En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
7 Şubat 2019

Liyakate değer verilmezse, kurumlar değersizleşirLiyakate değer verilmezse, kurumlar değersizleşir 

Ne de olsa…

İş adamı eve keyifli gelmiş. Eşine “Hanım koy şöyle iki viski de karşılıklı içelim” demiş. Eşi, merak içinde viskileri getirmiş. İçinde de “Acaba nedir eşini böyle keyiflendiren şey?” diye bir merak. Adam hemen konuya girmiş. “Bugün güzel bir şey oldu, genç bir mühendis odama girdi. Şöyle konuştu. “Bir yıldır bu fabrikada çalışıyorum, sanıyorum artık zamanı geldi. Ben artık genel müdür olmak istiyorum”. Adam keyifli keyifli gülmüş ve şöyle demiş: “Hanım çok etkilendim ve onu hemen genel müdür yaptım. Hadi bu başarıya içelim” deyip kadehini, eşinin kadehine tokuşturmuş. Sonra da gururla gülümsemiş. “Bir yıllık mühendisi böylece genel müdür yaptım; Eee ne de olsa, oğlumuz”

Vasat devri bitti

Öyle bir devir yaşıyoruz ki, yaşam zor. Şirketlerin ayakta kalması maharet istiyor. Çünkü piyasalar kurt sofrası. Rekabet kıyasıya. Ne yaparsanız yapın, en iyi biçimde, farklı bir biçimde yapmanız gerekiyor. Örneğin, standart bir ürün yapıyorsanız veya standart bir hizmet veriyorsanız, fiyatınız farklı olmalıdır. O zaman kişiler sizi fiyatınız dolayısıyla tercih edecektir. Ya da öyle farklı, kaliteli bir mal veya hizmet üretiyorsunuz ki, müşteri fiyatınıza fazla takılmadan sizi tercih edecektir. Bu iki durumu da yaratacak olan, şirketinizin çalışanlarıdır. Standart üstü bir mal veya hizmet üretmek için vasat üstü insanlara ihtiyaç olduğunu belirtmeye gerek yoktur. Ama üretilen standart kalitedeki malı, ucuz üretebilmek için vasat üstü bir insan kalitesine ihtiyaç olduğunu da unutmamamız gerekir. Sonuç olarak her iki durum için de kaliteli, vasat ötesi bir insan kaynağına ihtiyaç vardır.

Yönetici önemlidir

İnsan kaynağında da kişilerin şirkete katkıları, işgal ettikleri pozisyonun ağırlığı ile doğru orantılıdır. Bir şirkette, başta genel müdür olmak üzere, yönetici kademeleri çok hayati değer taşır. Şirketi geleceğe taşıyacak, ona yön verecek, doğru hedefler seçip, bu yönde hareket sağlayacak olan, tepe yöneticisi ve diğer yöneticilerdir. Özellikle yönetici atamalarında çok özen göstermek gerekir. Çünkü yönetici, çekici güçtür. Tepe yöneticisi, katarın lokomotifidir. Arkadan gelenler, yöneticinin izini takip ederler. Eğer öndeki yönetici o koltuğun gerektirdiği niteliklere sahip değilse, katarı kara saplar, ya da tünelden çıkaramaz.

Armut, dibine düşmezse

Peki, şirketler yönetici atamalarında gereken özeni gösteriyor mu? Yukarıdaki fıkrada anlattığım durum gerçek hayatta oluyor mu? Elbette oluyor ve bu nedenle de aile şirketleri kurumlaşamıyor ve kısa ömürlü oluyor. Her zaman armut, dibine düşmüyor. Evlat, babasına benzemiyor. Ya da çocuk babasına benzese de, devir değiştiği için, babasının vizyonu, becerisinin seviyesi, çocuğu için yeterli olmuyor. Bunun sonucunda da şirketler tarihe karışıyor.

Çocuğunu, beceriksiz olduğunu bile bile, şirketinin başına koyan aile şirketi patronu şöyle diyebilir: “Şirket benim, çocuk benim; kime ne?”. Ama evrenin kaynakları kısıtlıdır; kaynakları heba etmemek gerekir. Ve de bir şirketin varlığı veya yokluğu çalışanından, tedarikçisine kadar birçok kişiyi, paydaşı ilgilendirir. Bu sorumluluğu hissedenler, sürdürülebilirliğe önem verirler. Beceriksiz, niteliksiz kişileri “babasının oğlu” da olsa, sorumlu mevkilere getirmezler. Ama politikada sürdürebilirlik kavramı farklıdır; sürdürebilirlik, koltuğun bekası anlamına gelir. Liyakatsiz siyasilerin aradığı nitelik, sorgusuz sualsiz itaattir. Bu nedenle kurumları çıkarları için kolayca harcayabilirler.

Sonuç;
Şirketlerin geleceği, insan kaynağının kalitesine bağlıdır. Tepeye gelen kişi, insan kaynağının kalitesini de belirler. Liyakate önem vermeden yapılan atamalar kurumları bitirir.


Bu yazı 629 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Ekim 2019 Dikiş makineleri ve Halil Usta
  • 10 Ekim 2019 Kendinizle olabileceğiniz bir yeriniz var mı?
  • 3 Ekim 2019 Yasaları hakkıyla uygulamalı
  • 26 Eylül 2019 Şeylerin interneti-IOT
  • 12 Eylül 2019 Müşteriden misafire
  • 5 Eylül 2019 İçi boşalan demokrasiler
  • 29 Ağustos 2019 Yaşadığımız afetler sadece bir başlangıç
  • 22 Ağustos 2019 İşi sevmek meselesi
  • 15 Ağustos 2019 Kirli Altın madenciliği
  • 1 Ağustos 2019 İş ve eğlence
  • 25 Temmuz 2019 Yüksek mahkeme yargıcının öğütleri
  • 18 Temmuz 2019 Bu dünyadan bir Lee Iacocca geçti (2)
  • 11 Temmuz 2019 Bu dünyadan bir Lee Iacocca geçti (1)
  • 4 Temmuz 2019 İnsan kaynağı yönetimi gündemleri
  • 27 Haziran 2019 Dürüstlük
  • 20 Haziran 2019 Toksik iş yerleri
  • 13 Haziran 2019 Şehir Hastaneleri sorunu
  • 9 Mayıs 2019 Abiler çoğaldıkça
  • 2 Mayıs 2019 İneklerin adımlarını okumak
  • 7 Şubat 2019 Liyakate değer verilmezse, kurumlar değersizleşir
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,947 µs