En Sıcak Konular

Marketler, 'tanzim'e düştü!

11 Şubat 2019 14:06 tsi
Marketler, 'tanzim'e düştü! Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla tanzim satış uygulamasına başlanırken market fiyatları da 2 hafta gibi bir sürede hızla geriledi.

Marketler, 'tanzim'e düştü!

DÜNYA 

Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla tanzim satış uygulamasına başlanırken market fiyatları da 2 hafta gibi bir sürede hızla geriledi.

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hayata geçirileceğini açıkladığı tanzim satış mağazaları İstanbul ve Ankara'da pek çok noktada kuruldu.

Belediyelerin "aracılar olmadan" sebzeyi doğrudan vatandaşa ulaştırması amacıyla oluşturulan satış yerleri ile gıda fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilmek isteniyor.

Peki marketlerdeki ürün fiyatlarına yönelik eleştiriler ve atılan adımların ardından nasıl bir değişim oldu?

Şöyle ki; 25 Ocak tarihinde CarrefourSA'da 1 kilogram salatalık 7,99, domates 7,89, soğan 5,95, patates 4,79 liradan alıcı buluyordu. Aynı tarihte Migros'ta ise salatalık 6,95, domates 6,94, soğan 4,39 ve patates 5,49 TL fiyat etiketiyle raflardaydı.

O tarihten bugüne yaklaşık 2 haftalık sürede salatalık fiyatı neredeyse yarı yarıya düşerek 4 lira seviyesine geldi. Depo baskınlarıyla gündeme gelen kuru soğan fiyatı da 2 liralara kadar indi.

Anadolu Ajansı'nın belediyelerce Ankara Sıhhiye ve İstanbul Gaziosmanpaşa'da kurulan satış noktalarından geçtiği fotoğraflarda görülen fiyat etiketleri ile sanal mağaza hizmeti sunan Migros ve CarrefourSA'daki fiyatları kıyasladığımızda ortaya ilginç bir sonuç çıktı.

Patates, soğan, patlıcan, salatalık, biber ve domates fiyatları karşılaştırıldığında neredeyse tüm ürünlerde market fiyatlarının tanzim satış seviyelerine gerilediği görülüyor.

Hatta tanzim satışa göre patatesin CarrefourSA'da 1 TL, biberin ise Gaziosmanpaşa'dakine göre her iki markette de 2 TL daha ucuz olması dikkat çekiyor.

Aşağıdaki tabloda 11 Şubat tarihli fiyatların kıyaslamaları görülebiliyor. Marketlerdeki ürün fiyatları ilgili şirketlerin online satış platformları üzerinden alınırken, tablo 1 kilo için TL satış fiyatını göstermektedir.

 Bu haber 273 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,459 µs