En Sıcak Konular

Fuar desteklerine kur ayarı

12 Ocak 2018 11:06 tsi
Fuar desteklerine kur ayarı Yurt içi fuarların desteklenmesi kapsamında yapılacak ödemelerde artık doları baz alınmayacak.

Fuar desteklerine kur ayarı

Dünya

Yurt içi fuarların desteklenmesi kapsamında yapılacak ödemelerde artık doları baz alınmayacak. 

Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulunun Sektörel Nitelikli Uluslararası Yurt İçi Fuarların Desteklenmesine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Kararı, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 

Buna göre, destek kapsamına alınan yurt içi fuarlar, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) internet sitesinde ve Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanan, yıllık yurt içi fuar takviminde yer alacak.

En son düzenlenen yurt içi fuarda veya son düzenlenen üç fuardan en az ikisinde yabancı ziyaretçi sayısının en az bin 500, yabancı ziyaretçi sayısının toplam ziyaretçi sayısına oranının yüzde 5'in üzerinde olması gerekecek.

Bu fuarlarda toplam katılımcı sayısının en az 300, yabancı katılımcı sayısının toplam katılımcı sayısına oranının yüzde 5'in üzerinde, katılımcılara tahsis edilen stant alanının en az 10 bin metrekare, yabancı katılımcılara tahsis edilen toplam stant alanının en az 300 metrekare olması şartı aranacak. 

Söz konusu şartları taşıyan yurt içi fuarlar arasından, dış ticaret politikaları, ihracat stratejileri ve ekonomik öncelikler doğrultusunda Ekonomi Bakanlığı tarafından belirlenenler, destek kapsamına alınacak. 

En az 4 şartı yerine getirene destek verilecek

Bir takvim yılında, destek kapsamına alınmış yurt içi fuarlar arasında belirli bir konuda fuar bulunmaması durumunda, belirlenen 6 şarttan en az 4'ünün taşınması koşuluyla destek verilebilecek. 

Sektörel nitelikli uluslararası yurt içi fuarlarda; katılımcılar tarafından yer kirası ve stant masrafları için ödenen fatura tutarının yüzde 50'si destek kapsamında katılımcıya verilecek. 

Karara yeni eklenen bir hükümle destek kapsamında yer alan üst limitler her takvim yılı başında enflasyonun yüzde 2'si oranında güncellenecek. 

Haksız ödeme yapılan kişiye ceza

Ödemeye ilişkin ibraz edilen belgelerdeki harcamaların (dolaylı vergiler dahil), Türk lirası cinsinden olanları lira, döviz cinsinden olanları ödeme belgesi tarihindeki "Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları" listesinde yer alan çapraz kurlar ve döviz alış kurları esas alınarak, lira olarak Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu'ndan ödenecek. Daha önce bu ödeme ABD doları karşılığı yapılıyordu. 

"Gösterge Niteliğindeki Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kurları" listesinde yer almayan ülke para birimleri çevrilirken "Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasınca Alım Satıma Konu Olmayan Bilgi Amaçlı Kur Tablosu"nda yer alan kurlar esas alınacak. 

Karar kapsamında organizatöre ve katılımcıya haksız ödeme yapıldığının tespiti halinde, geri alma işlemi için ilgili hükümler uygulanacak. Cezai müeyyide gerektiren diğer hallerde ise ilgililer hakkında ayrıca gerekli takibat yapılacak. Bu haber 212 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">14120 µs </span>