En Sıcak Konular

Uğur Tandoğan
Dünya

Uğur Tandoğan
12 Eylül 2019

Müşteriden misafireMüşteriden misafire 

Sabah yürüyüşündeydim. Kıyıdaki küçük otelin kapısı önüne hormonlu bir pick-up park etmişti. Araba, küçük otelin bir binası büyüklüğünde idi; sanki otele meydan okumak için gelmişti. Bu meydan okumaya hayretle baka kaldım. Otelin sahibi aileden bir kadın da erken kalkmış, küçük bahçeyi toparlıyordu. Benim hormonlu pick-up’da bakışımı yakalamış olmalı ki, gülümsedi ve “Bizim misafirlerden birisinin” dedi. Kadın, “Müşterilerden birisinin” dememişti; “Bizim misafirlerden birisinin” demişti. O zaman aklımdan şöyle bir düşünce geçti: Bu anlayış devam ederse, bu otelin ömrü uzun olur.

Otelde müşteri

Türk Dil Kurumu, “müşteri” sözcüğünü şöyle tanımlıyor: Hizmet, mal vb. alan ve karşılığında ücret ödeyen kimse. Otel işinde de bir hizmet satılır, bunun karşılığı da müşteriden bir para alınır. Ancak bu, özel bir hizmettir. Tatil yöresindeki otel hizmeti daha da özel bir hizmettir. Çünkü 24 saatin, hemen hemen her saati otelin sınırları içinde geçer. Müşteri yatar, kalkar; yemek yer, ara öğünlerde bir şeyler yer içer, atıştırır; deniz kenarında güneşlenir, denize girer. Hep bu süre içinde müşteri bir şeyler ister. Müşteri bu isteğinin her an karşılanmasını bekler. Hem de belki evinde olmadığı bir biçimde karşılanmasını bekler, nazlanır.

Misafir

Misafir, bir yere ziyarete giden kişidir. Misafir ile ev-sahibi arasında bir gönül bağı vardır. Bu bağ nedeniyle iki taraf bir araya gelir, hasret giderir. Bizim geleneklerimize göre misafir önemli kişidir. Misafire özen gösterilir. Misafir, ağırlanır. Misafire evdeki yiyeceğin, içeceğin en iyisi sunulur. Evlerin en güzel odası “Misafir odası” olarak kullanılır. Kalorifer olmayan evlerde kışın gelen misafire evin en sıcak köşesi ayrılır. Ev hali, eğer aile üyeleri arasında bir tatsızlık olsa bile, herkes sıkı tembihlenir: “Aman suratınızı ekşitmeyin, misafir üstüne alınır” Misafiri incitmemeye özen gösterilir. Misafir yolcu edilirken “Bunu saymayız, yine bekleriz” denir. Hatta kültürümüzde çağrılmadan gelen, tanımadığınız birinin ağırlandığı bir de “Tanrı Misafiri” uygulaması vardır. Böylece misafir ağırlamanın dinsel bir boyutu da ortaya çıkar.
İyi misafir de misafirliğini bilir. Misafir, evde kullandığı eşyalara, kendi malından daha fazla özen gösterir. Ev sahiplerini rahatsız etmemek için çaba harcar.

Konaklama tesislerinde müşteri

Otelde konaklayan müşterinin misafirden farkı, bir ücret ödemesidir. Müşteri, aldığı hizmetin karşılığını para ile öder. Misafir ise “hatır kredisi”nden ödemesini yapar. Tanrı misafiri uygulamasında ise ödeme biçimi kazanılan sevaptır.

Ticari işletmelerin amacı para kazanmaktır, kâr etmektir. Ama müşteriyi bir sağmal inek gibi görmek, her şeyi para ile ölçmek yanlış bir yaklaşımdır. Para kısmı bir sonuçtur. Eğer önce müşteriyi memnun etmeye odaklanılırsa bu sonuca ulaşılacaktır.

Konaklama tesislerinde müşteriyi misafir olarak görmek önemli bir aşamadır. Eğer bu anlayış ile davranılırsa, müşteri memnun kalacaktır. O da iyi bir misafir gibi davranacak, davranışlarına özen göstrecektir. Memnun kalan müşteri, “Yine bekleriz” çağrısına cevap verecek, o kuruluşa yine gelecektir.

Ev-sahibi, çekingen misafiri “Burası senin evin sayılır; evinde gibi davran” diyerek rahatlatır. Konaklama tesislerinde müşteri kavramından misafire geçme aşamasından sonraki ise “Burası sizin de eviniz, rahat olun” aşamasıdır. Başarılı kurumlar bu denklemi çözmüş olanlardır.


Bu yazı 351 defa okundu.


Yorumlar

 + Yorum Ekle 
  kapat

  Değerli okuyucumuz,
  Yazdığınız yorumlar editör denetiminden sonra onaylanır ve sitede yayınlanır.
  Yorum yazarken aşağıda maddeler halinde belirtilmiş hususları okumuş, anlamış, kabul etmiş sayılırsınız.
  · Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında açıkça suç olarak belirtilmiş konular için suçu ya da suçluyu övücü ifadeler kullanılamayağını,
  · Kişi ya da kurumlar için eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi ya da kurumlara karşı tehdit, saldırı ya da tahkir içerikli ifadeler kullanılamayacağını,
  · Kişi veya kurumların telif haklarına konu olan fikir ve/veya sanat eserlerine ait hiçbir içerik yayınlanamayacağını,
  · Kişi veya kurumların ticari sırlarının ifşaı edilemeyeceğini,
  · Genel ahlaka aykırı söz, ifade ya da yakıştırmaların yapılamayacağını,
  · Yasal bir takip durumda, yorum tarih ve saati ile yorumu yazdığım cihaza ait IP numarasının adli makamlara iletileceğini,
  · Yorumumdan kaynaklanan her türlü hukuki sorumluluğun tarafıma ait olduğunu,
  Bu formu gönderdiğimde kabul ediyorum.

  Diğer köşe yazıları

   Tüm Yazılar 
  • 20 Şubat 2020 Teknolojinin mahremiyete saldırısı
  • 13 Şubat 2020 Konuşulan ücretler
  • 6 Şubat 2020 Yozlaşan kurumlar tehlikesi
  • 30 Ocak 2020 Dördüncü Sanayi Devriminin gerektirdiği beceriler
  • 2 Ocak 2020 Yeni bir on yıla girerken yerlilik ve millilik
  • 26 Aralık 2019 Tarımda bilim ve teknoloji
  • 19 Aralık 2019 Potemkinler ölmez
  • 12 Aralık 2019 Kimin zamanı daha değerli?
  • 5 Aralık 2019 Kara cumalardan hayır-lı cumalara
  • 28 Kasım 2019 Saygı meselesi
  • 21 Kasım 2019 Zevkli yolculuklar
  • 14 Kasım 2019 Mizahın gücü
  • 31 Ekim 2019 Etik değerlerimiz erirken
  • 24 Ekim 2019 Sülale boyu nepotizm
  • 17 Ekim 2019 Dikiş makineleri ve Halil Usta
  • 10 Ekim 2019 Kendinizle olabileceğiniz bir yeriniz var mı?
  • 3 Ekim 2019 Yasaları hakkıyla uygulamalı
  • 26 Eylül 2019 Şeylerin interneti-IOT
  • 12 Eylül 2019 Müşteriden misafire
  • 5 Eylül 2019 İçi boşalan demokrasiler
  BİZE ULAŞIN: info@resulkurt.com
  TWİTTER/resulkurt34
  En Çok Okunan Haberler


  Haber Sistemi altyapısı ile çalışmaktadır.
  12,646 µs