En Sıcak Konular

YouTuber'lar daha çok kazanacak

15 Nisan 2019 13:47 tsi
YouTuber'lar daha çok kazanacak Google, haber sitelerine içerik için ücret ödeyecek. YouTube da içerik üreticilerine daha fazla ödeme yapacak.

YouTuber'lar daha çok kazanacak

DÜNYA 

Google, haber sitelerine içerik için ücret ödeyecek. YouTube da içerik üreticilerine daha fazla ödeme yapacak.

Avrupa Birliği ülkeleri, telif hakları kurallarının güncellenmesine yönelik düzenlemeyi onayladı. Oylamada; Hollanda, Lüksemburg, Polonya, İtalya, Finlandiya ve İsveç tasarıya karşı çıktı.

Buna göre; Google ve benzer platformların, arama sonuçlarında haberleri yayınlayabilmek için içerik üreticilerinden ücret karşılığında lisans alması gerekecek.

YouTube başta olmak üzere video paylaşım platformlarının da, fikri mülkiyet haklarına aykırı içerikleri hızla kaldırması ve içerik sağlayanlara daha fazla ödeme yapması sağlanacak.

Google, Facebook ve Twitter benzeri dijital platformlar ayrıca, alacakları çeşitli tedbirlerle kullanıcıların telif hakları yasalarıyla korunan ürünleri yüklemelerini engelleyecek. Esprili biçimde değiştirilerek internet üzerinden yayılan video, fotoğraf ve hareketli resimlere ise izin verilecek.

Yeni düzenlemeye tepkiler

Yeni yasa, "telif" düzenlemesiyle sansüre neden olabileceği yönünde eleştiriliyordu. Yasaya karşı çıkanlar, örneğin YouTube'a içerik yüklerken yapılacak bir telif taramasının "gereğinden fazla" içeriğin ayıklanmasına neden olabileceğini ve bunun sansüre eş olduğunu belirtiyor.

Ayrıca haber siteleriyle ilgili düzenleme de tepkiyle karşılaşmıştı. İlgili madde uyarınca Google News benzeri haber arama motorları, içerikleri internet kullanıcılarına gösterebilmek için yayıncılara ödeme yapmak zorunda kalacak.

Ancak bunun, Google karşısında pazarlık gücü olmayan küçük içerik üreticileri için bir dezavantaja dönüşebileceği belirtiliyor.

Düzenlemenin AB'nin resmi gazetesinde yayınlanmasının ardından üye ülkelerin 2 yıl içinde yeni kuralları uygulamaya başlaması gerekiyor.


Bu haber 125 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,562,656 µs