En Sıcak Konular

BAİB’ten ihracat için master plan

15 Mart 2019 08:01 tsi
BAİB’ten ihracat için master plan Bölge ekonomisini ayağa kaldıracak çok yönlü bir master plan hazırlayan BAİB, ihracatta öne çıkan 5 sektörün ürünlerinde katma değer ve ihracat birim fiyatını artıracak.

BAİB’ten ihracat için master plan

DÜNYA 

Bölge ekonomisini ayağa kaldıracak çok yönlü bir master plan hazırlayan BAİB, ihracatta öne çıkan 5 sektörün ürünlerinde katma değer ve ihracat birim fiyatını artıracak. 

Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİB) bölge ekonomisini ayağa kaldıracak çok yönlü bir master plan hazırladı. Antalya, Isparta ve Burdur’da en fazla ihracat yapan firmaların ödüllendirildiği “İhracatın Yıldızları 2018 Ödül Töreni”nde BAİB Başkanı Hakkı Bahar, en fazla ihracat gerçekleştirilen madencilik, yaş sebze- meyve, kimyevi maddeler ve mamulleri, mobilya kağıt ve orman ürünleri ile demir ve demir dışı metaller sektörleri ürünlerinde katma değer ve birim fiyatlarını artırmayı amaçladıklarını söyledi. Diğer sektörlerde de ihracatı artırmak bu sektörlere yeni pazarlar bulmak için girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Bahar, “Ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine azami katkıyı sunmak ve bölgemiz ihracatını şaha kaldırabilmek adına çok yönlü bir master plana başlıyoruz” dedi.

Küresel türbülans yaşanıyor

Son dönemde artan ticaret savaşları ve koruma tedbirlerinin ihracatı zorlaştırdığını vurgulayan Bahar, “Yükselen ticari bariyerler, devletler tarafından uygulamaya konan anti-damping önlemleri, vergilerin artırılması, tarife dışı engellemeler gibi korumacı tutumların dünya ticaretini olumsuz etkilemekte. Küresel anlamda bir ekonomik türbülans yaşanıyor ve küresel ticarette daralma görülüyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, değerli ihracatçılarımızın üstün gayretleri ve birliğimizce yürütülmekte olan çalışmalar neticesinde 2018 yılında bölgemiz ihracatı kurulduğu günden bugüne en yüksek seviyesine ulaşarak 1 milyar 755 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.”

İlk 2 ayda 325 milyon dolar ihracat

2019’a hızlı başladıklarına dikkat çeken Bahar, geçtiğimiz iki aylık dönemde geçen yıla oranla yüzde 6.27 artış yakaladıklarını ve Batı Akdeniz Bölgesi’nde 325 milyon dolar ihracat gerçekleştirdiklerini kaydetti. Bahar, “2018 yılında en fazla ihracatı maden sektörümüz gerçekleştirdi. Ancak Çin pazarındaki daralma maden sektörünü olumsuz etkiliyor. Bu kapsamda, pazar daralmasına karşı alternatif çözümler bulmak adına sektör kurulu ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bölge ihracatımızın lokomotif sektörlerinden Yaş meyve sebze sektöründe ise özellikle Rusya ile olan ihracatımızı arttırmak konusuna özellikle eğiliyoruz. Bu kapsamda, Rusya’ya domates ihracatında sorun yaşamamak adına üretim alanlarında Tuta bilgilendirme toplantıları düzenliyoruz” diye konuştu.

Antalya Limanı’nda ücreti sorunu çözülmeli

Antalya Limanı’nın ihracatçılar tarafından yoğun olarak kullanılabilen bir liman olması için çalışmalara devam ettiklerini belirten Başkan Bahar, şöyle devam etti: “Antalya Limanı’ndaki yüksek maliyetler konusunda firmalarımızın senelerdir süregelen şikâyetlerini ilgili mercilere belgeleri ile birlikte ilettik. Limandaki yüksek ücretler yalnızca ihracatçı firmalarımızın sorunu değil aynı zamanda bölgemizdeki sınai faaliyetleri de son derece olumsuz etkileyen bir konu.”


Bu haber 399 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,302,812 µs