En Sıcak Konular

Küresel piyasalarda belirsizlik hakim

20 Kasım 2017 09:34 tsi
Küresel piyasalarda belirsizlik hakim Küresel piyasalar, ABD'de vergi reformuna ilişkin belirsizlikler ve Almanya'da koalisyon kurma çabalarının sonuçsuz kalmasının neden olduğu tedirginlikle negatif bir seyir izliyor.

Küresel piyasalarda belirsizlik hakim

Dünya 

Küresel piyasalar, ABD'de vergi reformuna ilişkin belirsizlikler ve Almanya'da koalisyon kurma çabalarının sonuçsuz kalmasının neden olduğu tedirginlikle negatif bir seyir izliyor.

ABD'de vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin devam etmesi, beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilere karşın pay piyasalarının cuma günü satış ağırlıklı bir seyir izlemesine neden oldu.

Geçen haftanın son işlem gününde Dow Jones endeksi yüzde 0,43, S&P 500 endeksi yüzde 0,26 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,15 değer kaybetti. ABD'de açıklanan konut başlangıçları, ekimde yüzde 13,7 yükselerek bir yılın zirvesine çıktı ve yüzde 5,6’lık artış beklentisinin çok üzerinde gerçekleşti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump vergi reformu ile ilgili, kişisel Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Eğer Demokratlar bu kadar engelleyici olmasa ve düşük vergilerin gücünü anlasaydı onların birçok görüşünü yasa tasarısına koyabilirdik" ifadesini kullandı.

Almanya'da hükümet kurma çabaları başarısız oldu

Avrupa tarafında ise İngiltere'de Brexit ile ilgili endişeler ve İspanya'da Katalonya belirsizliği devam ederken, Almanya'da da hükümet kurma çalışmalarından sonuç alınamaması euronun değer kaybetmesine neden oldu.

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Genel Başkanı Angela Merkel, koalisyon çalışmalarının sonuçsuz kalmasının ardından yaptığı açıklamada, Hristiyan Birlik partilerinin, Hür Demokrat Parti ve Yeşiller ile koalisyon kurma konusunda yapılan görüşmelerde çözüm bulmak için her şeyi denediğini söyledi.

Analistler, Almanya'da bundan sonra hükümet kurma çalışmalarının nasıl devam edeceğinin takip edileceğini belirterek, erken seçim veya azınlık hükümeti kurma gibi seçeneklerin gündeme gelebileceğini kaydetti. Söz konusu gelişmelerle euro/dolar paritesi, Asya piyasalarında yüzde 0,5 değer kaybederek 1,1735'e geriledi.

Siyasi belirsizliklerle cuma günü pay piyasalarında da negatif bir seyir izlendi. Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,41, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,32 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 düşüş kaydetti.

Dolar ve euro, yen karşısında değer kaybetti

ABD'deki vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin doların yen karşısında değer kaybetmesine neden olması ve Japonya'da dış ticaret fazlasının beklentilerin altında kalması ile bugün Asya borsalarında da satış ağırlıklı bir seyir izleniyor. Dolar/yen paritesinin 112'nin altına gerilemesiyle kapanışa yakın Nikkei 225 endeksi yüzde 0,5, Çin'de Şanghay bileşik endeksi de yüzde 0,1 değer kaybetti.

Öte yandan Almanya'da hükümet kurulamaması üzerine değer kaybeden euro, yen karşısında iki ayın en düşük seviyesine geriledi.
Bu haber 459 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">15648 µs </span>