En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
4 Şubat 2019

Şirket kuruluşu ve imza beyannamesinin düzenlenmesiŞirket kuruluşu ve imza beyannamesinin düzenlenmesi

Bazen işleri pratikleştirmek yerine seçenekleri azaltarak daha bir sıkıntılı hale getirilebildiğini, bu yapılırken aslında amacın işlemleri kolaylaştırmak olduğuna gerçekten inanıldığı durumlar da olabiliyor. İşte şirket kuruluş işlemlerinin ve ilk imza beyannamelerinin noterler huzurunda değil de ticaret sicil müdürlüklerinde yetkilendirilmiş memur huzurunda düzenlenmesi uygulaması da buna tam örnek bir uygulamadır.

10 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan ve ismi Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun olan 7099 sayılı Kanun ile getirilen uygulama ile artık şirket kuruluş işlemlerinin noterlerde değil ticaret sicil müdürlüklerinde yapılması ve ilk imza beyannamelerinin de bizzat ticaret sicil müdürlüğünde görevli memur huzurunda düzenlenmesi uygulaması tamamen bu mahiyette, yani iyi niyetle düzenlenmeye çalışılan ancak aslında seçenekleri azaltarak bürokrasiyi artırıcı bir uygulama olarak karşımıza çıkmıştır. Gelinen noktada bu tür uygulamalarda seçeneklerin artırılması ve bürokratik prosedürlerin azaltılması, olması gereken doğru tercih iken, iyi niyetle yapılmaya çalışılan ancak sonucu daha bürokratik olan bir uygulama ile karşı karşıya kalınmıştır.

Oysa noterlik düzenlemesi bu konuda hem yılların getirdiği ve hem de rüştünü ispat etmiş fazlaca soruna da neden olmamış bir uygulamadır. Elbette dileyen açısından noterde veya noter huzurunda yapılabilecek bir uygulamanın diğer bir seçenek olarak ticaret sicil müdürlüklerinde de yapılabilmesi iyi ve alternatif sunan bir uygulama olurdu. Ancak noter yerine bir zorunluluk olarak ticaret sicil müdürlüğünün konulması işi daha da zorlaştırıcı ve pratiklik yerine, iş dünyası açısından işi daha zorlaştıran bir uygulamadır. İlk bakışta ticaret sicil müdürlüğüne bir defa gidilmesi daha sonra buna gerek olmaması, pratiklik olarak savunulmaya çalışılabilir. Ancak bu seçeneğin azaltılması, noter sayısının çokluğu yanında, sınırlı sayıdaki ticaret sicil müdürlüğü ile işlemleri sıkıntılı hale getiren bir sonuca neden olmuştur.

Aslında geneli ilgilendiren bu tür uygulamalar için düzenleme yapılırken, bürokraside bu işlere kafa yormuş bürokratların görüşünün dikkate alınması, gerekçelerinin onlardan dinlenmesinde yarar vardır. O zaman basitlik ve bürokrasinin azaltılması amacıyla yapılan ancak sonuçta tam tersine neden olan uygulama sayısı azalır.

Bu konuda Ticaret Bakanlığı’nda konuyla ilgili genel müdürlük bürokratlarının görüşüne başvurulması yeterli olacak. Geçtiğimiz hafta sonu yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Ticaret Bakan Yardımcılığına atanan iki tecrübeli bürokrat amacı ile ters sonuç doğuran bu tür uygulamaların daha hızlı bir şekilde düzeltilmesi konusunda ümitvar olmak açısından güzel örnekler oluşturmaktadır.

Bizde bazen tam yok sayma uygulaması ile bir uçtan diğer uca giden uygulama örnekleri bulmak öteden beri karşılaşılan bir durumdur. İşin özü ne bürokrasiye teslim olmak, ne de bürokrasiyi tamamen göz ardı etmek doğru sonuç doğurmaz. Önemli olan tecrübe ve birikime değer verilmesi ve herkesin görev ve sorumluluğu çerçevesinde işin gereğini yapmaya odaklanmasıdır. Elbette birçok iyi ve hayatı kolaylaştırıcı düzenleme yapılırken arada bir böyle küçük yol kazaları da olabilecek. Mesele bu tür ufak tefek hataları da bir an önce ortadan kaldırıcı değişikliklerin hızlı bir şekilde yapılabilmesidir. Bu tür değişiklikler yapılırken teknolojinin sunduğu imkanların da sonuna kadar değerlendirilmesi elbette hiç unutulmamalıdır.


Bu yazı 280 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 26 Temmuz 2019 Merkez Bankasından cesur hamle
  • 12 Temmuz 2019 Yurtdışı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasında yeni dönem
  • 28 Haziran 2019 Kur savaşları
  • 27 Mayıs 2019 Döviz kuru, enflasyon ve dış ticaret
  • 13 Mayıs 2019 Çalışanlara verilen Ramazan çekleri
  • 30 Nisan 2019 Sermaye artırım ve azaltımı aynı genel kurulda yapılabilir mi?
  • 15 Nisan 2019 Bir sorumlu bürokratlık örneği, beyanname sürelerinin yeniden düzenlenmesi
  • 1 Nisan 2019 Okul, yurt ve cami yapımında KDV istisnası
  • 18 Mart 2019 KDV oranları ve prefabrik konutlarda KDV uygulaması
  • 25 Şubat 2019 Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin birleştirilmesi
  • 4 Şubat 2019 Şirket kuruluşu ve imza beyannamesinin düzenlenmesi
  • 14 Ocak 2019 Vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulamasında iyileştirme yapılıyor
  • 2 Ocak 2019 Devlet, kanun, karar, uygulama
  • 17 Aralık 2018 Grup içi borçlanma konusunda hata TBMMden döndü
  • 3 Aralık 2018 Trafik kurallarının önemi
  • 19 Kasım 2018 İş dünyamızdan bir yıldız daha kaydı
  • 5 Kasım 2018 Örtülü sermaye uygulamasında istisna getirilebilir mi?
  • 23 Ekim 2018 Kurdaki iyileşme devam edecek mi?
  • 24 Eylül 2018 Döviz cinsinden işlemlerde TLye dönülecek
  • 10 Eylül 2018 Yapılabileceklerin sonuna gelinmedi
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14,808 µs