En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
1 Eylül 2013

ESNEK ÇALIŞMA İŞLER HALE GETİRİLİYORESNEK ÇALIŞMA İŞLER HALE GETİRİLİYOR

Esnek çalışma yöntemi özellikle gelişmiş ülkelerde işsizlikle mücadelede kullanılan bir yöntem.Hollanda’da istihdam edilen kişilerin yarısı part  time çalışıyor. Bu oran kadınlarda yüzde 77. Yaniçalışan her dört kadından üçü part  time işlerde. Türkiye’de toplam istihdamın sadece yüzde 12.8’i part  time istihdam içerisinde. Ülkemizde kadınlar içerisinde bu oran yüzde 25.3.
Esnek çalışma yöntemlerini uygulayan ülkelerde part  time çalışanların sosyal güvencelerinin yan uygulamalar ile sağlandığını ve bunun yanında özellikle nüfusun yaşlanmasını önlemek adınaçocuk sayısının artırılmasına yönelik teşvikler düzenlendiğini görüyoruz.

Özel istihdam büroları geçici işçi tedarik edecek

Geçici iş ilişkisi esnek istihdam modelleri içerisinde en çok tartışma yaratan çalışma biçimi. Dahaönce Meclis’ten geçen yasa, Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmayınca, hayata geçememişti. Bu sefer sosyal tarafların katılımının öngörüldüğü ve gerekli önlemlerin alındığı bir yapının hayata geçirilmesi hedefleniyor.
Buna göre öncelikle İŞKUR tarafından yetkilendirilmiş özel istihdam bürolarının geçici iş ilişkisi kurmasına izin verilecek. Özel istihdam büroları, işverenlerle geçici işçi tedarik sözleşmesi yaparak, bünyelerindeki işçileri o işverenlere devredecek. Geçici iş ilişkisi kurulması esas değil istisna olacak. Mevsimlik işler, bir işçinin askerlikhamilelik gibi nedenlerle çalışamadığı durumlar geçici iş ilişkisinin ilk hedefi konumunda. Bu durumdaki kişiler için geçici iş ilişkisinin kurulması sağlanacak. Böylece hem işverenler geçici süre ile yararlanamadığı personel yerine kalıcı bir istihdam ve bunun getireceği yeni yüklere katlanmayacak, çalışanlarda askerlik, hamilelik gibi nedenlerle işlerinden olmayacak.
Geçici iş ilişkisinin sürekli hale gelmesini engellemeye yönelik olarak işyerinde geçici olarak çalıştırılabileceklerin sayısı ve yine geçici iş ilişkisinin süresine ilişkin sınırlar belirlenecek.

Uzaktan çalışma gelebilir

Uzaktan çalışma, özellikle eğitim düzeyi yüksek kişiler tarafından tercih edilen bir istihdam modeli.Kişi işverene bağlı olarak iş görme borcunu yerine getirmekle birlikte, bu işi işyeri çatısı altında değil, kendi evinden yapabilir. Özellikle trafik, otopark sorunu olan büyükşehirlerde bu tip çalışma sadece çalışan kişiye değil şehir hayatına da katkı sağlamakta. Kişi işverenin denetimi altında olmaksızın kendisine verilen işi yerine getirebilmekte ve bunun karşılığında ücretini almakta.
Uzaktan çalışma konusunda Çalışma Bakanlığı yasal hazırlık içinde, konu esneklik çerçevesinde önümüzdeki dönemde yasa teklifi olarak Meclis’e gidecek.
Uzaktan çalışmanın ücret ve sigorta bildirimine ilişkin sıkıntılarının çözülmesi halinde, özelliklebilişim, reklamcılık gibi sektörlerde çok yoğun olarak kullanılabileceği kanaatindeyim. Eğitim düzeyi yüksek, kendisine verilen iş için gerekli süre sınırına riayet edebilecek ve işverene bağlı olmaksızın çalışabilecek nitelikteki personelin, herhangi bir hak kaybına uğramaksızın çalışmasına imkân sağlayacak uzaktan çalışma, hem uzaktan çalışan kişiye, hem de özellikle büyükşehirlerde toplumsal hayata katkı sağlayacaktır.
Son dönemlerde büyükşehirlerde bu tip merkezlerin ortaya çıktığı ve işyerine bağlı olmaksızın çalışan kişilere faksinternet gibi imkânlar sunulduğunu görüyoruz. Yani öncelikle toplumsal hayatın bu yönde değiştiğini daha sonra hukuki yapının bu tip çalışanların hak kayıplarını önlemeye yönelik mekanizmalar kurguladığını söylemek mümkün.

Esnek çalışma bizde de var

Esnek çalışma modellerinin bir bölümü İş Kanunumuzda mevcut. Fakat yapılan araştırmalar ülkemizde işverenlerin, esnek çalışma modelleri ve bu modelleri nasıl uygulayacakları konusunda bilgi sahibi olmadıklarını gösteriyor.
Çalışma Bakanlığı, ekim ayında Meclis’in açılmasıyla birlikte yeni bazı yasal düzenlemelerin olabileceğinin sinyalini verdi.
Buna göre, esnek çalışma modellerinin özellikle çalışan anneleri ve kadın istihdamının yoğun olduğu sektörleri rahatlatacak şekilde ve yine askerlik nedeniyle işinden ayrılmak zorunda kalan kişilerin sorunlarını hafifletmek amacıyla düzenleneceği konuşuluyor. Bunun yanında tabii ki, en çetrefilli ve üzerinde tartışılacak konu geçici iş ilişkisi.Bu yazı 2,329 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  16,454 µs