En Sıcak Konular

İlk nükleer meslek lisesi kuruluyor

16 Nisan 2019 08:32 tsi
İlk nükleer meslek lisesi kuruluyor Dünyanın en büyük nükleer fuarı ATOMEXPO kapılarını açtı. Fuarda konuşan Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, Türkiye’de nükleer meslek lisesi kurulacağı müjdesini verdi.

İlk nükleer meslek lisesi kuruluyor

DÜNYA 

Dünyanın en büyük nükleer fuarı ATOMEXPO kapılarını açtı. Fuarda konuşan Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, Türkiye’de nükleer meslek lisesi kurulacağı müjdesini verdi.

Nükleer santrallerde teknik düzeyde eleman yetiştirmek amacıyla meslek liseleri kurulması planlanıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji Genel Müdürlüğü Genel Müdür Vekili İbrahim Halil Dere, nükleer santrallerde de mühendisler dışında teknik personele ihtiyaç duyulduğunu belirterek, şu anda Milli Eğitim Bakanlığı ile bir çalışma başlatıldığını ve lise düzeyinde bir teknik okul çalışması olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük nükleer teknolojiler fuarı ATOMEXPO, “Daha iyi yaşam için nükleer teknolojiler” sloganıyla Rusya’nın Soçi kentinde açıldı. 70 ülkeden 3 bin 600 katılımcının olduğu fuarda Türkiye’yi temsilen Dere, “Nükleer projelerin istikrarı için nükleer altyapının oluşturulması” oturumunda bir konuşma yaptı. Türkiye’nin nükleer altyapının gelişmesine yeni başlayan bir ülke olmadığını anlatan Dere, “Türkiye’de 1956- 1957’de başlayan süreçte yeni bir faza geçtik. Artık nükleer santral inşa eden bir ülkeyiz” dedi.

Türk ve Rus üniversiteleri işbirliği yapacak

Dere, Akkuyu’da görev alacak teknik personel ihtiyacının karşılanması amacıyla Rusya’ya gönderilen öğrencilerden 35’inin geçen yıl, 53’ünün de bu yıl mezun olduğunu belirterek, “Bu öğrencilerimiz toplam 6.5 yıl okudular. Türkiye’de yüksek lisans düzeyinde denklik aldılar. 150 civarında daha öğrencimiz var. Önümüzdeki yıl yüksek lisans olmak üzere 25 öğrenci daha göndereceğiz” dedi.

Önümüzdeki yıllarda Türk üniversiteleri ile Rus üniversitelerinin işbirliği yapacaklarına dikkat çeken Dere, “Şu an Rus üniversitelerinin verdiği nükleer santral operatörlüğü eğitimini de yerlileştireceğiz. Çünkü Türkiye’de nükleer santral operatörlüğü eğitimi yok. Önlisans programlarının oluşturulması gerekiyor” diye konuştu.

Teknik personel eksiği giderilecek

Dere, teknik personel eksiğinin giderilmesi için Türkiye’de nükleer alanda teknik lise kurulmasına yönelik Milli Eğitim Bakanlığı ile çalışmalar başlatıldığını ve lisenin önümüzdeki eğitim-öğretim yılına yetiştirilmeye çalışıldığını anlattı. Dere, “Teknik personel açığının giderilmesi için teknik lisenin oluşturulması gerekiyor, çünkü binlerce teknisyene ihtiyacımız var. Bu kapsamda teknik lise kurulum çalışmalarımız devam ediyor. Müfredatı Ruslarla ortaklaşa belirliyoruz. Ruslardan teknik destek alacağız. Çünkü sonuçta mezunlarımız Akkuyu’da çalışacak. Onların talep ettiği yeterliliği verebilecek bir eğitim planlıyoruz. Teknisyenler yetiştireceğiz. Açılacak lisenin yeri henüz belli değil. Yetişirse önümüzdeki öğretim yılına, yetişmezse sonraki öğretim yılına planlıyoruz. Program mevcut liselere monte edilecek bir modül şeklinde de olabilir. Teknik düzeyde bunlar hala çalışılıyor” diye konuştu.

Teknik personel ihtiyacına yönelik Dere şunları söyledi: “Lise düzeyinde de olsa nükleer santrallerde çok sayıda mühendis altı personel çalışıyor. Burası bir termik santral. Nükleer adanın dışında tipik bir termik santralden, kömür ya da doğalgaz santralinden çok farklı bir durum yok. Daha güvenli ve nitelikli bir sistem uygulanıyor, kontroller daha sıkı. Ama sonuçta bir termik santral çünkü bir ısı üretiyoruz ve bu ısıdan da elektrik üretiyoruz.”

Nükleer sanayi yerlileşecek

Türk sanayisini malzeme ve ekipman anlamında yerlileştirme çalışmalarının devam ettiğini anlatan Dere, “Burada çok büyük iş imkanları var. Türk sanayisinin buradan hem iş alması hem de teknolojiyi öğrenmesi gerekiyor. Türk sanayisi çok güçlü. Sadece nükleer alana özgü ek sertifikasyon ihtiyaçları var. Onların alınması için çalışmalarımız var. Nükleer santral kümesi kurduk Ankara Sanayi Odası bünyesinde” dedi.

'Akkuyu NGS'nin % 49'u satılabilir'

Fuarda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Devlet Nükleer Enerji Kurumu Rosatom'un Başkanı Aleksey Lihaçev, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin (NGS) yüzde 49'luk hisse satışı konusunda Türkiye’den özel ve kamu şirketleriyle görüştüklerini belirtti. Lihaçev, Akkuyu NGS'nin yüzde 49'luk hissesinin tamamını satmaya hazır olduklarını kaydetti. Lihaçev, söz konusu hisselerin satışıyla ilgili görüşmelerde Türkiye hükümetinin de yer aldığını ve bu konuda acele etmeyeceklerini belirtti. Rusya ile imzalanan hükümetler arası anlaşmada, tamamı Rosatom tarafından yapılacak projede, yüzde 49’luk hissenin yabancı yatırımcılara satılabileceği hükmü yer alıyor.

Elcon elektrik işbirliğine imza attı

Foruma katılan çok sayıda firma ilk günden önemli iş anlaşmalarına imza attı. Türk şirketi Elcon elektrik Rosatom’un makine yapım bölümü Atomergomaj ile stratejik işbirliği anlaşması imzaladı.


Bu haber 123 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,570,834 µs