En Sıcak Konular

Dolara Trump desteği

20 Ekim 2017 09:59 tsi
Dolara Trump desteği Dün 3.66 seviyesinin altına sarkarak 3.6550’ye kadar inen dolar/TL bu sabah ilk işlemlerde 3.66 seviyesinde. Yurtiçi piyasada ABD ile ilişkiler ve AB Liderler Zirvesi yakından izleniyor.

Dolara Trump desteği

Dünya 

Dün 3.66 seviyesinin altına sarkarak 3.6550’ye kadar inen dolar/TL bu sabah ilk işlemlerde 3.66 seviyesinde. Yurtiçi piyasada ABD ile ilişkiler ve AB Liderler Zirvesi yakından izleniyor.

ABD'de bütçe tasarısının onaylanması ve Fed başkanlığına para politikasında sıkılaştırma yanlısı bir ismin getirilmesi ihtimali dolara destek veriyor. Dolar/TL haftanın son işlem gününe 3.66 seviyelerinde başlıyor.

ABD Senatosu, Cumhuriyetçilerin Demokratların desteğini almadan vergi kesintisi tasarısını geçirmesine imkan verecek 2018 mali yıl bütçe tasarısını onayladı. Cumhuriyetçilerin ağırlıkta olduğu Senato bütçe tedbirleri tasarısını 49'a karşı 51 oyla kabul etti. Söz konusu tasarı ile önerilen vergi kesintileri, 10 yıllık süreçte bütçe açığının 1.5 trilyon dolara kadar daha yükselmesine neden olacak. Böylece ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD vergi yasasını revize etme isteği önemli bir engeli aşmış oldu.

ING Menkul Araştırma ve Strateji Bölüm Müdürü Pınar Uslu, "ABD'de 2018 yılı mali yıl bütçe tasarısının onaylanması doları desteklerken, bu sabah itibarıyla TL dahil gelişmekte ülke para birimlerinin dolar karşısında değer kaybettiğini görüyoruz" dedi ve şöyle devam etti:
"ABD ile Türkiye arasındaki vize konusunun çözüleceği umudunu artıran haberler olumlu. Önemli bir verinin bulunmadığı bugün, AB liderler zirvesinden Türkiye ile ilgili yapılacak değerlendirmelerin yansıması yurt içi piyasalarda geçici de olsa etkili olabilir. Kurda bugün 3.65-3.64 aralığının destek olmaya devam etmesini bekliyorum, 3.68-3.69 aralığı ise direnç olarak izlenebilir."

Uslu, Hazine'nin gelecek haftaki yüklü ihalelere gelecek talep ve ihalelerde oluşacak faizin yurt içi tahvil piyasasının hareketli olmasına ve işlem hacminin artmasına yol açabileceğini söyleyerek, "Bugün 2 yıllık tahvilin bileşik faizinin yüzde 12.20-12.30; 10 yıllık tahvil faizinin de yüzde 11.35-11.45 aralığında hareket edeceğini düşünüyorum" dedi.Bu haber 318 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">13814 µs </span>