En Sıcak Konular

Cem Kılıç
Milliyet Gazetesi

Cem Kılıç
1 Kasım 2015

Dedemin aldığı maaşı babam alabilir mi?Dedemin aldığı maaşı babam alabilir mi?

 

 

Posta

 

Soru: 4 Mart 2004 tarihinde annem Devlet memuru iken emekliliğine 8 ay vardı ve vefat etti. Babam çalışan devlet memuruydu. 2013 yılında emekli oldu. Kardeşimde erkek 14 Nisan 1989 doğumludur. Annemin maaşının belli kısmını babam-kardeşim ve annemim babası(dedem) alıyordu. Dedem 25 Haziran 2015 yılında öldü. Dedemin aldığı maaşı babam alabilir mi? Kardeşimin yaşı 25'i geçtiğinde erkek olduğundan babam yine bu maaştan da faydalanabilir mi? Faydalanabilirse ne yapmamız gerekmektedir? Veya Babam annemden tek başına maaşın yüzde kaçından faydalanabilir?

Mehmet ER

Cevap: Babanız da, anneniz gibi Emekli Sandığı(memur) emeklisi olduğundan, annenizden dolayı yüzde 50 oranında dul aylığı bağlanmıştır. Dedenizin ve kardeşinizin kesilen aylığı babanıza bağlanmaz. Fakat babanız annenizden dolayı 1.210 liradan az aylık alıyorsa, alt sınır aylığı uygulaması nedeniyle, aldığı aylık dedenizin ve kardeşinizin aylığının kesilmesiyle 1.210 liraya yükseltilir.

Eksik primi yurtdışı borçlanmasıyla tamamlayıp emekli olabilirsiniz

Soru: 1970 Almanya doğumluyum. İlkokul, ortaokul lise ve yüksekokulu Almaya’ da okudum.  2000 senesinin Mart ayına kadar Almaya’ da bulundum ve çalıştım. 1988 senesinde Almanya’da part-time çeşitli kurumlarda çalıştım. Okul sonrası 1992 den 2000 senesine kadar tam zamanlı olarak çalıştım. 2000 senesinin Mayıs ayında Türkiye’ ye kesin dönüş yaptım. 2001 senesinden itibaren Türkiye’de çalışıyorum. Sorum; eksik gün sayımı Almanya’daki çalışma süremi borçlanarak tamamlayarak, emekli olmam mümkün mü? Ne zaman emekli olabilirim ve bu yolu takip etmem için ne yapmam lazım?

L.CİKİK

Cevap: Sorunuzu bayan okur olduğunuz varsayımına göre cevaplandırıyoruz. Yurtdışı çalışma sürenizi borçlanmanız halinde, Almanya’daki sigorta başlangıcınız Türkiye’de de sigorta başlangıcı sayılır. Almanya’da 1988 de 18 yaşını doldurduğunuz tarihten sonra sigortalı çalışmaya başladığınızı ve borçlandığınızı varsayarsak, Türkiye’de emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi, 5300 gün prim ödeme ve 45 yaş şartlarına tabi olursunuz. Türkiye’de 2001’den beri aralıksız olarak prim ödüyorsanız, muhtemelen 5000 gün civarında prim ödemeniz var. Almanya’daki çalışma sürenizin 300 gününü(Türkiye’deki priminiz 5000 günden az ise, toplam priminizi 5300 güne tamamlayacak kadarını)  borçlanarak toplam prim ödemenizi 5300 güne tamamlayacağınız tarihte 45 yaşınızı da doldurmanız şartıyla emekli olabilirsiniz.

Emekli iken bitirilen üst öğrenim dereceyi etkilemez

Soru: 1987 yılında devletten 22 yılda emekli oldum. bu arada Eskişehir üniversitesi eğitim ön lisansını bitirdim. Devlete geçmeden 12 yıl özel inci abla ilköğretim  okulunda öğretmenlik yaptım; daha sonrada moda palmiye anaokulunda 6 müdürlük yaptım. Özelde çalışmalarım devlete geçer ise (6+12) yıl 18 yıl bir fiil çalıştım. 4/2 sinden ayrıldığım için özellerde sayılıp 3/1 ine gelebilir miyim? Yeşil pasaport alabilir miyim? Maaş artışım alabilecek mi? Tazminat hakkım olur mu?

Sevda OLCAYSOY

Cevap: Üst öğrenim nedeniyle intibak,  sadece memur olarak görev yapmakta iken öğrenim değişikliğinde yapılmaktadır. Emekli olduktan sonra üst öğrenimlerin bitirilmesi intibakı etkilemiyor. Sadece emekli olduktan sonra tekrar memuriyete başlanması halinde, yeniden intibak yapılıyor. Dolayısıyla, emekli olduktan sonra bitirmiş olduğunuz ön lisans programına göre intibakınız yapılmayacaktır.

Amcanız hizmet tespit davası açabilir

Soru: Amcam 1975’te 4 yıl orman bekçiliği yapmış. Fakat kendisini sadece bir yıl sigortalı göstermişler. Tespit davası için 5 yıllık bir süre söz konusu. Bu konuda ne yapabiliriz.

Celal DOĞAN

Cevap: Amcanız hiç sigortalı gösterilmese, işten ayrıldığı tarihi takipten yılbaşından itibaren, zamanaşımı süresi olan 5 yıl içinde hizmet tespit davası açması gerekirdi.  Ancak bir yıl sigortalı göstermişler, diğer 4 yıl gösterilmesini yeni öğrendiği için amcanız hizmet tespit davası açabilir. Ancak davayı kazanabilmesi için, bildirilmeyen çalışma süresini mahkemede şahit veya belgeyle kanıtlaması gerekir.


Bu yazı 920 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 16 Ağustos 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 17 Temmuz 2019 Doğum borçlanması hakkında her şey
  • 16 Temmuz 2019 Arabulucu sonrası aranız bozulursa...
  • 10 Temmuz 2019 Ücret eşitsizliği artıyor
  • 8 Temmuz 2019 Engelli aylığı ve evde bakım parası zamlandı
  • 3 Temmuz 2019 Rekabette yapay zeka ile rol kapacağız
  • 1 Temmuz 2019 Sağlığınızı bozan iş tazminata sebep olur
  • 28 Haziran 2019 Staj hakkında bilinmesi gereken her şey
  • 19 Haziran 2019 Bahşiş ücrete eklenir tazminat hesabına girer
  • 17 Haziran 2019 Toplu sözleşmede yapıcı zemin oluştu
  • 16 Haziran 2019 İşçiye yol izni vermek zorunlu
  • 15 Haziran 2019 İşe yeni başlayan avans izin kullanır
  • 12 Haziran 2019 Üniversite mezununa sağlık 2 yıl ücretsiz
  • 10 Haziran 2019 Fazla çalışma mı primli ücret mi?
  • 9 Haziran 2019 Mevsimlik sözleşmede kıdem ve ihbara dikkat
  • 8 Haziran 2019 'Sandık'ta ne yenilikler var?
  • 7 Haziran 2019 TİSKte başkanın gündemi teknoloji
  • 29 Mayıs 2019 Gecikme değil Niyet önemli
  • 27 Mayıs 2019 İşleri telafi edin tatili uzun yapın
  • 22 Mayıs 2019 Bayram ikramiyesi haftaya hesapta
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  14,037 µs