En Sıcak Konular

Coşkunöz, Romanya'da Renault için üretecek

6 Aralık 2018 08:27 tsi
Coşkunöz, Romanya'da Renault için üretecek Romanya'da 20 milyon euroluk yatırım ile kurulacak olan üretim tesisinde Renault için gövde grubu presli ve rollform sac parçaları üretilecek.

Coşkunöz, Romanya'da Renault için üretecek

DÜNYA 

Romanya'da 20 milyon euroluk yatırım ile kurulacak olan üretim tesisinde Renault için gövde grubu presli ve rollform sac parçaları üretilecek.

Coşkunöz Holding, Coşkunöz MA üretimi otomotiv parçalarında ihracatı hızlandırmak üzere Romanya'ya yatırım yapıyor. 20 milyon euroluk yatırım ile kurulacak olan üretim tesisinde Renault'un 2020 yılında piyasaya süreceği DACIA Logan aracının 12 farklı modeli için parça üretimi yapılacak.

2019 yılında üretim bandının deneme amaçlı aktif olacağı tesis, 2020 yılında seri üretime geçtiğinde birinci fazda yıllık 27 bin ton çelik işleme kapasitesine ulaşacak. Romanya'daki fabrikadan Renault'nun Piteşti ve Cezayir fabrikalarına da parça gönderilecek. Romanya Dragasani'de yaklaşık 13 bin metrekarelik kapalı alanda devreye alınacak üretim tesisinde, transfer ve progresif presler, robotik punta, gazaltı kaynak ve rollform prosesleri ile üretim yapılacak. Tesiste 37 milyon euro başlangıç cirosu hedefleniyor.

Renault ile 8 yıllık anlaşma sağlandı 

Romanya yatırımıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Coşkunöz Metal Form Genel Müdürü Aptullah Saner, Coşkunöz MA tesislerinin yılda 20 bin ton sac işleme kapasitesine sahip olduğunu, global pazardaki paylarını artırmak için yurtdışı yatırım projelerini hızlandırdıklarını vurguladı. Saner, Romanya'daki tesiste Renault ile 2020'de başlamak üzere 8 yıllık üretim anlaşmasına vardıklarını açıkladı. Aptullah Saner, projenin sona ereceği 2028 yılında 260 milyon euro ciro elde edileceğini dile getirdi. Fabrikada 130 kişinin istihdam edileceğini ifade eden Saner, 15.7 milyon euroluk kalıp yatırımı yapılacağını duyurdu. Saner, hedeflerinin Renault Nissan grubu ile sağladıkları stratejik işbirliğinin de etkisiyle Romanya'da üretim yapan diğer OEM'lere de üretim yapmak olduğuna işaret etti.

Rusya'ya 60 milyon euroluk yatırım gündemde 

Coşkunöz Holding'in yurtdışı yatırımlarında piyasayı ve ticaretin rotasını doğru analiz ettiklerini vurgulayan Coşkunöz Holding CEO'su A. Erdem Acay “Coşkunöz Alabuga ile Rusya'da 2014'te önemli bir yatırım projesi gerçekleştirdik. Burada çelik üretiminin önemli firmalarından MMK Metalurji ile işbirliğine gittik ve MMK-Coşkunöz-Alabuga'yı kurduk. Ford, Mercedes Benz ve Kamaz markaları için üretim yapan Rusya'daki tesisimiz 2014 yılında devreye girdi. Beklediğimiz başarıyı burada yakaladık ve üretime yönelik yeni anlaşmalar ile yatırımımıza değer katmaya devam ediyoruz. Burada yapılacak 60 milyon euroluk yatırımla yıllık sac işleme kapasitemiz 150 bin tona çıkacak. Rusya yatırımımızdan elde ettiğimiz tecrübe ile Coşkunöz MA'yı da bir adım öteye taşımak istedik. Magnetto Automotive gibi bir dünya devi ile partnerlik anlaşması yaptık. Coşkunöz Alabuga ile Rusya'da yakaladığımız çizgiyi, Coşkunöz MA ile Romanya'da devam ettireceğimize inanıyoruz” dedi.

Coşkunöz Holding, 7 farklı sektörde 12 firma ve 2 bin 300 çalışanla üretim yapıyor.


Bu haber 191 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,571,129 µs