En Sıcak Konular

Ekrem Sarısu
Posta

Ekrem Sarısu
28 Mayıs 2009

Hisselide olsa iki dairesi olan emlak vergisi ödemek zorundaHisselide olsa iki dairesi olan emlak vergisi ödemek zorunda

|Posta Gazetesi| |28.05.2009|

Soru: Eşim ve ben emekliyiz. Evimizin yüzde 50 si benim, yüzde 50 si eşimin üzerindeyken,  ben emlak vergisinden muaftım. Eşim babasından kalan bir dairenin hissedarı olarak adına tapu kaydı çıkarıldı. Ancak,  dairede sağ olan annesi oturmaktadır. Annesi de emekli. Böyle bir durumda eşimde emlak vergisi muafiyeti kazanabilir mi?

Nuran TONGA

 Cevap: Brüt alanı 200 m2 ye kadar olan tek meskeni olan ve  emekli aylığından başka geliri olmayanlar, için sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanarak, vergi ödemiyorlar. Hisselide olsa bir den fazla evi olanlar bu avantajdan yararlanamıyor.  Eşiniz hisseli olarak iki daireye malik olduğundan, sıfır oranlı emlak vergisinden yararlanamaz. İki daire için hissesi oranında Emlak Vergisi ödemesi gerekir. Ancak, siz ve başka dairesi yoksa eşinizin annesi, sıfır oranlı Emlak Vergisi avantajından yararlanarak vergi ödemezsiniz.

 Babanızın dükkânına işyeri için kira ödenmiyorsanız stopaja gerek yok

Soru: Babama ait işyerinde ticari faaliyette bulunuyorum. Kira stopajı yaparak vergi dairesine yatırmam gerekiyor mu?

Battal AYALI

Cevap: Babanıza kira ödüyorsanız her ay kiradan yüzde 20 Gelir Vergisi Stopajı yaparak vergi dairesine yatırmanız gerekir. Ancak, babanıza kira ödemiyorsanız stopaj yapmanıza gerek yok. Ancak kira ödemiyorsanız, babanız işyerinin emsal kira bedeli üzerinden kira geliri beyan ederek, hesaplanan gelir vergisini ödemek zorunda.

 Vergi indirim hakkı için vergi dairesine başvurun

Soru: 23 Eylül 1976 doğumluyum.12 Ekim 1998 den beri çalışıyorum. Ve SSK primimde hiç kesinti yoktur. Benim 17 yaşından beri ayağımda sorunum var. Ve işe başlamada kısa bir süre önce Haydarpaşa  Numune Hastanesinden yüzde 40 lık iş göremezlik raporu aldım. Ama hiçbir yere başvuruda bulunmadım. Benim sizden isteğim;

 1-Erken emeklilik hakkından yararlanmak için ne gibi resmi yolları izlemem gerekli? Ve  daha ne kadar çalışmam gerekli?

 2-Ücretimden daha az Gelir Vergisi kesintisi yapılması için ne gibi resmi yolları izlemem gerekli?

Rıfat BAŞ

 Cevap: 1) 6 Ağustos 2003 tarihi itibariyle sizin gibi 3 yıldan fazla 6 yıldan az süredir sigortalı olan vergi indirim hakkı almış 3 ncü derece engelliler, emekli olmak için; 18 yıl sigortalılık süresi 4080 gün prim ödeme şartına tabi bulunuyor. Vergi indirim hakkı almanız halinde, 4080 gün prim ödemiş olmanız şartıyla 18 yıl sigortalılık sürenizi dolduracağınız 12 Ekim 2016 tarihinde yaş haddi aranmadan emekli olabilirsiniz. Sürenizi doldurduğunuzda Sosyal Güvenlik Kurumuna, 3 ncü derece engellilere tanınan hakla emekli olma talebiyle, sağlık raporunuzla başvuru yapmanızdan başka yapacağınız iş yok.

2) Vergi indirim hakkı almak için, bulunduğunuz yerdeki vergi dairesine başvuru yapmanız ve sevk edecekleri hastaneden en az yüzde 40 iş gücü kaybı raporu almanız gerekiyor.

  Sendika üyeliği nedeniyle işten çıkartılan işe iade davasını kazanır

Soru:  14 sene 5 yıldızlı otelin değişik departmanlar da olmak üzere kadrolu olarak çalıştım. Son 5 senedir de güvenlik bölümünde  sertifikalı olarak çalışmaktaydım.  Fakat  şirket güvenliği taşeron firmaya verince, işimize son verildi.  Kadromuz 8 kişiydi. Haber vermeden hepimizi çıkardılar. Tazminatlarımız hesabımıza yatırıldı. Fakat biz sendikalı olduğumuz için çıkarıldık. Sendika iş yerine geri dönüş davası açtı. Bizler 5188 sayılı yasaya tabiyiz. Acaba sendikanın açtığı geri dönüş davasını kazanma ihtimalimiz var mı?

Süleyman Kahyaoğlu-Mersin 

Cevap: İş Sözleşmenizin sendikaya üye olmanız nedeniyle fesih edildiğini mahkemede kanıtlayabilirseniz, işe iade davasını kazanabilirsiniz. Çünkü, güvenlik işi yardımcı işlerden sayıldığından işveren, her zaman işçinin tazminatını ödeyerek sözleşmesini fesih ederek ve işi taşerona verebilir. Bundan dolayı, iş akdinizin sendika üyesi olmanızı nedeniyle fesih edildiğini mahkemede kanıtlayamazsanız, davayı kazanamazsınız. 

Bir yıl hizmet süreniz varsa yıllık izin kullanabilirsiniz

Soru: Ben bir taşeron firmada yevmiyeci olarak çalışıyorum. Benim yıllık izin hakkım var mıdır? Yok mudur? Patronuma sordum; olmadığını söyledi. Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Nazım Dumanlı

 Cevap: Sorunuzdan; işverenle aranızda sürekli bir iş ilişkisi olmadığı, iş oldukça tam süreli çalıştığınız, iş olmadığı zamanda çalışmadığınız, dolayısıyla ücret almadığınız anlaşılıyor. Bu durumda; aynı işyerinde sigortalı olarak fiilen bir yıl çalışmanız varsa, 14 gün yıllık ücretli izine hak kazanırsınız.  

 Sosyal güvencesi olmayan dul kadın SSK dan yetim aylığı alır

Soru:1956 doğumluyum ve eşimden resmi olarak ayrılmış dul bir bayanım. Hiçbir sağlık güvencem ve maddi gelirim yoktur. Vefat eden sigortalı babamın üzerinden  maaş ve sağlık hizmetinden yararlanabilir miyim? Şu anda babamın maaşını annem almaktadır.
                                                                                                                           

Hatice TAN

 Cevap: Bekar, evlense de boşanan veya dul kalan kız çocukları; sigortalı olarak sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışmamaları ve kendi çalışmalarından dolayı bu kurumlardan gelir ve aylık almamaları şartıyla, ana be babasından dolayı SSK dan yetim aylığı alabilir. Sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak çalışmayıp, gelir ve aylık almadığınızdan, babanızdan dolayı SSK dan yetim aylığı alabilirsiniz.

 Askerlik borçlanmasıyla bir yıl erken emekli olabilirsiniz

Soru: 1 Temmuz 1968 doğumluyum. Sigorta başlangıcım 1 Eylül 1989 olup, 5300 prim ödemem var. Askerliğimi sigorta başlangıcından önce yaptım.480 gün askerlik borçlanması yaparsam, sigorta başlangıç tarihim ne olur? Ne zaman emekli olurum?

 

Cengiz KINALI-ADANA 

Cevap: Askerliğinizi sigorta başlangıç tarihinden önce yaptığınızdan borçlanmanız halinde, sigorta başlangıç tarihiniz 480 gün geri giderek 1 Mayıs 1988 olur ve emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5375 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olursunuz. Askerliğinizi borçlandıktan sonra prim ödemeseniz de, 50 yaşınızı dolduracağınız 1 Temmuz 2018 tarihinde emekli olabilirsiniz. 

İsteğe bağlıya 600 gün prim ödemenin riski yok

Soru: Annemin sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarih 1 Aralık 1975, bugün kadar 2280 gün prim ödemsi var. Emekli olmak için 1320 gün prim eksiği var. 720 gün 1.doğumu nedeniyle borçlanarak 720 gün kazanacak.  Geriye kalan 600 gün için isteğe bağlı devam mı edilmesi uygun olur? Yoksa sigortalı bir işe mi girmesi uygun olur?

Gökhan CÖRÜT
Cevap:
İsteğe bağlı prim ödemeleri 1 Ekim 2008 den itibaren Bağ-Kura sayılıyor. Son yedi yılda fazla prim ödenen kurumdan emekli olunduğundan, prim ödemesinin son 1260 gününü(3.5 yılını) isteğe bağlı ödeyenler, Bağ-Kur şartlarına tabi olarak emekli olma durumunda kalacaklar. Anneniz 600 gün prim ödeyerek emekli olabiliyorsa, isteğe bağlıya 600 gün prim ödese de SSK dan emekli olabilir. İsteğe bağlıya 600 gün prim ödemenin riski yoktur.
 Bu yazı 2,284 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 19 Temmuz 2019 SSKda 3600 günle 60, Bağ-Kurda 5400 günle 58 yaşa tabisiniz
  • 18 Temmuz 2019 Primi tamamlayanın yaş dolana kadar çalışma veya prim ödeme zorunluluğu yok
  • 17 Temmuz 2019 Kıdem tazminatı hakkı için 1300 gün daha prim ödemeniz gerek
  • 16 Temmuz 2019 SSK emekli kız çocuğuna yetim aylığı bağlamaz
  • 15 Temmuz 2019 Kıdem tazminatı alabilir yazısı alıp işverene ibraz etmelisiniz
  • 14 Temmuz 2019 Emeklilik tarihiniz 3 Mayıs 2020
  • 13 Temmuz 2019 5675 gün prim ödeyip 50 yaşı dolduracaksınız
  • 12 Temmuz 2019 57 yaşı dolduracağınız tarihte emekli olmanız mümkün
  • 11 Temmuz 2019 İhya işlemini için sigortalı çalışıyor olmanız lazım
  • 10 Temmuz 2019 Yurtdışı borçlanmasıyla hizmetinizi 15 tam yıla tamamlamalısınız
  • 9 Temmuz 2019 Eşiniz hizmet birleştirmesini geciktirdiği sürece borcu artar
  • 8 Temmuz 2019 Destek priminin iş kazası hariç emekliye hiç bir faydası yok
  • 7 Temmuz 2019 Bağ-Kur kaydını 1 Ekim 2008den itibaren yaptırabilirsiniz
  • 6 Temmuz 2019 53 yaşı dolduracaksınız
  • 5 Temmuz 2019 Yüzde 45 oranında çalışma gücü kaybınız varsa emekli olabilirsiniz
  • 4 Temmuz 2019 5675 gün prim ödeyip 50 yaşı doldurmanız gerek
  • 3 Temmuz 2019 6 ay doğum borçlanması yapıp 420 günde prim ödemelisiniz
  • 2 Temmuz 2019 İkramiye alma hakkınız yok
  • 1 Temmuz 2019 İşverene kıdem tazminatı alabilir yazısı ibraz etmeniz gerekiyordu
  • 30 Haziran 2019 Yaşı değiştirecek kadar askerliğiniz yok

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,712,768 µs