En Sıcak Konular

Akaryakıt ürünlerine tavan fiyat!

17 Mayıs 2018 16:52 tsi
Akaryakıt ürünlerine tavan fiyat! Akaryakıt piyasasında, kur artışı kaynaklı zam ihtiyacı ortaya çıkarsa, ÖTV tutarları düşürülerek pompa fiyatları sabit tutulacak.

Akaryakıt ürünlerine tavan fiyat!

 DÜNYA

Akaryakıt fiyatlarında kur artışları kaynaklı yükselişin önüne geçilmesi için, Özel Tüketim Vergisi otomatik olarak düşürülecek.

Bakanlar Kurulu, kur hareketlerinin akaryakıt fiyatları üzerindeki etkisini ortadan kaldıracak bir karara imza attı. Buna göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurt içi rafineri çıkış fiyatlarında uluslararası petrol fiyatları veya döviz kurlarına bağlı olarak meydana gelecek artış durumunda, söz konusu malların tabi olduğu ÖTV tutarları, gerçekleşen artış tutarı kadar azalış yapılmak suretiyle uygulanacak.

İndirime de ÖTV sınırı geldi

Kurların ve uluslararası petrol fiyatlarının düşmesinden kaynaklanacak fiyat azalışı halinde ise ÖTV tutarları, bugün (17 Mayıs 2018) geçerli ÖTV tutarını geçmeyecek şekilde artışa tabi tutulacak. Bakanlar Kurulu’nun ÖTV’yi esnek hale getiren kararı benzin, motorin, gazyağı, propan (sıvı ve gaz), bütan (sıvı ve gaz), LPG otogaz ürünlerini kapsıyor.

Pompa fiyatları sabitlenmiş oldu

Bakanlar Kurulu’nun aldığı yeni karar, tüketiciler açısından akaryakıt fiyatlarında belirsizliği ortadan kaldıracak. Yani akaryakıt ve LPG otogaz pompa satış fiyatları bir sonraki karara kadar sabitlenmiş oldu.

Kur arttıkça vergi geliri düşecek

Hükümetin akaryakıt fiyatlarında kur artışına bağlı zam ihtiyacını ortadan kaldıran kararı, benzin, motorin ve LPG otogaz fiyatlarını sabitlerken, vergi gelirlerini ise dalgalanmaya bırakmış oldu. Kur artışları yaşandıkça devletin vergi gelirleri düşecek. Kur artışı kaynaklı fiyat indirimi halinde ise devletin vergi geliri bugünkü seviye ile sınırlı kalacak.

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, konuya ilişkin olarak sosyal medya hesabı üzerinden, "Bu karar, enflasyon beklentilerini aşağıya çekerek, para politikası hedefleri için çok önemli bir destek olacaktır" değerlendirmesini yaptı. Bu haber 169 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">22760 µs </span>