Piyasalar

24 Haziran 2018, Pazar tsi
°C

En Sıcak Konular

Dolarda düşüş devam etti

15 Haziran 2017 09:06 tsi
Dolarda düşüş devam etti Dün ABD mayıs ayı enflasyon verisinin ardından son 6 ayın en düşük seviyesini gören dolar kuru bu sabah 3.4860 seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Dolarda düşüş devam etti

Dünya 

Dün ABD mayıs ayı enflasyon verisinin ardından son 6 ayın en düşük seviyesini gören dolar kuru bu sabah 3.4860 seviyelerinden işlem görmeye başladı.

ABD Doları dün açıklanan zayıf ekonomik veriler sonrası, bu yılın ilerleyen dönemlerinde Fed tarafından bir faiz artışı daha yapılıp yapılmayacağına ilişkin yatırımcıların şüphelerinin artması üzerine kayıp yaşadı.

Ayrıca Washington Post'un Trump'ın inceleme altında olabileceği haberi de dolar üzerinde etki yarattı.

Bu gelişmeler çerçevesinde dün 3.4910 seviyesinden kapanan dolar/TL kuru bugün sabah ilk işlemlerde 3.4860 seviyesinde. 

Euro/TL ise 3.9146'dan işlem görürken, euro/dolar 1.1221 seviyesinde yer alıyor.

Diğer taraftan doların diğer altı büyük para birimi karşısındaki hareketlerini takip eden dolar endeksi hafif gerileyerek 96.915 seviyesine indi, fakat zayıf verilerin hemen sonrasında gerilediği 96.323 seviyesinin üzerinde kalmaya devam etti.

Dolar yen karşısında erken saatlerdeki kayıplarından toparlanarak yatay bir seyre geçti ve 109.54 yenden işlem gördü. Euro da değişiklik göstermedi ve 1.1217 dolardan işlem görerek yedi ayın zirvesi olan 1.1296 doların altındaki seyrini sürdürdü.

6 ayın en düşük seviyesi görüldü

Dolar/TL, dün ABD mayıs ayı enflasyon verisinin ardında 3.49 seviyesinin altına indi. Veri öncesinde 3.5125 seviyesinde bulunan dolar/TL kuru, açıklanan verilerden sonra 3.4840 ile 16 Aralık 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD’de mayıs ayı enflasyonu yıllık bazda beklentilerin aşağısında yüzde 1,9 artış kaydetti.

Dolar/TL kuru için euro/dolar paritesinin önemine dikkat çeken analistlere göre, euro/dolarda 1.13 üzerine bir hareket olmadığı sürece kurda 3.50 altı denense de bu seviyenin altında kalıcı bir hareketin yaşanması zor. Piyasalar, Fed toplantısının ardından bugün yapılacak olan TCMB Para Politikası Kurulu toplantısını bekliyor.Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">14993 µs </span>