En Sıcak Konular

Çiftçiye gübre, yem ve ilaç indirimi enflasyonu düşürür mü?

10 Ekim 2018 08:59 tsi
Çiftçiye gübre, yem ve ilaç indirimi enflasyonu düşürür mü? Gübre, yem, ilaç gibi tarımsal girdilerde son üç ayda yüzde 50 ile yüzde 120'ye ulaşan zamlar dikkate alındığında yüzde 10 indirimin çiftçiye bir katkı sağlaması ve enflasyonu düşürmesi zor

Çiftçiye gübre, yem ve ilaç indirimi enflasyonu düşürür mü?

DÜNYA 

Gübre, yem, ilaç gibi tarımsal girdilerde son üç ayda yüzde 50 ile yüzde 120'ye ulaşan zamlar dikkate alındığında yüzde 10 indirimin çiftçiye bir katkı sağlaması ve enflasyonu düşürmesi zor

Enflasyonla Topyekün Mücadele Programı ile bir çok üründe yüzde 10 indirim uygulanacak. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı program kapsamında tarım sektöründe de bazı ürünlerde yüzde 10 indirim uygulanacak.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Enflasyonla Mücadele Programı'nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada Tarım Kredi Kooperatifleri'nin daha önce kimyevi gübrelerde yaptığı yüzde 15'e varan orandaki indirimin sıvı ve toz gübrelerde yüzde 10 olarak uygulanacağını söyledi.

Tarımda indirimli ürünler 

Bakanlık olarak üreticiyi korumak ve tüketiciyi kollamak görevleri olduğunu belirten Pakdemirli, "Türkiye'de ekonomik kriz yok, ekonomik manüplasyon var"dedi. 
Pakdemirli'nin açıkladığı indirimler ise şöyle:

- Et ve Süt Kurumu 13 bin noktada kıymayı 29 liradan, kuşbaşı eti de 31 liradan satıyor. Bu proje devam edecek.

- Çaykur, 2017'den beri zam yapmadı. Bundan sonra da yapmayacak.

- Gübrede yüzde 15 indirim yapıldı. Bugünden başlamak üzere sıvı ve toz gübrelerde 35 çeşit üründe Gübretaş yüzde 10 indirim yapacak.

- Tarkim A.Ş. 30 çeşit bitki koruma ürününde yüzde 10 indirim yapacak.

- Karma hayvan yemlerinde Tarım Kredi ortaklarına yüzde 10 indirim uygulayacak. Yem sanayicileri Birliği de aynı yönde karar aldı.

- Tarım Kredi Şirketi Bereket Sigorta Tarım Kredi ortaklarının tüm sigortalarında yüzde 10 indirim uygulayacak.

- Toprak Mahsulleri Ofisi pirinç çeşitlerinde yüzde 20 ile yüzde 40 pirinç satmaya devam iediyor.

- Atatürk Orman Çiftliği 14 üründe yüzde 10 indirim yapacak.

Girdilerdeki indirimler düşük 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıkladığı indirimli ürünlere bakıldığında iki grupta değerlendirmek gerekiyor. Tarımsal girdiler ve tüketim ürünleri.

Gübre, yem, ilaç gibi tarımsal girdilerde son üç ayda yüzde 50 ile yüzde 120'ye ulaşan zamlar dikkate alındığında yüzde 10 indirimin çiftçiye bir katkı sağlaması ve enflasyonu düşürmesi zor. Yüksek zamlar nedeniyle çiftçi girdi alamayacağı için üretimde düşüş olacak ve üretim azaldığı için fiyatların artması enflasyonu körükleyecektir. Tarımsal girdilerde daha yüksek oranlı indirimlere ihtiyaç var.

Tüketiciye yönelik indirimler yaygınlaştırılmalı 

İndirimlerin bir de tüketici boyutu var. Tarım Kredi Kooperatifleri, Et ve Süt Kurumu, Toprak Mahsulleri Ofisi gibi kurumların sınırlı sayıda üründeki indirimden belli sayıdaki tüketiciler yararlanabilecek. Atatürk Orman Çiftliği, Et ve Süt Kurumu ile Toprak Mahsulleri Ofisi'nin satış yerleri çok sınırlı. Her tüketici bu ürünlere ulaşamayacak. Dolayısıyla enflasyona etkisi sınırlı olacaktır. Ancak, bu indirim tüm sektöre yayılırsa enflasyonu düşürmeye yönelik etkisi olabilir.

Enerjiye zam yapılmayacak olması önemli 

Hazine ve Maliye Baklanı Berat Albayrak'ın enflasyon sepetindeki ürünlere yönelik yüzde 10 indirim, doğalgaz ve elektriğe zam yapılmaması enflasyonun düşmesinde çok daha büyük etkisi olacaktır.

Neler yapılmalı? 

Yapılan açıklamalar enflasyonun düşürülmesinde toplumda mutlaka bir etkisi olacaktır. Ancak, yapılması gereken üretimi artırıcı önlemlerin alınması olmalıydı. İthalat yerine üretimin desteklenmesi ile sağlanacak üretim artışı fiyatların ülke genelinde düşürülmesi sağlanabilir.


Bu haber 413 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  ana sayfanız </ title> arasında başlığı <- XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M -> Sen üzere doğrulama kimlik koyabilirsiniz comment <meta name = "alexaVerifyID" content = " XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Yoksa, kendi meta tag <meta name = "keywords" content = "keyword1, KEYWORD2, XBTrUzHmSZ5AHbWiWoCq7Mqa83M "/> Ya da, anahtar kelime olarak </ head> <body> İçeriğiniz burada. Doğrulama kimliği olacak DEĞİL buradan koyarsanız saptanabilir. </ body> </ html> </div> </body> </html> <span style="color:#e3e3e3;">19793 µs </span>