En Sıcak Konular

AK Parti seçimin iptalini istedi

16 Nisan 2019 16:41 tsi
AK Parti seçimin iptalini istedi AK Parti, YSK'ya olağanüstü itiraz dilekçesini sundu. Dilekçede, seçimin iptali ve yenilenmesi isteniyor.

AK Parti seçimin iptalini istedi

DÜNYA 

AK Parti, YSK'ya olağanüstü itiraz dilekçesini sundu. Dilekçede, seçimin iptali ve yenilenmesi isteniyor.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'daki seçim sonuçlarıyla ilgili olağanüstü itiraz dilekçesini YSK'ya sundu.

Yavuz'un verdiği bilgiye göre dilekçede "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi" isteniyor.

İtiraz dilekçesinin yaklaşık 50 sayfadan oluştuğu, ayrıca belgelerin yer aldığı 3 bavulun da YSK'ya teslim edildiği öğrenildi.

YSK, talebi değerlendirmeden önce oy sayımının devam ettiği Maltepe'deki sonucu bekleyecek. Maltepe'de sayılmamış 50 kadar sandık kaldı. Maltepe sonucunun YSK'ya iletilmesinin ardından AK Parti'nin dilekçesi görüşülecek.

YSK çıkışında gazetecilere açıklama yapan Yavuz, şöyle konuştu:

"YSK kararı hepimizi bağlar. Ama ortada bir şüphe var. Maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların sadece yüzde 10'u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin 900'lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı veya bu şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı.

Birbirine çok yakın oy oranı var ama geçersizlere, maddi hatalara gelince yüzde 85,5 oranında AK Parti'nin aleyhine kayda geçme söz konusu. Bir kısım oyları düzelttiğimizde, 16 bin 884 oy AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazılmış.

Sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'i mühürsüz... (Sandık başkanları ve memur üyeler) 62 bin 560 kişinin 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir. Bunların arasında KHK ile ihraç edilmiş olanlar var... Ne hikmetse, yanına 'oy kullanamaz' şerhi düşmeden 5 bin 287 hükümlü, İstanbul'daki seçmen kayıtlarında yer almış."


Bu haber 294 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34

  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,521,186 µs