En Sıcak Konular

31 Ekim 2008

SSK Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır?ÇALIŞANLARIN SÖZCÜ'SÜ

SSK Yetim Aylığı Nasıl Bağlanır?

Annemden boşanan ve benden başka yasal mirasçısı olmayan SSK emeklisi babam yakın tarihte vefat etti. Velayetimin verildiği annemle oturuyor ve Anadolu Lisesinde okuyorum. Yetim aylığı bağlanması için nasıl ve hangi evraklarla başvurmalıyım? Türkan SERT/MANİSA

Sayın Okurum,

Vefat eden SSK sigortalılarının yaşları ne olursa olsun evli olmayan, evli olmakla beraber sonradan boşanan veya dul kalan kız çocuklarına ölüm aylığı bağlanabilmesi için, hak sahiplerinin örneği SGK’nın örnek olarak hazırladığı tahsis talep dilekçesini doğrudan SGK’ya vermesi veya posta yoluyla ya da elektronik ortamda göndermesi gerekiyor.

Başvuru Ankara’ya

Bu tahsis talep dilekçesini www.sgk.gov.tr internet adresinde formlar ve dilekçeler bölümünden bulabileceğiniz gibi SGK birimlerinden de bulabilirsiniz.

Tahsis talep dilekçesine 2 adet fotoğrafın yanında Nüfus İdaresinden alacağınız vukuatlı nüfus kayıt örneğini ekleyip (SGK Başkanlığı Sigorta İşleri Genel Müdürlüğü Tahsisler Dairesi Başkanlığı Balgat-ANKARA) adresine iadeli taahhütlü gönderin.  

Yüzde 50 oranında aylık bağlanır

Her ne kadar yetim çocuklara (Sigortalının kendisi yaşasaydı alacak olduğu aylığın) yüzde 25’i oranında aylık bağlansa da yetim çocuklardan kendisinden başka aylık alan hak sahibi bulunmayanların her birine yüzde 50 oranında yetim aylığı bağlanması gerekiyor.

Yetim aylığı GSS sağlayacak

Babanızdan dolayı ölüm tarihinden itibaren bağlanacak bu aylığı evleninceye veya çalışmaya başlayıncaya kadar alabileceksiniz. Bu yetim aylığını aldığınız sürece yaşınız kaç olursa olsun GSS primi ödemeden genel sağlık sigortasından da yararlanabileceksiniz.

SSK’lıların İsteğe Bağlı Ödeyerek Emekliliği İçin Parola Bin 259 (2)

Malûl annesi için yıpranma 1 Ekim’den başlıyor

12.01.1965 doğumlu, 15.10.1996 işe giriş tarihli, 3 bin 842 prim gün sayısına sahip ve isteğe bağlı prim ödemelerine devam eden annesinin 14.07.1982 ve 15.09.1984 tarihlerinde yaptığı iki doğumdan dolayı doğum borçlanması ve yüzde 95 özürlü olan kardeşinden dolayı erken emeklilikten yararlanıp yararlanamayacağını ve 01.10.2008’den itibaren ne yapmaları gerektiğini soran Banco55 rumuzlu okurumun annesi 5 bin 900 günü tamamlaması halinde 53 yaşını dolduracağı 12.01.2018 tarihinde veya artık hiç prim ödemeyerek 58 yaşını dolduracağı 12.01.2023 tarihinde emekli olabilecek. 5 bin 900 günü tamamlamasına kalan 2 bin 58 günün en fazla bin 259 gününü isteğe bağlı öderse sorun çıkmayacağını, aksi halde Bağ-Kur’dan emekli olma şartlarına tabi olarak normal emeklilik için 9 bin gün gerekeceğini belirtiyorum. Bu okuruma özürlü kardeşinin SGK Sağlık Kurulunca başka birinin sürekli bakımına muhtaç durumda olduğunun saptanması halinde annesinin 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren geçecek çalışma süresinin yüzde 25’i oranında yıpranma payı kazanmaya başlayacağını, ilk sigortalılık tarihinden önceki doğumların borçlanılması talebinin SGK’ca reddedildiğini de ilave ediyorum. Yasada bu konuda yasak olmadığı için ilk sigortalılıktan önceki doğumlar için yargıya başvurulabilir.

İŞVERENLER İÇİN ÇALIŞMA HAYATI

Kayıtdışının İzlenmesinde Bankaların Bilgilerinden Yararlanılacak

Bankaların veri tabanı kullanılarak, SGK’ya borçlarını vadesinde ödemeyen borçluların, işyeri ve ikamet adresleri ile hesap bilgileri ve hareketlerinin SGK’ca yetkilendirilen personele internet ortamında görüntülenmesi sağlanacak.

 

SGK’ca, gerekli alt yapının sağlanması ile SGK’ya borçlu olanların, bankalardaki hesaplarına elektronik ortamda haciz konularak, hacze tabi meblağların SGK hesaplarına aktarılması sağlanacak.

SGK’ca talep edilmesi ve işveren ile çalışanı arasında sigortalılık ilişkisinin tespiti amacıyla, ücret ödemesinin vadesiz mevduat üzerinden yapılması durumunda, mevduat sahibi ve para yatırılan kişinin ya da havale ile yapılması durumunda da havale gönderen ile havaleyi alanlara ait kimlik bilgileri SGK’ya bildirilecek.

SGK’ya bankalardan bilgi ve belge isteme hakkı ile SSGSS Yasası kapsamında ücretlerin 1 Ocak 2009 tarihinden itibaren bankalar vasıtasıyla ödenmesinin öngörülmüş olması birbiriyle örtüşen uygulamalar oluyor. Bu durumda, işverenlerin çalıştırdıkları işçilerin prime esas kazançlarını olduğundan daha az göstermeleri olasılığının düşük olması bekleniyor. Bununla birlikte yaşanan küresel ekonomik krizin ülkemizde meydana getirebileceği yansımalar da göz önüne alındığında 1 Ocak 2009 tarihinin ötelenmesi uzak bir ihtimal gibi durmuyor.

Gerek bizzat bankaya gidilerek gerekse de internet ve telefon bankacılığı aracılığıyla ilk defa mevduat hesabı açtırılması, tüm kredi taleplerinin sonuçlandırılması, kredi kartı ve çek karnesi verilmesinde, başvuru sahibinden alınacak “meslek bilgileri” ve “çalışılan yerin unvanı ve açık adresi” bilgileri olmadan işlem yapılmayacak ve alınan bu bilgiler sigortalılık kaydının teyidi amacıyla elektronik ortamda SGK’ya gönderilecek.

 

Bu bilgilerde değişiklik olması durumunda, bankalarca; bu kişilere ait Vatandaşlık numarası ile güncellenen meslek bilgileri SGK’ca belirlenecek dosya formatı ve ortamında alınacak. Alınan bu bilgiler altı aylık periyotlar halinde bankalardan istenecek hareket bilgileriyle güncellenecek.Bu yazı 9,449 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,801 µs