En Sıcak Konular

TOKİ'nin hedefi bu yıl 65 bin konut

20 Ekim 2017 09:18 tsi
TOKİ'nin hedefi bu yıl 65 bin konut TOKİ Başkanı Ergün Turan, durmaksınız yeni konut üretmeye devam ettiklerini belirterek, “Geçen yıl 65 bin konutu ihale ettik. Bu yıl ekim ayı itibarıyla 50 bin konuta yaklaştık. Hedefimiz 60-65 bin nitelikli konutu ihale etmek” dedi.

TOKİ'nin hedefi bu yıl 65 bin konut

Star 

TOKİ Başkanı Ergün Turan, durmaksınız yeni konut üretmeye devam ettiklerini belirterek, “Geçen yıl 65 bin konutu ihale ettik. Bu yıl ekim ayı itibarıyla 50 bin konuta yaklaştık. Hedefimiz 60-65 bin nitelikli konutu ihale etmek” dedi.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) dar gelirliye konut üretmeye devam ederken, deprem gerçeği olan Türkiye’de de dönüşümü sürdürüyor. TOKİ Başkanı Ergün Turan Geçen yıl 65 bin konutu ihale ettiklerini, bu yıl ekim ayı itibarıyla 50 bin konuta yaklaştıklarını kaydeden Turan “Hedefimiz bu yıl da 60-65 bin nitelikli konutu ihale etmek” dedi.

Mimarlık ve şehircilik uygulamalarında ‘mahalle’ odaklı fikir ve arayışların önünü açabilmek amacıyla TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO tarafından ‘Mahalle’ teması ile düzenlenen 7 İklim 7 Bölge Ulusal Mimari Kentsel Tasarım Fikir Yarışması sonuçlandı. 35 eserin ödüllendirildiği törende konuşan TOKİ Başkanı Turan, her mesai gününde 250 konut projelendirmek, ihale etmek ve üretmek zorunda olan bir kuruluş olduklarının altını çizdi. Turan “Bu anlamda özgün projeler geliştirmek zor bir iştir bu ancak Türkiye’nin birikimi olan teknik arkadaşların mimar ve şehir plancıların bu vesileyle TOKİ’ye girişiyle olacaktır” diye konuştu. TOKİ İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirilen ödül töreninde, mimarlık dünyası ve sektör temsilcileri bir araya geldi. 

PROJELER HAYATA GEÇECEK

TOKİ ve iştirak şirketi Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen ve 123 projenin değerlendirildiği yarışmada, 35 eser ödül almaya hak kazanırken Turan bu konuda yaptığı açıklamada ise “Projeler kağıt üzerinde kalmayacak. 2014’te düzenlediğimiz mimari yarışmasının ödüllü eserleri, 11.250 konutu kapsayan özgün tasarımlar olarak üretimdedir. Aynı şekilde ödüllü mahallerimizi de, nihai bir değerlendirmeyi takiben katıldıkları coğrafi bölgelerde inşa etmeye başlayacağız” dedi.

GENÇ MİMARLARA FIRSAT

“Projelerde önceliğimiz bölgesel çizgiler ve iklim koşullarıyla uyumlu, insanların uzun yıllar boyunca kaliteli ve huzurla yaşayabileceği bir yaşam alanının olmasıdır” diyen Turan, şöyle devam etti: “Çok katlı yapılar yerine yatay mimari ile daha düşük katlı, hastanesi, okulu ve ibadethaneleriyle kendi içinde merkezi bulunan hayat merkezleri kurmayı hedefliyoruz. Yarışmalarla birlikte mimarlık öğrencileri ve genç mimarlarımıza kendilerini geliştirme ve ülkemiz mimarisini hak ettiği noktalara çıkarma fırsatı sunuyoruz. Ülke olarak elimizde yüzyıllara dayanan Türk mimari örnekleri var ve biz bunu bir fırsat olarak görüp iyi değerlendirmeliyiz.”Bu haber 231 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">31197 µs </span>