En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
29 Mayıs 2013

E-devletin böylesi ABde yok Türkiye Avrupaya örnek olurE-devletin böylesi AB’de yok Türkiye Avrupa’ya örnek olur

 

Akşam Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı’ndan (ISSA) Türkiye’ye büyük övgü geldi. ISSA Genel Sekreteri Konkolewsky, e-reçete, hastanelerde kullanılan avuç içi okuma yöntemi, ayrıca bir günde emekli aylığı bağlanabilmesi gibi uygulamaların AB ülkelerinde bile oldukça sınırlı olduğunu ifade etti

Bu yıl Uluslararası Sosyal Güvenlik Teşkilatı (ISSA), Avrupa Bölgesel Sosyal Güvenlik Forumunu 28 – 30 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenliyor. ISSA tarafından düzenlenen Foruma, Türk Sosyal Güvenlik Kurumu ev sahipliği yapmakta. Forum, sosyal güvenlik yöneticilerini, politika yapıcılarını, araştırmacıları ve uluslararası ve bölgesel örgütlerin temsilcilerini bir araya getirmekte. 

64 yıldır üyeyiz

Etkinliğin, ileriye dönük bir yol haritası çizilmesi ve Avrupa’da dinamik sosyal güvenliğin rolünü tartışma fırsatı sunmasının yanı sıra, Kasım 2013 tarihinde Katar’ın Doha Şehrinde düzenlenecek Dünya Sosyal Güvenlik Forumu öncesinde önemli bir mihenk taşı olacağı söylenebilir. ISSA dünya çapında ulusal sosyal güvenlik kurum ve kuruluşlarını bir araya getiren başlıca uluslararası örgüt. ISSA’nın amacı, sosyal güvenlik yönetiminde mükemmelliği destekleyerek küreselleşen dünyada sosyal bir boyut olarak dinamik sosyal güvenliği teşvik etmek. 
1927 yılında kurulan ISSA Sekreterliği, Cenevre’deki Uluslararası Çalışma Örgütü binasında yer almakta. Teşkilatın, 150’yi aşkın ülkeden yaklaşık 340 üyesi bulunmakta. Türkiye’de 1949 yılında o zamanki adıyla Sosyal Sigortalar Kurumu aracılığıyla bu örgüte üye oldu.    
Öte yandan ISSA üyeliğinin dayandığı  dört stratejik hedef bulunuyor. Bunlar üye kurumlara gerekli bilgileri sağlamak ve bu bilgilerin uluslararası boyutta yaygınlaştırılmasını temin etmek, üyelere sosyal güvenlik alanında uluslararası platform ve ağlar sunmak,uluslararası seviyede dinamik sosyal güvenlik yaklaşımını teşvik etmek ve üye lereyüksek hizmet garantisi vermek.
 
Emekli aylığı bir günde bağlanıyor

SGK’nın ev sahipliği yaptığı bu toplantıya ben de katıldım, programı hem akademisyen ve yazar olarak takip ettim. Genel olarak gerek ISSA yönetimi gerekse üye ülke temsilcileri, Türkiye’nin 2008 yılında devreye soktuğu yeni sosyal güvenlik sistemini olumlu değerlendiriyor. Konuşma fırsatı yakaladığım ISSA Genel Sekreteri Hans-Horst Konkolewsky, Türkiye’nin sosyal güvenlik reformu çerçevesinde sosyal güvenlik alt yapısına yönelik düzenlemelerden övgüyle bahsetmekte. E-reçete, hastanelerde kullanılan avuç içi okuma yöntemi, bir günde emekli aylığı bağlanabilmesi, bütün işlemlerin elektronik ortamda yapılabilmesi gibi uygulamaların AB’de bile oldukça sınırlı olduğunu, bu nedenle Türkiye’nin devrim niteliğindeki uygulamalarının diğer ülkelere örnek olabileceğini ISSA Genel Sekreteri belirtmekte.


Vatandaş hakkını bilmiyor

Konkolewsky’nin Türkiye’ye ilişkin bir takım çekinceleri de bulunmakta. Özellikle Genel Sağlık Sigortası’nın tüm vatandaşları kapsamasının önemli olduğunu ancak hizmet kalitesinin ne olduğu ya da kaliteli bir sosyal güvenlik ve sağlık hizmetinin de verilip verilemediğinin de sorgulanması gerektiğini söylemekte. Diğer yandan Konkolewsky, sosyal güvenlik alanında yapılması gereken asıl işin vatandaşlara haklarını öğretmek olduğunu, Türkiye’de de bu yönde daha fazla çaba harcanması gerektiğini söylüyor. Ayrıca kendisinin ilginç bir değerlendirmesi de sosyal güvenlik konusunda ILO ve Dünya Bankası görüşlerinin birbirine yaklaştığı yönünde. Konkolewsky Dünya Bankası’nın neo – liberal, daha fazla özel sektöre dayanan sosyal güvenlik anlayışının giderek kırıldığını ve ILO anlayışına paralel olarak devletin garantörlüğünde bir sosyal güvenlik anlayışını benimsediğini de söylüyor. 


Kim de bizi örnek gösterdi

Türkiye’ye son zamanlarda gelen tek övgü e-devlet alanında değil. Geçen günlerde Dünya Bankası Başkanı  Jim Jong Kim de yaptığı bir açıklamada 2005 yılından beri Türkiye’de yapılan sağlık reformlarının dünyaya örnek nitelikte çalışmalar olduğunun altını çizmiş ve bizi diğer ülkelere örnek göstermişti. Böylece 1 ay geçmeden Türkiye iki övgüyü kaptı.


Bu yazı 1,187 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,447 µs