En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
23 Ekim 2014

Yurtdışında çalışma ve emekli aylıklarıYurtdışında çalışma ve emekli aylıkları

 

 


Millliyet

 


Soru: 1 yıl önce Almanya’da çalışmaya başlamam nedeniyle emekli aylığım kesildi. Dava açmadım ama yönetmeliğin değiştiğini duydum. Emekli aylığımı bağlatmak için ne yapmam gerekiyor?

CEVAP: SGK’nın bu uygulaması yani yurtdışında çalışmaya başlayan emeklilerin aylıklarını kesmesi, mahkemelerce haksız bulunarak iptal ediliyordu. Hazırlanan yeni genelgeyle yalnızca 1 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olmuş ve emekli aylığı 5510 sayılı Kanuna göre bağlanan emekliler yurtdışında çalışmaya başlarlarsa emekli aylıklarını kaybedecek. Diğer emekliler yurtdışında çalışmaya başlasalar bile emekli aylıklarını almaya devam edebilecek.

Genelgeyle 1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olmuş ve kendilerine emekli aylıkları bağlı oldukları SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı Kanunu’na göre bağlanmış emekliler aylıklarını almayı sürdürerek yurtdışında çalışmaya devam edebilecek.

İlk kez 1 Ekim 2008 öncesi sigortalı olan fakat emekli aylıkları 1 Ekim 2008’den sonra bağlanmış emekliler de yurtdışında çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıklarını kaybetmeyecek. 1 Ekim 2008 sonrası ilk kez sigortalı olan ve emekli aylığı 5510 sayılı Kanun uyarınca bağlanacak emekliler ise yurtdışında çalışmaya başlamaları halinde emekli aylıklarını kaybedecekler. Diğer yandan şu anda Türkiye ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamış bir ülkede çalışan emekliler için ilgili sözleşmeye bu yönde bir madde eklenirse ileride emekli aylığının kesilmesi söz konusu olabilir. Sizin durumunuzdaki emekliler SGK genelge ile uygulamayı değiştirdiği için en yakın SGK merkezine giderek dilekçe vermeleri halinde kaybettikleri aylıklarını bağlatabilirler. Ayrıca, haksız olarak alınan emekli aylıklarına dair SGK’nın borç çıkarttığı emekliler de bu borçlarından kurtulacak. Fakat SGK’nın geçmişe yönelik ödemediği emekli aylıkları için kuruma dava açmak gerekiyor. 

Soru: İsteğe bağlı sigortasını ödeyen biri emekliliğine son bir yıla kala bu tutarı artırır ise emekli maaşını etkiler mi? Hesaplamalar ne şekilde yapılıyor?

CEVAP: Emekli maşı hesaplanırken bütün çalışma hayatınız boyunca ödediğiniz primler dikkate alınır. Paranın bugünkü değeri hesaplanır, aylık bağlama oranı ilgili dönemdeki mevzuata göre değerlendirilir ve emekli aylığınız ortaya çıkar. Dolayısıyla son bir yıldaki ödemelerinizi artırmanız emekli aylığınızı önemli ölçüde artırmaz. Hatta 1999 ve 2008 öncesi daha fazla çalışması olan kişiler için çalıştıkça veya isteğe bağlı olarak prim ödedikçe emekli aylığı düşebilir.

Bu nedenle isteğe bağlı sigorta primi ödeyerek emekli olmak isteyen kişiler ancak uzun süre ortalama prim miktarını yüksek tutarak emekli aylıklarını yükseltebilir. Sadece son iki yıl yüksek meblağdan prim ödenmesi emekli aylığını artırmaz. Diğer yandan 1999 öncesinde aylık bağlama oranı yüksek olduğu için 1999 öncesi sigortalılık süresi fazla olanlar bu dönemdeki ödedikleri primin daha yüksek miktarını emekli aylığı olarak alabilir. 1999-2008 arası dönemde sigortalılıkları bulunan kişiler 1999 öncesine oranla daha düşük bir orandan emekli aylığı alabilecek. 2008 sonrası ise emekli aylığı alabilmek için en düşük oranın söz konusu olduğu dönemdir. Dolayısıyla her üç dönemde de çalışmaları bulunan kişiler için bazen prim ödeme gün sayısını doldurmak için düşük miktardan prim ödenmesi emekli aylıklarını düşürücü etki yapabilmektedir.


Bu yazı 1,365 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 17 Ağustos 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  13,595 µs