En Sıcak Konular

Çin-ABD görüşmeleri uzadı

9 Ocak 2019 09:18 tsi
Çin-ABD görüşmeleri uzadı İki gün olarak planlanan Çin-ABD müzakereleri bugün de devam ediyor. Piyasalarda uzlaşı beklentisi güçlenirken Asya borsaları prim yaptı, petrol fiyatı yükseldi.

Çin-ABD görüşmeleri uzadı

DÜNYA 

İki gün olarak planlanan Çin-ABD müzakereleri bugün de devam ediyor. Piyasalarda uzlaşı beklentisi güçlenirken Asya borsaları prim yaptı, petrol fiyatı yükseldi.

ABD ve Çin heyetleri arasında Pekin'de 7-8 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilmesi planlanmış olan ticaret müzakereleri bugün de devam ediyor.

ABD heyetinden bir yetkili yaptığı açıklamada, Washington'a bu akşam hareket edeceklerini, hali hazırda Çinli yetkililer ile görüşmelerde bulunmaya devam ettiklerini bildirdi.

Amerikalı yetkili, Çin temsilcileri ile müzakerelerin kendileri açısından iyi bir şekilde ilerlediğini ifade etti.

Konuya yakın kaynaklar da, Çin'in ABD'den tarım ürünleri ve enerji kaynakları alımı ile Çin pazarına erişimin kolaylaştırılması konularında ilerleme sağlandığını söylediler.

Borsalar primli, petrol fiyatı arttı
Global borsalar ABD ile Çin'in ticaret görüşmelerinde uzlaşma sağlayacağı beklentisiyle üç buçuk haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Japonya dışındaki Asya-Pasifik borsalarını izleyen MSCI endeksi yüzde 1.5 yükselerek 14 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Japonya'nın Nikkei endeksi yüzde 1.3, Çin'in Shanghai bileşik endeksi yüzde 1.5 yükseldi.

ABD'nin S&P 500 vadeli işlemleri de yüzde 0.5 artıda seyretti. S&P 500 endeksi de dün yüzde 1'e yakın yükseldi ve Noel tatili civarında gördüğü 20 ayın dip seviyelerinden bu yana yüzde 9'un üzerinde toparlanmış oldu.

Bu arada ticaret müzakerelerinin bir gün uzadığı haberleri petrol fiyatlarını da yükseltti. ABD ham petrolünün varil fiyatı bu yıl ilk defa 50 doları aştı. Buna paralel olarak risk iştahı arttı ve emtia fiyatları ile bağlantılı para birimleri değer kazandı.


Bu haber 182 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,492,967 µs