En Sıcak Konular

Osman Arıoğlu


Osman Arıoğlu
1 Nisan 2019

Okul, yurt ve cami yapımında KDV istisnasıOkul, yurt ve cami yapımında KDV istisnası

6 Nisan 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 7104 sayılı Kanun’la Katma Değer Vergisi Kanunu’nun 13. maddesinin birinci fıkrasında eklenen bir bent ile; “Genel ve özel bütçeli kamu idarelerine, il özel idarelerine, belediyelere ve köylere bağışlanmak üzere yapılan okul, sağlık tesisi ve yüz yatak (kalkınmada öncelikli yörelerde elli yatak) kapasitesinden az olmamak üzere öğrenci yurdu ile çocuk yuvası, yetiştirme yurdu, huzurevi, bakım ve rehabilitasyon merkezi, mülki idare amirlerinin izni ve denetimine tabi ibadethaneler, Diyanet İşleri Başkanlığı denetimine tabi yaygın din eğitimi verilen tesisler, Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ait gençlik merkezleri ile gençlik ve izcilik kamplarının inşası dolayısıyla bağışta bulunacaklara yapılan teslim ve hizmetler”e Katma Değer Vergisi istisnası getirildi. Getirilen bu uygulama ile kamunun yükünün hafifletilmesine katkıda bulunan hayır sahiplerine ayrıca bir de KDV ödemeksizin bu hayırları yapabilme imkanı sağlanmış oldu. Zaten bu tür işlemlere esas olan, örneğin okul, cami veya yurt yapımının ilgili kamu idaresinin onayı alınarak yapılmasıdır. Kamu idaresi bir okul, cami veya yurt yapımına ihtiyaç duyuyor ve hayır sahibi de devlet hazinesi yerine kendi kaynaklarından bu ihtiyacı karşılıyor demektir. Bu nedenle de hayır sahibine bu işi yaparken bir de KDV ödemesin demek doğru bir yaklaşımdır.

İstisna hükmünün KDV Kanunu’nun 13. maddesine ekleme yapılmak suretiyle getirilmesinin anlamı ise bu işi yapanların kendi malzeme alımlarında KDV ödemeksizin işlem yapabilmelerinin yanında, bunlara KDV tahsil etmeksizin satış yapanların da üzerlerinde kalan vergi yükünü iade olarak almaları imkanıdır. İşin zaten en önemli tarafı da budur.

Bazı istisnalar iade konusu yapılamadığı için istisnanın çok fazla bir anlamı da olmuyordu. Zira satıcı Katma Değer Vergisi tahsilatı yapmadan satış yapmak durumunda kaldığı zaman, iade alamayacağı bu vergi kadar fiyatı değiştirmek suretiyle karşıdan tahsil etme yoluna gitmeye çalışıyordu. Bu da istisnanın amacına hizmet etmeyen bir sonuca yol açıyordu. KDV istisnası tanınan işlemlerde istisnası konusu KDV’nin iade konusu yapılabilmesi çok önem arz ediyor. Bu anlamda yapılan bu düzenleme son derece anlamlı ve yerinde bir düzenleme olmuştur.

UYGULAMAYA İLİŞKİN ÖNERİMİZ

Amacımız, bu düzenlemenin hem önemini vurgulamak, hem de uygulamada karşılaşılan bir sıkıntıyı gidermek üzere bir de öneride bulunmaktır.

Uygulamaya ilişkin Bakanlık Tebliğinde ilgili idare ile yapılan protokolde inşaat maliyetinin de yer alması gibi bir zorunluluk getirilmiş bulunuyor.

Oysa ki bu idareler örneğin Milli Eğitim Müdürlüğü, Kredi Yurtlar Müdürlüğü veya Diyanet Teşkilatı teknik olarak bu inşaatın kaça mal olacağını bilmek durumunda değiller.

Bu nedenle bu uygulamayı kolay hale getirmenin ve istisna belgesi vermenin yolu ilgili idare ile bir protokolün yapılmış olması yeterli olması gerekirdi. Bu ihtiyacın varlığı anlamında ilgili idareye yetkinliğinin veya bilmek zorunda olmadığı bir yükümlülüğün yüklenmesine ihtiyaç yoktur.

İadeyi yapacak olan mali idare ya kendi kaynaklarıyla iade edilecek verginin doğruluğunu tespit etmek, ya da iadeyi yeminli mali müşavir raporuna bağlamak suretiyle yerine getirilmesini sağlayabilir. Doğal olarak burada da iade sisteminin genelinde olduğu üzere iade alacak mükellefe seçimlik hak sunulması gerekir. Hal böyle olunca bir yandan karmaşa ve tartışmalı durumlara meydan verilmeden işin gerçeği ortaya çıkmış olur.

Yapılan işin metrekaresi, projesi, planı, varsa iş artışları ve buna ilişkin onaylar iade aşamasında elbette ki mali idare tarafından istenecek. 
Bunun ötesinde ayrıca işi yaptıran idarenin de bunları takip etmesi gibi bir zorunluluk bize göre uygulamayı zora sokan ve hayır sahiplerini de bir miktar yoran bir durumun ötesine geçemiyor. 
Ümit ederiz, bu güzel uygulamadaki bu ufak aksaklık da kısa bir süre içerisinde giderilir.


Bu yazı 183 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Temmuz 2019 Yurtdışı varlıkların milli ekonomiye kazandırılmasında yeni dönem
  • 28 Haziran 2019 Kur savaşları
  • 27 Mayıs 2019 Döviz kuru, enflasyon ve dış ticaret
  • 13 Mayıs 2019 Çalışanlara verilen Ramazan çekleri
  • 30 Nisan 2019 Sermaye artırım ve azaltımı aynı genel kurulda yapılabilir mi?
  • 15 Nisan 2019 Bir sorumlu bürokratlık örneği, beyanname sürelerinin yeniden düzenlenmesi
  • 1 Nisan 2019 Okul, yurt ve cami yapımında KDV istisnası
  • 18 Mart 2019 KDV oranları ve prefabrik konutlarda KDV uygulaması
  • 25 Şubat 2019 Muhtasar ve prim hizmet beyannamesinin birleştirilmesi
  • 4 Şubat 2019 Şirket kuruluşu ve imza beyannamesinin düzenlenmesi
  • 14 Ocak 2019 Vergisini düzenli ödeyenlere indirim uygulamasında iyileştirme yapılıyor
  • 2 Ocak 2019 Devlet, kanun, karar, uygulama
  • 17 Aralık 2018 Grup içi borçlanma konusunda hata TBMMden döndü
  • 3 Aralık 2018 Trafik kurallarının önemi
  • 19 Kasım 2018 İş dünyamızdan bir yıldız daha kaydı
  • 5 Kasım 2018 Örtülü sermaye uygulamasında istisna getirilebilir mi?
  • 23 Ekim 2018 Kurdaki iyileşme devam edecek mi?
  • 24 Eylül 2018 Döviz cinsinden işlemlerde TLye dönülecek
  • 10 Eylül 2018 Yapılabileceklerin sonuna gelinmedi
  • 27 Ağustos 2018 Kamu-özel el ele kriz yönetimi

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,694,659 µs