kapsamında çalışmıyor veya kendi çalışmasına bağlı olarak emekli aylığı almıyorsa, babanızın Emekli Sandığı emeklisi olması nedeniyle, SSK’lı babasından da annenize aylık bağlanır.


Bu yazı 228 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 18 Mayıs 2019 EYT düzenlemesi için fazla umutlanmayın
  • 15 Mayıs 2019 Emeklilik için izleyeceğimiz yol ne olmalı?
  • 13 Mayıs 2019 Annelere özgü sosyal güvenlik düzenlemeleri
  • 7 Mayıs 2019 Hangi emekli emlak vergisi ödemeyecek?
  • 6 Mayıs 2019 İstifa ederseniz ikramiye alamazsınız
  • 4 Mayıs 2019 Çalışırken kıdem tazminatı alınabilir mi?
  • 3 Mayıs 2019 Bugün 1 Mayıs, Emek ve Dayanışma Günü
  • 30 Nisan 2019 Şirketin prim borcu için emekli aylığı haczedilebilir mi?
  • 29 Nisan 2019 Hem eşten hem babadan aylık alınabilir mi?
  • 27 Nisan 2019 Doğum borçlanması emeklilik tarihini etkiler mi?
  • 26 Nisan 2019 Çakışma halinde hangi sigorta geçerli?
  • 23 Nisan 2019 İlave ödeme için dava açabilirsiniz
  • 22 Nisan 2019 Borçlanma primi her yıl artıyor mu?
  • 20 Nisan 2019 Kıdem Tazminatı Fonunda mutabakat sağlanır mı?
  • 17 Nisan 2019 OSGB ortağı olmam ilave ödememe engel olur mu?
  • 16 Nisan 2019 Muayenehane açan emekli doktora ilave ödeme yapılır mı?
  • 15 Nisan 2019 Yurtdışında çalıştığım süreleri nasıl saydırabilirim?
  • 13 Nisan 2019 Borçlanma yerine isteğe bağlı prim ödeyebilirsiniz
  • 12 Nisan 2019 Sıfır oranlı emlak vergisi için iskan şart değil
  • 10 Nisan 2019 İlave ödeme davası için gerekçe

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,840,668 µs