En Sıcak Konular

Ziraat'ten 'görev zararı' iddialarına yanıt

13 Şubat 2019 14:19 tsi
Ziraat'ten 'görev zararı' iddialarına yanıt Ziraat Bankası, basında yer alan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Ziraat'ten 'görev zararı' iddialarına yanıt

DÜNYA 

Ziraat Bankası, basında yer alan haberlere ilişkin açıklama yaptı.

Ziraat Bankası, sübvansiyonlu kredi uygulamalarından kaynaklı bir görev zararının mümkün olamayacağını bildirdi.

Bankadan yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Bazı yazılı ve görsel medya organları ve bunlarla birlikte bazı sosyal medya hesaplarında Bankamızın zarar ettiğine dair bir algı oluşturulmaya çalışıldığı izlenmektedir. Tamamen yersiz ve mesnetsiz olan bu tür karalamalar nedeniyle konunun açıklığa kavuşmasını ve kamuoyu tarafından doğru olanın bilinmesini teminen bu açıklamanın yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Bilindiği üzere, tarımsal faaliyet ile uğraşan gerçek ve tüzel kişiler, kredi kullandırım şartları ve üretim yaptığı konu uygunsa, ilgili yılda yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararlarında yer alan kriterlere göre, sübvansiyonlu kredi uygulamaları kapsamında, düşük faizli kredi imkânından yararlanabilmektedir.

Kararnamede belirtilen oranlarda sübvansiyonlu kredi kullanan üreticiler adına oluşan faiz farkı, o yılın bütçesine konulan ödeneklerden karşılanmak suretiyle Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Ziraat Bankası’na aylık olarak ödenmektedir. Bu işlemlerden dolayı Bankanın zarar etmesi söz konusu olmadığı gibi bu işlemlerde de bir görev zararından söz edilmesi mümkün değildir.

Kamu bankalarının yapılanmalarına ve sektördeki diğer bankalarla aynı statüde rekabet etmelerine olanak sağlayan 4603 sayılı Kanunun 3. maddesinin 1. fıkrasına göre Kamu Bankalarına Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce çeşitli kanun ve kararnamelerle verilmiş görevler nedeniyle doğan ve bütçe ödenekleriyle karşılanamayan yıllara ilişkin görev zararı alacakları tasfiye edilmiştir.

Anılan kanun çerçevesinde Ziraat Bankası’na ancak, kamu bütçesine konulan ödenekler kadar görev verilebilmektedir. Dolayısıyla, Ziraat Bankası’nda maksatlı olarak bazı kesimlerce olduğundan farklı bir biçimde yansıtılmaya çalışılan sübvansiyonlu kredi uygulamalarından kaynaklı görev zararı oluşması da mümkün değildir.

Ziraat Bankası, faaliyet ve mali verilerini dip notlarıyla birlikte 3 ayda bir düzenli olarak kamuoyu ile paylaşmaktadır. İlgili tablolar incelendiğinde Ziraat Bankası’nın sermayesine ve müşteri tabanına uygun bir karlılık düzeyinde faaliyetlerine devam ettiği görülecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."


Bu haber 382 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  9,941 µs