En Sıcak Konular

Para harcama iştahı azaldı

16 Nisan 2019 13:00 tsi
Para harcama iştahı azaldı "Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması", son 2 yılda finansal okuryazarlığın arttığını, diğer taraftan bireylerin para harcama konusunda artık daha az istekli olduğunu ortaya koydu.

Para harcama iştahı azaldı

DÜNYA 

"Türkiye Finansal Okuryazarlık Araştırması", son 2 yılda finansal okuryazarlığın arttığını, diğer taraftan bireylerin para harcama konusunda artık daha az istekli olduğunu ortaya koydu.

Özellikle son 1 yıldır para piyasalarında hareketin hiç durulmadığı Türkiye'de finansal okuryazarlık artıyor, ayrıca para harcama ve risk alma iştahı azalıyor.

Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği (FODER) ile Visa, "Paramı Yönetebiliyorum" projesi kapsamında, ikinci araştırmalarını yaptılar.

Ocak-Şubat döneminde, 26 ilde 2 bin kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan anket; Türkiye'de minimum finansal bilgiye sahip olanların oranının 5 puan artışla 2017 yılındaki yüzde 70'den yüzde 75'e yükseldiğini ortaya koydu. Kadınlardaki artış Türkiye ortalamasının üzerinde oldu ve yüzde 64 olan oran 6 puan yükselerek yüzde 70'e çıktı.

Hanelerde bütçe yapma oranında 2017 yılına göre kayda değer bir artış görüldü. Bu oran yüzde 65'den yüzde 74'e yükseldi. Para biriktirme alışkanlığı da yüzde 42 seviyesinden yüzde 45'e ulaştı. Araştırmaya katılan kişilerin yüzde 23'ü birikimini evinde tuttuğunu belirtirken, yüzde 17'si bankayı tercih ettiğini söyledi.

Bu arada para biriktirmenin temel motivasyonunda, 'kötü gün için birikim yapmak'tan ziyade 'beklenmedik finansal zorluklara karşı hazırlık' şeklinde bir değişim ortaya çıktı.

Araştırma sonuçları ayrıca, bireylerin para harcama ve risk alma konularında iki sene öncesine göre daha tedbirli olduklarını da ortaya koydu.

"Para harcamak içindir" diyenlerin oranı iki yıl önce yüzde 55 iken bu yıl yüzde 51'e düştü. Yatırım yaparken risk almaya hazır olan bireylerin oranı da yüzde 43'ten yüzde 35'e geriledi. "Param olmasa dahi ufak tefek alışveriş yapmaktan kendimi alamam" diyenlerin oranı ise yüzde 43'ten yüzde 37'ye geldi.


Bu haber 147 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,614,872 µs