En Sıcak Konular

İşçinin gözü toplu sözleşmede

7 Haziran 2019 08:45 tsi
İşçinin gözü toplu sözleşmede TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonu başkanlarının kamuya açık çağrılarına karşılık, hükümet tarafı bu dönem üst düzey görüşmeleri erken başlatmadı. Siyasi ortamın yoğunluğu nedeniyle görüşme oluşmadı.

İşçinin gözü toplu sözleşmede

DÜNYA 

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonu başkanlarının kamuya açık çağrılarına karşılık, hükümet tarafı bu dönem üst düzey görüşmeleri erken başlatmadı. Siyasi ortamın yoğunluğu nedeniyle görüşme oluşmadı.

Kamuda çalışan işçilerin çeşitli sendikalarda teknik olarak devam eden toplu sözleşmelerinde büyük oranda uyuşmazlık tutanakları tutuldu. Geleneksel olarak kamu adına Bakanlıklar ile işçi konfederasyonlarının üst düzey yöneticileri arasında görüşmeler sonrası bir çerçeve sözleşme hazırlanıyor ve sendikalar da bu çerçeve sözleşmeye göre toplu sözleşmeleri sonuçlandırıyor. Sendikalar, uyuşmazlık tutanakları tutulduktan sonra ya grev kararı almak zorunda ya da uzlaşmak zorunda kalıyor. Bu kararları almayan sendikaların toplu sözleşme imzalama yetkisi ortadan kalkıyor.

TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ konfederasyonu başkanlarının kamuya açık çağrılarına karşılık Hükümet tarafı bu dönem üst düzey görüşmeleri erken başlatmadı. Siyasi ortamın yoğunluğu nedeniyle görüşme oluşmadı.

Haziran ayı içinde muhtemelen bayram sonrası ilk görüşmenin yapılması bekleniyor. Kamuda sendikalı yaklaşık 200 bin işçiyi doğrudan ilgilendiren toplu sözleşmelerde 2019 yılı başından itibaren altı aylık dilimler halinde 2 yıllık ücret ve sosyal haklar artışı belirlenecek.

Bu yıl toplu sözleşmelerin bir diğer farklılığı ise taşeron işçiler oldu. Taşeron işçilerin geçiş dönemi nedeniyle ilk kadroya alındıkları ücretleri yüzde 4’er dilimler halinde artıyor. Sendikalar bu artışların enflasyonun çok gerisinde kaldığını belirterek, taşeron işçilerin de toplu sözleşmelere dahil edilmesi veya enflasyon farkı ödenmesinin toplu sözleşme sürecinde kararlaştırılmasını talep ettiler. Artışların da 2019 ocak ayından geçerli olması istendi.


Bu haber 842 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  1,270,801 µs