En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
1 Ağustos 2019

İş ve eğlenceİş ve eğlence 

Bir olay

Kurallara uyarım. Trafik kurallarına uymaya daha bir dikkat ederim. Çünkü trafik kurallarına uymak hayatınızı kurtarabilir. Örneğin, kemer taktığım için iki önemli kazada iki kez hayatım kurtuldu. Yine böyle kurallara uya uya gidiyordum. Kemerim bağlı idi ve hız limitinin 10 km altında seyahat ediyordum. Baktım, trafik denetleme. Gönlüm öylesine rahattı ki; biliyordum beni durdurmayacaklardı. Çünkü hızlı gitmemiştim, hatalı sollama yapmamıştım; benim ve eşimin kemerleri bağlı idi. O kadar eminim ki kendimden, bize geçin diyecekler ve ben de kornama hafifçe dokunarak onlara selam verecektim. Ama öyle olmadı. Genç bir trafik polisi arabayı sağa çekmem için işaret etti. Arabayı sağa çekerek durdum.

Arabanın yanına gelen genç polise, “Ne yaramazlık yapmışım ki, beni durdurdunuz memur bey” demek geçti içimden. Ama genç memurdaki yüzü görünce, onun yerine sadece gülerek “Günaydın” dedim. Genç memur, günaydınıma cevap vermedi. Yüzünde şöyle bir ifade algıladım: Sen biliyor musun günde kaç kişiyi durduracağım? Öyle herkese günaydın demekle başa çıkılır mı? Büyük bir ciddiyet içinde “Ehliyetiniz?” dedi. Suç üstü yakalanmış bir suçlu gibi hissettim kendimi. Acaba durumum bu kadar ciddi miydi? Bilmeden hangi kuralı çiğnemiştim? Merakla beklemeye başladık. Bu arada başka bir memurun da elinde bir bilgisayar tableti vardı; arabanın plakasına bakıyordu. Araba içinde tedirgin bekleyişimiz sürüyordu. Acaba ne olacaktı? Biraz sonra ehliyetimi almış polis memurunun arabaya doğru geldiğini gördük. Yüzünde yine o müthiş ciddi ifade vardı. Ben havayı yumuşatmak için “Temiz çıktım değil mi?” diye sordum. Sorumu dikkate almadı. Ehliyeti uzattı ve “Gidebilirsiniz” dedi. Teşekkür ettim, yolumuza devam ettik.

Bir yorum

Anadolu’da çok kullanılan bir deyim vardır: Ne yitirdin de, ne arıyorsun? Yukarıdakini okuyunca siz de şunu diyebilirsiniz: “Hocam, ne yitirdiniz de, ne arıyorsunuz? Ne bekliyorsunuz? Memur size hakaret etmemiş; sizi tartaklamamış, sizi dövmemiş; arabanızı alıkoymamış. Yani bir küçük bardakta fırtına koparıyorsunuz. Türkiye’de olduğunuzu unutuyor musunuz?”

Evet, bütün bu söylediklerinizde haklı olabilirsiniz. Ama artık 21. Yüzyılda yaşıyoruz. Devletin yüzü, yurttaşına daha sıcak olmalıdır. Yolunda giden birisini durduyorsunuz. O kişiyi yolundan, işinden alıkoyuyorsunuz. Onun yaşamından, dakikalarla sayılacak bir zaman da olsa, zaman alıyorsunuz. O kişiye verdiğiniz rahatsızlığı biraz olsun hafifletebilirsiniz. Size sarılıp özür dilemesini beklemiyorsunuz. Ama bir gülümseme, bir sıcak günaydın yardımcı olacaktır. Genç polis memuru “Ben sadece görevimi yapıyorum” da diyebilir. Ama görev onun görevi, benim görevim değil. Eğer görevini yaparken yurttaşa rahatsızlık veriyorsa, görevin bir parçası da yurttaşı rahatlatmaktır. Bu yüzyılda hizmet anlayışı bu olmalıdır.

O yaşamının baharındaki genç polis memuruna da bir şey hatırlatmak isterdim. Yaşam çok kısa. Böylesine ciddi, gerim gerim gerilerek görev yaparsa gün geçmek bilmez. Halbuki işine şöyle bakabilirdi: Ne zevkli bir işim var. Şimdi trafik kontrolü yapacağım. Ne kadar değişik insanlarla karşılaşacağım. Onlara güzel bir deneyim yaşatacağım ve ben de yaşayacağım. Tatil yerlerine ya da evlerine döndüklerinde bu kontrolü gülümseyerek anacaklar. Eğer olaya böyle bakarsa günü ve sonunda meslek yaşamı zevk içinde geçecektir.

Aslında genç polis memuru için söylediklerim, her meslek için geçerlidir. Eğer işinize eğlenceli bir oyun olarak bakarsanız, gününüz de eğlenceli geçer, güzel geçer. 
Yeter ki, yaşamın ne kadar kısa olduğunun farkına varın. Yeter ki, yaşam denen büyük oyunu fark edin...


Bu yazı 309 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 12 Aralık 2019 Kimin zamanı daha değerli?
  • 5 Aralık 2019 Kara cumalardan hayır-lı cumalara
  • 28 Kasım 2019 Saygı meselesi
  • 21 Kasım 2019 Zevkli yolculuklar
  • 14 Kasım 2019 Mizahın gücü
  • 31 Ekim 2019 Etik değerlerimiz erirken
  • 24 Ekim 2019 Sülale boyu nepotizm
  • 17 Ekim 2019 Dikiş makineleri ve Halil Usta
  • 10 Ekim 2019 Kendinizle olabileceğiniz bir yeriniz var mı?
  • 3 Ekim 2019 Yasaları hakkıyla uygulamalı
  • 26 Eylül 2019 Şeylerin interneti-IOT
  • 12 Eylül 2019 Müşteriden misafire
  • 5 Eylül 2019 İçi boşalan demokrasiler
  • 29 Ağustos 2019 Yaşadığımız afetler sadece bir başlangıç
  • 22 Ağustos 2019 İşi sevmek meselesi
  • 15 Ağustos 2019 Kirli Altın madenciliği
  • 1 Ağustos 2019 İş ve eğlence
  • 25 Temmuz 2019 Yüksek mahkeme yargıcının öğütleri
  • 18 Temmuz 2019 Bu dünyadan bir Lee Iacocca geçti (2)
  • 11 Temmuz 2019 Bu dünyadan bir Lee Iacocca geçti (1)
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14,152 µs